Trwa walka o zasoby Arktyki

9036164848_425d3ae005_zBogata w złoża Arktyka za sprawą topnienia pokrywającego ją lodu zyskuje na znaczeniu gospodarczym i politycznym. Według najnowszych szacunków znajduje się tam około 30 proc. światowych złóż gazu ziemnego, 13 proc. złóż ropy, a także bogactwo minerałów.

W związku ze zmianami klimatycznymi rośnie popularność tzw. Północnej Drogi Morskiej – Northern See Route i coraz więcej statków wybiera ten – krótszy niż prowadzący przez kanał sueski – szlak między Europą a Azją.

Odpowiedzią na rosnące zainteresowanie Arktyką jest inicjatywa stworzenia Europejskiego Centrum Informacji o Arktyce (EU Arctic Informaction Centre), w którym europejskie instytucje i kraje członkowskie UE będą mogły uzyskać wsparcie Centrum ma być punktem, który zbiera, przetwarza dostępne informacje na temat Arktyki, a także przekazuje je zainteresowanym.

Obecnie w realizację europejskiego centrum zaangażowana jest sieć 19 instytucji, głównie badawczo-rozwojowych zajmujących się Arktyką. Są to ośrodki z UE, w tym Polska Akademia Nauk, a także instytucje z Norwegii i Islandii.

strona www: Europejskie Centrum Informacji o Arktyce

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X