W Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie powstaje nowa szklarnia dla 150-letniej palmy

W Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie powstaje nowa szklarnia dla 150-letniej palmy
@ biuro prasowe UJ

Jesienią powinna zakończyć się przebudowa kompleksu szklarni Victoria w Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie. Nowy pawilon jest wyższy od poprzedniego o ok. 7 m. Rozbudowa była konieczna z uwagi na rosnącą w nim unikatową, 150-letnią palmę daktylową z Wysp Kanaryjskich.

Palma daktylowa z naturalnego stanowiska na Wyspach Kanaryjskich rośnie w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego od drugiej połowy XIX w. To najcenniejszy okaz w krakowskim ogrodzie i najstarszy utrzymywany w warunkach szklarniowych w Europie. Zdaniem opiekujących się nim ogrodników posiada ona niepowtarzalną wartość przyrodniczą i historyczną.

Mierząca ok. 17 m roślina potrzebowała wyższego obiektu do dalszego rozwoju, stąd w połowie sierpnia ub.r. rozpoczęto prace nad przebudową szklarni. Palmy przetrwały okres zimowy w tymczasowej, ogrzewanej konstrukcji stalowo-foliowej. W międzyczasie wykonawca rozpoczął prace budowalne.

Obecnie konstrukcja główna nowej szklarni jest gotowa. Na zewnątrz trwają zaawansowane prace związane z montażem aluminiowo-szklanej okładziny. Kolejnym etapem inwestycji będą prace wykończeniowe wewnątrz. Remont pochłonie ponad 9 mln zł.

Nowy pawilon w najwyższym punkcie liczy 21 m, czyli o ok. 7 m więcej od tego, który stał w tym miejscu od początku lat 70. XX w. Do 14,3 metra, z obecnych 8,4 m, urósł też tzw. zimownik, w którym przechowuje się kolekcje roślin z ciepłych krajów, będące ozdobą ogrodu na wolnym powietrzu w okresie letnim. Szklarnia wyglądem nawiązuje do swoich poprzedniczek, widocznych na najstarszych rycinach ogrodu, pochodzących z poł. XIX w.

Nowa szklarnia będzie nowoczesnym, w pełni zautomatyzowanym obiektem. W szklarni zastosowano optymalne rozwiązania budowlane w postaci odpowiednich materiałów izolujących o najwyższej jakości. Powstanie też system automatycznego sterowania klimatem, co pozwoli zmniejszyć energochłonność szklarni i utrzymać wewnątrz właściwą temperaturę i wilgotności. Przed nadmiernym nasłonecznieniem ogrodnicy będą mogli chronić rośliny przy użyciu przesuwnych rolet.

Obiekt zostanie udostępniony osobom słabowidzącym i niewidomym. Dzięki współpracy z krakowską Akademią Sztuk Pięknych powstanie ścieżka dydaktyczna specjalnie dla nich zaprojektowana.

Przebudowa kompleksu Victoria nie jest jedyną inwestycją w Ogrodzie Botanicznym UJ w ostatnich latach. Gruntowną modernizację przeszła też szklarnia Holenderka – w której znajduje się kolekcja ponad 350 storczyków i rzadkich sagowców – oraz wybrane elementy infrastruktury: alejki, dwa stawy i fontanny oraz ogrodzenie od strony al. Powstania Warszawskiego. Dodatkowo wzdłuż ścieżek stanęło ponad 30 tablic edukacyjnych.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego jest najstarszy w Polsce. Początki jego historii sięgają XVII w., ale oficjalnie założono go w 1783 r. Powstał w z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej jako zakład pomocniczy Katedry Chemii i Historii Naturalnej.

Obszar, obejmujący początkowo ok. 2,4 ha, zakomponowano jako park barokowy typu francuskiego, w obrębie którego urządzono kolekcje roślin leczniczych oraz ozdobnych. Dzisiejszą aranżację zawdzięcza botanikowi prof. Władysławowi Szaferowi. W 1976 r. Ogród trafił do rejestru zabytków jako cenny obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X