W Częstochowie powstało już 7 tysięcy budek lęgowych dla jerzyków

W Częstochowie powstało już 7 tysięcy budek lęgowych dla jerzyków
Pixabay / @ Dieter_G

Liczba budek lęgowych dla jerzyków w Częstochowie szacowana jest już na 7 tys. Na częstochowskim skwerze Solidarności odsłonięto niedawno tablicę informacyjną o tych pożytecznych ptakach.

Miasto przekonuje, że w ostatnio stało się liderem w montażu budek lęgowych dla jerzyków na budynkach prywatnych i na publicznych. Po okresie, w którym populacja tych ptaków, pomagających m.in. zwalczać komary, zmniejszała się z powodu kurczenia się możliwości gniazdowania, z inspiracji miłośników tych ptaków zaczęto edukować i wieszać budki.

Częstochowski samorząd przywołuje przy tym prowadzoną od trzech lat społeczną inicjatywę „Jerzyk w dzielnicy Stradom”, a także własne działania, dzięki którym coraz więcej budek pojawia się na budynkach z zasobów miejskich, w tym na szkołach i urzędach.

W Częstochowie szacuje się już liczbę budek dla jerzyków na ok. 7 tys. Inne miasta zaczynają się wzorować na doświadczeniach Częstochowy oraz społecznej akcji +Jerzyk w dzielnic Stradom+. Jerzyk zasługuje więc na szerszą informację w przestrzeni miejskiej, stąd inicjatywa postawienia przez społeczników tablicy na skwerze w samym centrum.

wskazuje prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk

Jerzyk żyje 21 lat i wraca do miejsca, w którym się urodził i wychował, dlatego warto walczyć o te ptaki. W ostatnich dwóch sezonach udało nam się uratować 200 jerzyków, a w ciągu trzech lat akcji populacja jerzyka w Częstochowie zwiększyła się o ok. 30%.

zaznacza przedstawicielka społecznej akcji Monika Gałwa-Widera

Do montażu budek lęgowych dla jerzyków zachęca w woj. śląskim coraz więcej środowisk, miast i organizacji. Popularność podlegających ochronie jerzyków, w miastach gniazdujących najczęściej w zakamarkach wysokich budynków, wynika w ostatnich latach m.in. z tego, że są one sprzymierzeńcami człowieka w walce z komarami, meszkami czy mszycami. Dorosły osobnik w sezonie lęgowym potrafi zjeść w dobę do 20 tys. owadów.

Jerzyki przylatują do Polski z zimowisk w końcu kwietnia i maju. Te nieporadne na ziemi ptaki zdecydowaną większość życia spędzają w powietrzu, a lądują przede wszystkim w okresie lęgowym. W warunkach naturalnych zakładają gniazda głównie w szczelinach skalnych. W miastach gnieżdżą się najczęściej w budynkach: w szparach, otworach w elewacjach czy w stropodachach, a także w specjalnych budkach.

Wiosną tego roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach informowała, że świadomość, że budynki mogą być siedliskiem jerzyków i są one objęte ochroną jest coraz większa. Dotyczy to mieszkańców, zarządców budynków i firm wykonujących remonty, bo coraz częściej na remontowanych budynkach wieszane są budki dla jerzyków, często z inspiracji mieszkańców.

Budki lęgowe należy umieszczać jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra, ale w miejscu, gdzie ptaki mają swobodny dostęp – nie mogą im przeszkadzać drzewa czy sztuczne konstrukcje. Budki należy wieszać na ścianach wschodnich lub północnych tak, żeby zabezpieczyć je przed nadmiernym nagrzewaniem w czasie letnich upałów, co grozi przegrzaniem i śmiercią piskląt

Należy pamiętać, że jerzyki są ptakami kolonijnymi, więc skrzynki lęgowe powinny wisieć w grupach, blisko siebie. Jesienią budki trzeba zdjąć i zawiesić dopiero pod koniec kwietnia lub do czasu pojawienia się jerzyków zatykać otwór wlotowy, aby nie zajęły je inne gatunki. Co kilka lat budki powinny też być czyszczone, by ptaki chętnie ponownie je zajmowały.

