W aptekach pojawiły się tabletki antysmogowe. Według lekarzy to oszustwo, kit i marketingowa ściema
Flickr / @ Petras Gagilas / CC BY SA 2.0

W aptekach i internecie pojawiły się tabletki antysmogowe SMOG STOP.  Według informacji SMOG STOP to „skuteczna neutralizacja skutków wydychania zanieczyszczonego powietrza: smogu, dymu, spalin, pyłów”. Według lekarzy to nic innego jak oszustwo, kit i marketingowa ściema, a tabletki antysmogowe to kolejny suplement, który niepotrzebnie faszeruje nasz organizm.

Niestety wypuszczanie na rynek takich produktów jest całkowicie legalne. Suplementy diety nie muszą podlegać żadnym badaniom, a co za tym idzie nie wiadomo jak i czy w ogóle działają. Producenci suplementów nie mogą pisać, że dany produkt „leczy” i stąd takie określania jak „neutralizuje”. 

Za 24 zł dostaniemy 30 pigułek, zawierających „oligomeryczne procyjanidyny tak zwane OPC pochodzące z ekstraktu z kory sosny nadmorskiej”. W opisie suplementu czytamy, że OPC to związki o wysokim potencjale przeciwutleniającym. Dodatkiem są witaminy i cynk, czyli substancje o działaniu synergistycznym z OPC.

Lekarze i specjaliści podkreślają, że dobrze byłoby mieć tabletki na smog i na odwrócenie negatywnych skutków kancerogenów, czy wdychanego przez nas zanieczyszczonego powietrza, ale takich tabletek po prostu nie ma. Gdyby były, to zarówno lekarze, jak i pacjenci od dawna by je stosowali, choćby u osób palących tytoń.

Według Europejskiej Agencji Środowiska w naszym kraju rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera 50 tysięcy ludzi. Jesteśmy w niechlubnej czołówce krajów z najgorszą jakością powietrza.

Dodaj komentarz