UNICEF Głód zagraża milionom dzieci w Afryce. Katastrofalne skutki El Niño

Flickr / @ DFID - UK Department for International Development / CC BY 2.0
Flickr / @ DFID – UK Department for International Development / CC BY 2.0

Niemal milion dzieci we wschodniej i południowej Afryce wymaga leczenia z powodu niedożywienia. Dwa lata nieregularnych opadów deszczu oraz susza w połączeniu z El Niño spowodowały spustoszenie w życiu najmłodszych.

El Niño związane jest z ociepleniem Pacyfiku i występuje średnio co 2-7 lat. Naukowcy wierzą, że zjawisko to występuje od zawsze, ale to ostanie może być najgroźniejsze w skutkach ze wszystkich dotychczasowych.

Skutki El Niño są szczególnie dotkliwe dla dzieci w regionie:

Etiopia –  dwie pory deszczowe, podczas których opady były bardzo niewielkie, sprawiły, że obecnie niemal sześć mln dzieci wymaga pomocy żywnościowej. Wiele z nich jest zmuszonych do pokonywania dużych odległości w poszukiwaniu wody, co wpływa na rosnącą nieobecność dzieci w szkołach

Somalia – ponad 2/3 osób wymagających natychmiastowej pomocy to przesiedleńcy

Kenia – ulewne deszcze i powodzie powiązane z El Niño potęgują wzrost liczby zachorowań na cholerę

Lesotho  – skutki El Niño dotykają co czwartego mieszkańca. To pogarsza i tak złą sytuację mieszkańców kraju, w którym 34 proc. dzieci to sieroty, 57 proc. ludzi żyje poniżej granicy ubóstwa, a niemal 1/4 osób dorosłych jest zakażona wirusem HIV

Zimbabwe  – 2,8 mln ludzi jest dotkniętych brakiem bezpieczeństwa żywnościowego spowodowanego suszą

Malawia –  kryzys żywnościowy jest najgorszy od dziewięciu lat, a 2,8 mln ludzi (czyli ponad 15 proc. populacji) jest zagrożonych głodem; liczba przypadków niedożywienia wzrosła o 100 proc. w ciągu zaledwie dwóch miesięcy (od grudnia 2015 r. do stycznia 2016 r.)

Angolia – 1,4 mln ludzi jest poszkodowanych na skutek ekstremalnych zjawisk pogodowych, a 800 tys. osób stoi w obliczu braku bezpieczeństwa żywnościowego, szczególnie w południowych, półpustynnych regionach kraju.

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) szacuje, że usuwanie skutków El Niño zajmie poszkodowanym społecznościom około dwóch lat. Ale będzie to możliwe tylko wówczas, jeśli w drugiej połowie roku poprawią się warunki upraw. UNICEF posiada obecnie mniej niż 15 proc. funduszy na prowadzenie działań w państwach dotkniętych skutkami El Niño.

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej. UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top