Volkswagen wypłaci w USA do 16,5 mld dolarów odszkodowań

Volkswagen zapłaci odszkodowanie za fałszowanie wyników pomiarów spalin
Flickr / CC BY SA 2.0

Sędzia sądu federalnego w San Francisco zatwierdził definitywnie ugodę, na mocy której koncern Volkswagen wypłaci w USA do 16,5 mld dolarów odszkodowań w następstwie tzw. ekościemy związanej z fałszowaniem pomiarów toksyczności spalin. Ugoda spotkała się z akceptacją osób i firm uczestniczących w sporze z koncernem.

Zdecydowana większość z nich zarejestrowała się jako akceptanci oferty Volkswagena, przewidującej wypłacenie właścicielom samochodów z silnikami Diesla odszkodowań w kwocie od 5100 do 10 tys. dolarów w zależności od typu i roku produkcji ich pojazdu. Ugoda zobowiązuje ponadto koncern do zaoferowania możliwości wykupu samochodów bądź też dokonania w nich niezbędnych modyfikacji.

W następstwie dochodzenia Agencji Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się do zainstalowania w łącznie około 11 mln sprzedanych na całym świecie samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla. Oprogramowanie to wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top