V-Label

Czas czytania: 4 minuty

Ostatnia aktualizacja:

Współczesny znak V-Label został stworzony przez włoskiego projektanta Bruno Nascimbena. Zaprezentowano go na kongresie European Vegetarian Union w 1985 roku. Znak zarejestrowano w Szwajcarii w 1996 roku. Rok później pojawił się na produktach w Austrii, Belgii, Norwegii, Polsce, Portugalii, Słowacji, Hiszpanii. Wkrótce stał się znakiem wegetariańskiej żywności na całym świecie.

V-label

Znak V-Label jest uznaną i chronioną marką, którą oznaczana jest żywność, oraz inne produkty i usługi przeznaczone dla wegan i wegetarian. Zastosowanie odpowiedniej wersji tego znaku na opakowaniu, umożliwia łatwe i zrozumiałe przyporządkowanie określonego artykułu jako produkt wegetariański lub wegański zgodnie z przyjętymi zasadami.

Podstawowe informacje

V-Label
V-Label

Znak V-Label zapewnia konsumentom jak i producentom szereg korzyści wynikających z jego stosowania. Przez konsumentów znak ten traktowany jest jako istotna wskazówka przy wyborze produktów pozbawionych składników pochodzenia zwierzęcego, natomiast przedsiębiorstwom stosującym oznaczenie V-Label daje możliwości postrzegania ich produktów jako pewnych i czystych pod względem składu i sposobu produkcji.

Szczegółowe procedury pozyskiwania praw do znaku, jednolite kryteria i regularne kontrole produktów objętych tym znakiem w trakcie jego użytkowania powodują, że symbol V-Label jest w skali europejskiej unikalnym znakiem jakości w kategorii produktów dla wegetarian i wegan. Obecnie na całym świecie jest nim oznakowanych ponad 50 tys. produktów wytwarzanych przez 4,3 tys. marek.

Ze statystyk przytaczanych przez V-Label wynika, że oznakowanie to rozpoznaje ponad jedna trzecia światowej populacji. Siedmiu na 10 badanych uważa produkty z tą etykietą za zdrowsze, a blisko 60% ma do nich większe zaufanie.

Zanim jakikolwiek produkt otrzyma znak V-Label musi zostać sprawdzony. Podczas tej procedury muszą zostać ujawnione wszystkie składniki. Jest także przeprowadzana kontrola produkcji. Każda, późniejsza zmiana składu musi zostać odnotowana przez odpowiednią organizację wegetariańską. O symbol ekologiczny mogą się starać także restauracje. Znak V-Label świadczy o wegetariańskim menu.

V-Label dzięki zrozumiałym kategoriom VEGETARIAN (wegetariański) i VEGAN (wegański) umożliwia konsumentom szybkie i pewne zaklasyfikowanie produktów. Etykieta składa się ze znaku V umieszczonego w kółku oraz dodatkowego opisu kategorii.

V-label VEGETARIAN
V-Label VEGETARIAN
V-label VEGAN
V-Label VEGAN

W 2023 roku V-Label zaprezentował nowe etykiety, które ułatwią rozróżnienie między produktami wegańskimi i wegetariańskimi. Będą one stopniowo zastępować dotychczasową, powyższą wersję. Nowe wegańskie logo jest podobne do poprzedniej wersji. Otrzymało zaktualizowany tekst wskazujący na globalny charakter V-Label. Wegetariańskie logo zostało odświeżone, zyskało zielone tło, które bardziej je wyróżnia i zapewnia kontrast.

V-Label Vegetarian
V-Label Vegetarian
V-Label Vegan
V-Label Vegan

źródło: materiały prasowe
V-Label.eu

Znaki i oznaczenia ekologiczne – dodatkowe informacje:
Bezpieczny dla ozonu – pozbawiony FCKW, Buy Smart+, certyfikaty produktów sprawiedliwego handlu, Certyfikowany Kosmetyk Naturalny EKO, certyfikaty ekoturystyki, Demeter, Do ponownego wykorzystania (możliwość ponownego wykorzystania), ECO Control, ECO GarantieEKO ITB, EMAS, Ekoland, Energy star, EU Ecolabel zwany też Stokrotką lub Margerytką, Euroliść (Euroleaf), Fairtrade, Fair Trade Federation, Forest Stewardship Council (FSC), IHTK, MSC, Nadaje się do recyklingu (Pętla Mobiusa), Nie testowane na zwierzętach, Nordycki łabędź (Nordic ecolabel), Opakowanie biodegradowalne, oznaczenia ekologiczne na kosmetykach, środkach do prania i czystości, oznaczenia ekologiczne na materiałach informacyjnych, oznaczenia ekologiczne na wyrobach z drewna, oznaczenia ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, oznaczenia produktów ekologicznych, oznaczenia żywności ekologicznej, oznaczenie obowiązkowe CE, oznaczenia opakowań ekologicznych, oznaczenie opakowań ze względu na skład chemiczny, PEFC, Rainforest Alliance Certified, SmartWood, RugMark, Sprawiedliwy handel, TCO Certified, V-Label, Zielone Płuca Polski, Zielony Punkt, Znak certyfikowanego rolnictwa ekologicznego BIO, Znak ekologiczny EKO, znaki ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, znak przekreślonego kosza zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ZSEE

zobacz również:
greenwashing (ekościema, zielone kłamstwo)

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Scroll to Top