W woj. śląskim do przyciągania jerzyków zachęcają m.in. miasta. W ub. roku Sosnowiec kupił 200 specjalnych budek (100 pojedynczych i 50 podwójnych), a następnie przyjmował od mieszkańców propozycje lokalizacji. W tym roku miasto to kupiło 400 sztuk pojedynczych budek lęgowych – z przeznaczeniem dla wspólnot i spółdzielni.

Służby środowiskowe akcentują, że niszczenie bez zezwolenia siedlisk gatunków chronionych, w tym jerzyków, jest naruszeniem prawa i należy zgłaszać takie przypadki policji lub straży miejskiej.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Włącz oszczędzanie na własną domową miarę

Wiedza ekologiczna

Przydatna wiedza ekologiczna
Linki do haseł, świąt, wydarzeń i kampanii ekologicznych. Encyklopedia i wiedza na tematy związane z ekologią. Prognoza zanieczyszczenia środowiska. Przegląd katastrof i klęsk ekologicznych. Informacje dotyczące instytucji, ministerstw, fundacji, stowarzyszeń, polskich i międzynarodowych organizacji zajmujących się ochroną środowiska i przyrody.

Świadomy konsument odpowiedzialna konsumpcja

Świadomy konsument i odpowiedzialna konsumpcja
Odpowiednia wiedza pomoże dokonywać bardziej świadomych i odpowiedzialnych wyborów podczas codziennych zakupów. Świadome i odpowiedzialne zakupy to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim przyczynienie się do ochrony środowiska naturalnego.

Dom ekologiczny

Dom ekologiczny
Dom ekologiczny to model gospodarstwa o minimalnej uciążliwości dla środowiska, przy jednoczesnym zapewnieniu jego użytkownikom komfortu, wygody i kontaktu z przyrodą. Cechuje go energooszczędność, racjonalne wykorzystanie przestrzeni, niska produkcja odpadów, oszczędne gospodarowanie mediami, wykorzystanie energii odnawialnej.

Ogród ekologiczny

Ogród naturalny – ekologiczny
Podstawą naturalnego ogrodu jest odpowiednie skomponowanie jego elementów, tak żeby stał się częścią większego, naturalnego ekosystemu. Głównym celem ogrodu ekologicznego jest uzyskiwanie zdrowej żywności, nieskażonej szkodliwymi związkami.

Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii (OZE)
Odnawialne źródła energii (OZE) to źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ zasób tych źródeł odnawia się w krótkim czasie. Źródłami takimi są wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermia.

Transport ekologiczny

Transport ekologiczny
Transport jest odpowiedzialny za 1/3 światowej emisji CO2 powstającej w wyniku działalności człowieka. Ogranicz zatem podróżowanie samolotem i samochodem, pamiętaj że pociąg to znacznie czystsza metoda transportu. Ekojazda to mniej trucizn w powietrzu, więcej pieniędzy w kieszeni i bezpieczeństwo jazdy.

Zagrożenia ekologiczne

Zagrożenia ekologiczne dla Ziemi
Naukowcy, ekolodzy i zwykli ludzie od lat próbują zwrócić uwagę, że znajdujemy się na kursie kolizyjnym ze światem natury, że człowiek pcha Ziemię ku zagładzie, a zaniechanie działań na rzecz ochrony środowiska i ekosystemów grozi destabilizacją Ziemi. Ostrzegają, że Ziemia ma ograniczone możliwości podtrzymywania życia i że są one przez ludzkość doprowadzone na skraj przepaści.

Turystyka ekologiczna

Ekoturystyka
Ekoturystyka to rodzaj turystyki nierozerwalnie związany z wypoczynkiem, naturą, oraz odkrywaniem przyrody przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne. Ekoturysta, to taki turysta, którego odpoczynek nie wpływa negatywnie na otaczające środowisko i nie powoduje jego niszczenia.

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X