Udaremniono największą próbę przemytu rekinów w historii Ekwadoru

Udaremniono największą próbę przemytu rekinów w historii Ekwadoru - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ RYO SATO / CC BY SA 2.0
Flickr / @ RYO SATO / CC BY SA 2.0

W połowie władze Ekwadoru zatrzymały w okolicach Narodowego Rezerwatu Wysp Galapagos chiński statek, w ładowniach którego odkryto ponad 270 ton ryb, z czego ponad połowę stanowiły rekiny zagrożone wyginięciem: rekiny młoty, oraz lisie wielkookie. Była to jedna z największych prób przemytu nielegalnego połowu rekinów w ostatnich latach.

Zatrzymany statek zamierzał wrócić do Chin. Płetwy i inne części rekina uznawane są tam za cenny przysmak i afrodyzjak.

Według wstępnych ustaleń chińska jednostka nie była łodzią rybacką. Żeby odławiać duże ilości rekinów, potrzebne są dziesiątki tysięcy metrów grubej żyłki wędkarskiej, wyciągarki, stosy haczyków o rozmiarze dorosłego palca. Takiego rodzaju sprzętu nie znaleziono na pokładzie.

Zadaniem zatrzymanej jednostki było zbieranie i dostarczanie do portu nielegalnego połowu z innych statków rybackich.

Należące do Ekwadoru Wyspy Galapagos są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystkie gatunki żyjące w liczącym 140 tysięcy kilometrów kwadratowych rezerwacie morskim, są objęte ochroną. Za przestępstwa przeciwko florze i faunie prawo Ekwadoru przewiduje karę pozbawienia wolności.

Obecnie dwudziestu marynarzy z chińskiej jednostki zostało skazanych przez ekwadorski sąd na kary od roku do 4 lat pozbawienia wolności za za przestępstwa związane z ochroną środowiska i przemyt rekinów.

źródło: qz.com

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top