Turyści w Zakopanem ze względu na zanieczyszczenie powietrza nie będą płacić za opłatę klimatyczną

Turyści w Zakopanem ze względu na zanieczyszczenie powietrza nie będą płacić za opłatę klimatyczną
Flickr / @ Gudka / CC BY 2.0

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że opłata klimatyczna w Zakopanem jest pobierana od turystów niezgodnie z prawem. Zdaniem wymiaru sprawiedliwości miasto, w którym zanieczyszczenie powietrza zimą znacznie przekracza normy nie powinno żądać od przyjezdnych opłat za dobry klimat. Do tej pory turystom doliczano 2 złote za każdą dobę pobytu.

Pozew dotyczący opłat klimatycznych przeciwko Zakopanemu złożył w sądzie jeden z turystów. Zdaniem Bogdana Achimescu nie powinno się płacić za powietrze, które jest zanieczyszczone. Poparły go organizacje ekologiczne i Rzecznik Praw Obywatelskich. Sędzia przyznał rację skarżącemu.

Opłata która została wprowadzona w 2008 roku, zostanie zniesiona, gdy wyrok się uprawomocni. Od tego momentu przyjeżdżający pod Giewont będą zwolnieni z tych kosztów. Rocznie z tytułu opłaty klimatycznej do miejskiej kasy wpływały ok. 3 mln zł.

Statystyki pokazują, że w Zakopanem dopuszczalne normy zanieczyszczeń powietrza są przekroczone przez kilka miesięcy w roku.

Jeżeli wyrok się uprawomocni, każdy turysta, który posiada dowód na to, że zapłacił opłatę miejscową, będzie mógł się ubiegać o jej zwrot w zakopiańskim Urzędzie Miasta.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top