Toyota zasili fabrykę energią z wysypiska śmieci

Toyota zasili fabrykę energią z wysypiska śmieci
Flickr / @ Colin Delaney / CC BY 2.0

Toyota podpisała umowę z przetwórnią odpadów komunalnych stanu Kentucky na dostawy energii elektrycznej koniecznej do produkcji 10 000 samochodów rocznie. Energia będzie wytwarzana z biogazu, powstającego w wyniku rozkładu zgromadzonych na wysypisku odpadów. Wysypisko będzie dostarczać 1 megawat energii na godzinę, co wystarczy do produkcji 10 tys. samochodów rocznie.

W hałdzie śmieci komunalnych w wyniku naturalnych procesów rozkładu odpadów powstaje metan. Przy braku odpowiednich instalacji ulatuje on do atmosfery, gdzie zatrzymuje znacznie więcej ciepła niż dwutlenek węgla, nasilając efekt cieplarniany.

Nowoczesne składowiska wyposażone są w instalacje do przechwytywania metanu. Zmniejsza się dzięki temu emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, a pozyskany w ten sposób gaz można wykorzystać do produkcji wodoru lub energii elektrycznej.

Spośród wszystkich paliw opartych na węglowodorach, spalanie metanu powoduje powstanie najmniejszej ilości dwutlenku węgla w stosunku do ilości uzyskanej energii. Ważną zaletą jest łatwość uzyskiwania go z odnawialnych źródeł, w tym z odpadów.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X