To może być największa katastrofa ekologiczna w historii człowieka!

To może być największa katastrofa ekologiczna w historii człowieka!
@ Twitter Greenpeace

Indonezję nękają od tygodni ogromne pożary, cała Azja Południowo-Wschodnia zasnuta jest dymem i pyłem. To może być największa katastrofa ekologiczna w historii człowieka.

Odnotowano ponad 100 tys. ognisk pożarów na Sumatrze i Borneo. Dym i zanieczyszczenia powietrza dotykają sąsiednich państw: Malezji, Singapuru, Tajlandii i Filipin.

W tym roku pożary objęły tysiące hektarów pierwotnego lasu i torfowisk. Zazwyczaj ogień był naturalnie gaszony w trakcie pory deszczowej, tym razem jednak w Indonezji jest wyjątkowo sucho. Wszystko przez El Nino, czyli cykliczne zaburzenie naturalnych warunków pogodowych na Pacyfiku.

Według naukowców pożary mogą trwać nawet do marca, zwłaszcza że torfowiska są niezwykle trudne do ugaszenia.

Na Borneo pożary dotarły już do obszarów zamieszkiwanych przez orangutany
Flickr / @ Patrick Barry / CC BY SA 2.0

Cała Azja Południowo-Wschodnia zasnuta jest dymem i pyłami pochodzącymi z pożarów. W niektórych miejscach widoczność sięga jedynie 30 metrów. Na choroby dróg oddechowych narażone są setki milionów ludzi.

Płonące dziewicze lasy równikowe to zagrożenie dla wielu bezcennych gatunków zwierząt i roślin, wielu wciąż czekających na odkrycie. Na Borneo pożary dotarły już do obszarów zamieszkiwanych przez orangutany. Występuje tam nawet trzecia część światowej populacji tych małp.

Pożary odpowiedzialne są za ogromną emisję gazów cieplarnianych. Według World Resources Institute dzienna emisja gazów z indonezyjskich pożarów przekracza emisję całej gospodarki USA.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X