W Polsce powstanie jeden z pierwszych na świecie hybrydowy bateryjny magazyn energii

W Polsce powstanie jeden z pierwszych na świecie hybrydowy bateryjny magazyn energii  - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ tsaiproject / CC BY 2.0
Flickr / @ tsaiproject / CC BY 2.0

Pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie hybrydowy bateryjny magazyn energii będzie testowany na wydzielonym obszarze Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Firmy Hitachi, Hitachi Chemical, Sumitomo Mitsui Banking Corporation, Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz spółki Energa-Operator i Energa-Wytwarzanie przy wsparciu Ministerstwa Energii oraz japońskiej instytucji rządowej NEDO, podpisały umowę ws. realizacji projektu demonstracyjnego z zakresu inteligentnych sieci (Smart Grid).

Japońskie urządzenia przez 3,5 roku będą testowane na wydzielonym obszarze sieci energetycznej w północnej części kraju, gdzie jest wciąż rosnący udział źródeł odnawialnych.

W ramach projektu wybudowany i przetestowany zostanie jeden z większych bateryjnych magazynów energii elektrycznej na świecie, oraz magazyn hybrydowy, łączący technologię baterii litowo-jonowych i baterii kwasowo-ołowiowych. Magazyn energii będzie sprzężony z należącą do Energi-Wytwarzanie farmą wiatrową Bystra. Dzięki zastosowaniu magazynu, energia którą pracujące wiatraki oddają do sieci, będzie bardziej przewidywalna i stabilna.

Wykorzystanie tego typu urządzeń na szeroką skalę mogłoby pomóc w stabilizacji pracy całego obszaru, na którym znajdują się farmy wiatrowe.

Kolejnym elementem projektu będzie budowa w siedzibie PSE systemu automatyki SPS (Special Protection Scheme), który będzie sterował magazynem i mocą farm wiatrowych, które są w obszarze jego działania. Rozwiązanie to pozwoli na zapobieganie awariom oraz łagodzenie ich skutków, jeżeli już zaistnieją.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X