Urzędy samorządowe coraz chętniej angażują się w proekologiczne działania

Urzędy samorządowe coraz chętniej angażują się w proekologiczne działania
Pixabay / @ rawpixel / CC0

Picie kranówki i rezygnacja z jednorazowych plastikowych opakowań – to niektóre z proekologicznych zachowań, jakie coraz chętniej wprowadzają urzędy samorządowe.

Jednym z pierwszych miast w Polsce, które postanowiło zerwać z plastikiem jest Wałbrzych. Z dniem 1 maja 2019 roku miasto wprowadzi całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto.Zakaz obejmie też używanie jednorazowego plastiku w działaniach realizowanych przez podmioty zewnętrze, a dotowanych z miejskiego budżetu.

Już dzisiaj miejskie spółki takie, jak: Zamek Książ czy Aqua Zdrój dostosowują swoje wewnętrzne procedury, aby wielkie imprezy przez nie organizowane pozbawione były naczyń jednorazowych.

Podobną akcję realizuje też miasto Legnica. Zerwanie z plastikiem to ogromne, choć bardzo proste wyzwanie – podkreślił prezydent Tadeusz Krzakowski.

Serdecznie zachęcam legniczan i legnickich przedsiębiorców, by przyłączyli się do naszego projektu. To prawie nic nie kosztuje, a daje nasz maleńki wkład w przetrwanie planety, przyrody i przyszłych pokoleń. Musimy mieć w tym swój udział, bo małymi rzeczami załatwia się wielkie sprawy.

zaapelował Krzakowski

Akcja „Legnica zrywa z plastikiem”, która promuje rezygnację z używania jednorazowych, plastikowych przedmiotów potrwa do końca roku. Ratusz ma w planach różnorodne działania edukacyjne, informacyjne, współpracę z legnicką gastronomią, instytucjami kultury i stowarzyszeniami.

Z kolei radni z Mrągowa przegłosowali niedawno pomysł serwowania kranówki na sesjach rady miasta. Do inicjatywy dołączyli także burmistrz Mrągowa oraz jego zastępcy, którzy w swoich gabinetach będą częstować gości „mrągowianką”.

Zakupiliśmy szklane dzbanki, które odtąd będą stały na stołach podczas sesji rady miejskiej. Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się zainspirować również mieszkańców Mrągowa do picia mrągowskiej kranówki.

powiedział Waldemar Cybul, przewodniczący rady

Burmistrz Stanisław Bułajewski przyznał, że to mały krok w kierunku większej troski o środowisko.

Bardzo ważne jest ograniczanie odpadów i akcje promujące ekologiczne postawy.

Od 2021 roku Unia Europejska zakaże produkcji przedmiotów plastikowych jednorazowego użytku.

źródło: kurier.pap.pl

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X