Unilever znacznie zwiększył wykorzystanie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu

Unilever znacznie zwiększył wykorzystanie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu
@ Unilever

Unilever, właściciel m.in. marek takich jak: Dove, Domestos, Knorr, Cif, czy Magnum, podsumował kolejny rok działań związanych z redukcją odpadów plastikowych. Pomimo pandemii Covid-19, firma znacznie zwiększyła wykorzystanie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.

W ubiegłym roku Unilever stał się pierwszym dużym producentem towarów konsumpcyjnych, który zobowiązał się do znaczącej redukcji plastiku w swoim portfolio. Firma poinformowała, że do 2025 r. o połowę zmniejszy zużycie pierwotnego plastiku, redukując zużycie opakowań z tworzyw sztucznych o ponad 100 tys. ton i zwiększając wykorzystanie plastiku pochodzącego z recyklingu.

W ciągu roku firma:

  • zwiększyła wykorzystanie plastiku pochodzącego z recyklingu opakowań od konsumentów (PCR) do blisko 75 000 ton*, co stanowi ponad 10% używanego przez nią plastiku. To krok w realizacji celu, który zakłada, że do 2025 r. Unilever stosować będzie co najmniej 25% plastiku PCR w opakowaniach swoich produktów. Firma spodziewa się też, że wykorzystanie PCR podwoi się w ciągu następnych 12 miesięcy.
  • wprowadziła innowacyjne rozwiązania przyczyniające się do całkowitego ograniczenia użycia plastiku. Jednym z nich jest zastosowanie nadających się do recyklingu pojemników na lody, wyprodukowanych na bazie papieru. Rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić około 4 500 ton plastiku.
  • kontynuowała prace nad stworzeniem i testowaniem nowych modeli biznesowych, związanych z opakowaniami wielokrotnego użytku i wielokrotnego napełniania
  • opracowała szczegółowe plany dla poszczególnych krajów, dotyczące zbierania i przetwarzania opakowań plastikowych w ilości większej niż ta, którą wprowadza na rynek

Kultura produktów jednorazowych i związane z nią modele biznesowe niestety nadal dominują w naszym życiu i niszczą naszą planetę. Mimo trudnych warunków nie możemy jednak zapominać o skali problemu zanieczyszczenia plastikiem. Bardzo ważne jest, abyśmy we współpracy z innymi producentami branżowymi wciąż ograniczali liczbę zużywanych przez nas tworzyw sztucznych i efektywnie przechodzili na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

mówi Alan Jope, CEO Unilever

Nowe podejście do plastiku

Unilever prowadzi badania w zakresie poszukiwania nowych sposobów dostarczania produktów, kierując się przy tym zasadą „Less, Better, No” plastic.

Poprzez Less Plastic (Mniej Plastiku) Unilever rozumie badania i opracowanie nowych opakowań. W Polsce w keczupie Hellmann’s zastąpiono czerwoną butelkę PET na łatwiejszą do ponownego przetworzenia butelkę transparentną PET oraz zmniejszono gramaturę o 33% – dzięki czemu tylko w Polsce wyeliminowano 40 ton plastiku w skali roku. Innym lokalnym przykładem mogą być nadające się do recyklingu i wykonane w 99% z papieru opakowania lodów Ben&Jerry’s. We Francji marka Signal wprowadziła na rynek szczoteczkę do zębów z wymienną główką i metalowym uchwytem. Do produkcji wymiennych głowic wykorzystywany jest plastik PCR, co redukuje użycie pierwotnego plastiku o 95%.

Better Plastic (Lepszy Plastik) czyli używanie do produkcji opakowań plastików pochodzących z recyklingu najlepiej opisać na przykładach. Dove, jedna z największych na świecie marek kosmetycznych przeszła na wykorzystywanie butelek pochodzących w 100% z recyklingu. Dzięki temu rozwiązaniu tylko w naszym kraju używane jest aż 500 ton mniej pierwotnego plastiku rocznie. Innymi markami dostępnym na polskim rynku, których opakowania się w 100% wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu są również Seventh Generation, czy Love Beauty and Planet. Magnum wypuszcza na rynek w Europie 7 milionów opakowań lodów wykonanych z plastiku pochodzącego z recyklingu. Od początku przyszłego roku również w Polsce będą dostępne pinty Magnum w opakowaniach wykonanych w 100% z PCR. Z kolei w Niemczech marka Seventh Generation wprowadziła na rynek butelki wykonane z pozyskiwanego lokalnie w Hamburgu plastiku pochodzącego z recyklingu.

