Vahana czyli powietrzna taksówka koncernu Airbus

Vahana czyli powietrzna taksówka koncernu Airbus
@ Vahana

Koncern Airbus zapowiedział że w 2020 roku zamierza wprowadzić do użytku powietrzne taksówki o nazwie Vahana. Projekt zakłada stworzenie bezzałogowych, w pełni autonomicznych pojazdów latających, które przewoziłyby jednego pasażera do wybranego miejsca docelowego.

Maszyny pionowego startu i lądowania, mają dwie pary skrzydeł, na których pojawią się po cztery silniki. Skrzydła wyposażono w regulowany kąt natarcia, by ułatwić przemieszczanie się pojazdu, a napęd będzie elektryczny. Dla zapewnienia pasażerowi bezpieczeństwa. Vahana zostanie wyposażona w zaawansowaną technologię antykolizyjną. Zadba ona o to, żeby taksówka samodzielnie mogła omijać przeszkody znajdujące się na jej trasie.

Projekt Vahana realizowany jest w kalifornijskim San Jose i aktualnie trwają prace nad prototypem, który powinien być gotowy pod koniec przyszłego roku. Inżynierowie Airbusa wierzą, że do 2020 roku będzie dostępna już komercyjna wersja takiej taksówki, która być może zacznie latać w barwach Ubera. Airbus współpracuje z amerykańskim koncernem na tym polu.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top