Uchwała antysmogowa dla całej Małopolski przegłosowana. Zacznie obowiązywać od lipca 2017 roku

Uchwała antysmogowa dla całej Małopolski przegłosowana
Flickr / @ Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland Follow / CC BY ND 2.0

Radni sejmiku województwa małopolskiego przegłosowali uchwałę antysmogową. Uchwała była potrzebna, żeby móc zacząć kompleksowo rozwiązywać kwestie zanieczyszczenia powietrza w regionie. Zacznie ona obowiązywać od lipca 2017 roku.

Małopolska należy do najbardziej zanieczyszczonych regionów w całej Unii Europejskiej. Ostatnio w wielu małopolskich miejscowościach normy dla rakotwórczego benzoapirenu zostały przekroczone o kilkaset procent. Rekordziści to: Nowy Sącz (1200% normy), Szczawnica (990% normy), Kęty (960% normy) oraz Tuchów (900% normy).

Podjęta uchwała jest mniej restrykcyjna niż ta dotycząca Krakowa, która zakłada całkowity zakaz stosowania węgla i drewna, ale określa ich standard oraz instalacje, w jakich mogą być spalane.

Uchwała zakłada wprowadzenie całkowitego zakazu spalania mułów, flotów węglowych w piecach i kominkach na terenie całego województwa małopolskiego. Do końca 2022 roku mieszkańcy, którzy ogrzewają swoje domy tzw. kopciuchami, będą musieli je wymienić na ekologiczne ogrzewanie. Co roku w Małopolsce przybywa 12 tysięcy takich kotłów.

Do 2026 roku mieszkańcy Małopolski będą musieli wymienić kotły trzeciej, czwartej i piątej generacji. Szacuje się, że będzie to ok. 450 tysięcy pieców.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X