W Warszawie powstanie nowoczesna i energooszczędna stacja benzynowa

W Warszawie powstanie nowoczesna i energooszczędna stacja benzynowa
Energooszczędna stacja benzynowa

Nowoczesna i energooszczędna stacja benzynowa powstanie w Warszawie. Stacja benzynowa, na której pojawi się logo firmy Shell została stworzona z myślą o jak najmniejszym zapotrzebowaniu na energię, oraz o przyszłości związanej z samochodami elektrycznymi. Na razie będzie oferowała głównie benzynę i olej napędowy, ale jej koncepcja umożliwia zamianę poszczególnych dystrybutorów na punkty ładowania akumulatorów.

Stacja paliw będzie miała trzy piętra, na każdym będzie można tankować auto. W przyszłości na pierwszym i drugim piętrze pojawią się punkty ładowania. Pochyły wjazd będzie wyłożony specjalną matą, która ma pobierać energię produkowaną przez koła podjeżdżających nią samochodów. Ta zamieniona na prąd ma zasilać pompy paliwa czy oświetlenie. Budynek jest zaprojektowany jako częściowo pasywny.

Woda deszczowa ma być zbierana z powierzchni dachu i używana do mycia samochodów. Na najwyższym piętrze przewidziano lokalizację miniparku. Podłogi lokali użytkowych będą wyłożone matą zbierającą drgania i zamieniającą je na energię elektryczną.

Stworzony przez Polaków projekt został nominowany do jednej z najbardziej prestiżowych nagród na świecie. Jury World Architecture Festival umieściło go w gronie finalistów konkursu na „Najlepszy budynek świata 2016 roku”.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top