Tradycyjne żarówki powrócą do łask

Tradycyjne żarówki powrócą do łask
Flickr / @ Deepak Adhikari / CC BY SA 2.0

Największą wadą tradycyjnych żarówek wolframowych było duże zużycie energii elektrycznej. Ze względu na ich konstrukcję, większość pobieranej energii przetwarzana była na ciepło, a jedynie niewielką jej część zamieniana była na światło. Dlatego wiele osób zaczęło korzystać z żarówek LED, które pobierają ułamek energii zużywanej przez standardowe żarówki. Może się jednak okazać, że odesłanie do lamusa żarówek wolframowych, było przedwczesne.

Naukowcom z MIT udało się bowiem je usprawnić w taki sposób, aby stały się bardziej wydajne. Grupa badaczy stworzyła zupełnie nowy typ żarówki, w którym generowane ciepło nie jest marnowane, lecz wykorzystywane do jej zasilania.

Zasadniczo, zastosowane zmiany sprowadzają się do otoczenia szklanej bańki żarówki specjalnym, kryształowym filtrem. Przepuszcza on światło widzialne, jednak równocześnie odbija promieniowanie podczerwone, kierując je z powrotem do włókna, przez które jest absorbowane i następnie wyemitowane w postaci światła. Proces ten powtarzany jest na okrągło, dopóki żarówka nie zostanie wyłączona.

Na razie to tylko prototyp, ale jeśli konstruktorom uda się osiągnąć wydajność świetlną, a więc i zmniejszyć pobór prądu z sieci, być może już niedługo poznamy nowy typ żarówek.

źródło: materiały prasowe, UBERGIZMO.COM

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X