W Krakowie trwa montaż inteligentnego oświetlenia

Flickr / @Kamil Porembiński / CC BY SA 2.0
Flickr / @Kamil Porembiński / CC BY SA 2.0

W Krakowie trwa montaż inteligentnego oświetlenia, którego intensywność będzie dostosowywana do warunków pogodowych, oświetlenia zewnętrznego i natężenia ruchu. Do końca sierpnia już ponad tysiąc lamp zastąpiło stare. Łącznie w mieście do końca listopada zamontowanych zostanie 3768 nowoczesnych punktów świetlnych, zlokalizowanych w rejonie Alej Trzech Wieszczów i Starego Miasta, Salwatora, Łobzowa, Bronowic, na terenie Krowodrzy i Śródmieścia.

Nowoczesne lampy to nowatorski projekt badawczy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. Ideą tego projektu było opracowanie systemu oświetlenia i odpowiednich algorytmów, które będą w stanie dostosować się do np. natężenia ruchu, warunków pogodowych, oświetlenia zewnętrznego (np. reklamy, księżyc). Obecnie natężenie oświetlenia nie jest modulowane zależnie od tych zmiennych a lampy są włączane i wyłączane na podstawie kalendarza świecenia.

Realizacja projektu przyczyni się do oszczędności energii elektrycznej oraz do ograniczenia emisji CO2. Wykonanie całości instalacji kosztować będzie 8 mln zł, z czego połowa tej kwoty pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a reszta czyli 1,5 mln zł to wkład uczelni.

Efekty pilotażowego projektu badawczego mogą się przełożyć się w przyszłości na ogólne zasady funkcjonowania oświetlenia w całym Krakowie.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X