Tropikalne komary coraz częściej trafiają do Europy

Komar tygrysi (CC BY 2.0 / John Tann)

Tropikalny komar tygrysi roznoszący śmiertelne choroby coraz częściej znajdowany jest w belgijskich portach i na lotniskach. Do Europy owady te dostają się głównie z transportami roślin i starych opon z Azji. Belgijskie ministerstwo zdrowia przypuszcza, że może być za późno, aby powstrzymać proces rozpowszechniania się insektów. Tym bardziej, że sprzyja mu ocieplenie klimatu, które pozwala egzotycznym gatunkom rozwijać się w klimacie umiarkowanym.

Komar tygrysi występuje w Azji Południowo-Wschodniej i jest tzw. wektorem, czyli organizmem roznoszącym pasożyty lub zakaźne drobnoustroje. Może powodować wiele chorób tropikalnych, m.in.: żółtą febrę, gorączkę Zachodniego Nilu i japońskie zapalenie mózgu.

Komar tygrysi pierwszy raz pojawił się na południu Europy w 1975 roku i systematycznie przemieszczał się na północ i zachód kontynentu. Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób komar azjatycki dotarł już do Włoch, Szwajcarii, Belgii, Niemiec i Holandii.

Prawdopodobnie komar dostał się na Stary Kontynent w zużytych oponach samochodowych, które były transportowane z Azji. W zagłębieniach opon zalegała woda, w związku z tym komary tygrysie miały warunki, aby się rozmnażać. Azjatyckie komary rozprzestrzeniły się także dzięki importowanym roślinom tropikalnym.

W Polsce nie stwierdzono obecności komara tygrysiego. Jednak tempo, w jakim się rozprzestrzenia sugeruje, że może on pojawić się także w naszym kraju. Innego zdania są naukowcy z Instytutu Zoologii PAN. Według nich prawdopodobieństwo, że komar tygrysi dotrze do Polski jest małe, ponieważ nie jest on w stanie bytować w tych krajach Europy, gdzie występuje klimat umiarkowany. Komar tygrysi preferuje klimat ciepły i wilgotny, czyli taki, który panuje w południowej Azji. Jednak ocieplenie klimatu i tropikalne temperatury, które panują w okresie wakacyjnym w Polsce, mogą zachęcać komary tygrysie do osiedlania się w naszym kraju.

Azjatycki komar tygrysi jest bardziej agresywny i zwinny niż inne gatunki komarów. Jednak mimo to nie jest groźniejszy od komarów występujących w Polsce. Nasze komary także skutecznie przenoszą różne choroby, dlatego komary z Azji nie są bardziej niebezpieczne. W związku z tym ryzyko wystąpienia w naszym kraju chorób tropikalnych, przenoszonych przez te owady, jest znikome.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top