W ramach inicjatywy No Plastic (Bez Plastiku) w Polsce wszystkie majonezy Hellmann’s są teraz dostępne wyłącznie w szklanych opakowaniach. Wśród rozwiązań wprowadzonych już w innych krajach warto wspomnieć opakowania produktów z zerową zawartościąmplastiku wprowadzone przez markę Seventh Generation. Z kolei marka PG Tips do 2021 r. usunie folię plastikową z pudełek, wprowadzając w pełni biodegradowalne torebki na herbatę.

Unilever współpracuje z wieloma partnerami, pomagając w zbiórce i przetwarzaniu opakowań plastikowych. W tym celu realizuje programy w wielu krajach, w tym w Brazylii, Indiach, Indonezji, na Filipinach, w Rosji, RPA, Tajlandii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Wkraczając w refillową rewolucję

Refill to nic innego, jak możliwość ponownego napełnienia pustych butelek po ulubionych produktach – kosmetykach, żelach pod prysznic czy detergentach. Pierwszym produktem do prania refill Unilever było OMO Concentrate. Produkt został przetestowany w Brazylii w 2019 r. i odniósł wielki sukces. Na jego użytkowanie zdecydowało się 30% tamtejszych konsumentów.

W ciągu 12 miesięcy od wprowadzenia na rynek w Wielkiej Brytanii Cif Ecorefills, Unilever zredukował 171 ton tworzyw sztucznych w samej Wielkiej Brytanii i umożliwił setkom tysięcy klientów ponowne użycie butelek typu spray bez potrzeby zakupu kolejnych. Ten rozcieńczalny format został od tego czasu wprowadzony w Polsce oraz wielu krajach europejskich, Kanadzie i Australii. Unilever kontynuuje też testowanie stacji refillowych w sklepach.

Ponowne wykorzystywanie i wielokrotne napełnianie opakowań może radykalnie zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych, dlatego przeprojektowanie naszych produktów stanowi dla nas priorytet. Na przykład inwestycja w Cif Ecorefill rozpoczęła się jako projekt pilotażowy w Wielkiej Brytanii, a obecnie została wprowadzona w kolejnych krajach. Podejście „testuj, ucz się i udoskonalaj” jest niezbędne, aby uświadomić nam, do czego jeszcze jesteśmy w stanie dojść w zakresie modelu refill. Kontynuujemy także działania dotyczące rozwiązań refill w sklepach – również w warunkach Covid- W tym miesiącu w Wielkiej Brytanii nawiązaliśmy współpracę z siecią Asda. Testujemy możliwość uzupełniania opakowań niektórymi produktami do prania, pielęgnacji ciała czy herbatą. Będziemy współpracować z partnerem, ponieważ wierzymy, że tego typu rozwiązania mają sens – niezależnie od tego, czy opakowania będą uzupełniane w domu, w sklepie, czy w podróży. Jesteśmy zdeterminowani, aby dokonać prawdziwej rewolucji w ponownym użyciu i uzupełnianiu opakowań. Dziś dzielimy się naszymi doświadczeniami i z nadzieją patrzymy na szansę współpracy z rządami, organizacjami pozarządowymi i szeroko pojętym przemysłem, aby jak najszybciej przejść od fazy pilotażowej do wprowadzania rozwiązań na szeroką skalę.

mówi Richard Slater, dyrektor ds. badań i rozwoju Unilever

Strategia Less, Better, No Plastic

  • „Less Plastic” polega przede wszystkim na ograniczeniu ilości zużywanego przez firmę plastiku
  • „Better Plastic” opiera się na tym, aby produkty nadawały się do recyklingu i eliminowały „problematyczne” tworzywa. Przede wszystkim jednak dotyczy to sposobu, w jaki materiały pochodzące z recyklingu zostają wykorzystane w procesie produkcji naszych opakowań.
  • „No Plastic” polega na wykorzystywaniu alternatywnych materiałów, takich jak aluminium, szkło, papier i tektura, tam gdzie to możliwe, oraz usuwaniu tworzyw sztucznych tam, gdzie ich użycie nie jest konieczne.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top