Tesla wypłaci kilka milionów dolarów odszkodowania za Model S P85D

Koncern Tesla wypłaci kilka milionów dolarów odszkodowania ponad setce właścicieli Modelu S P85D. Ujawniono bowiem, że producent znacznie zaniżał moc napędu tego pojazdu.

Tesla Model S P85D pojawił się w sprzedaży pod koniec 2014 roku. Jest to ulepszona wersja standardowego Modelu S wyposażona w elektryczne silniki umieszczone na przedniej i tylnej osi. Samochód został wyposażony w tryb Insane, który według deklaracji producenta, zapewniał największe przyspieszenie ze wszystkich pojazdów oferowanych przez Teslę.

Przyspieszeni od 0 do 100 km/h miało wynosić 3,3 sekundy. Producent twierdził, że Model S P85D oferował łącznie 691 KM. Była to łączna moc zapewniana przez silniki na przedniej i tylnej osi, generujące odpowiednio 224 i 467 KM. Pozwoliło to firmie usprawiedliwić wysoką cenę tego modelu, ustaloną na ponad 120 tysięcy dolarów.

W rzeczywistości Tesla po cichu obniżyła moc pojazdu do 463 KM. Było to spowodowane ograniczeniami związanymi z pojemnością baterii oraz elektroniką, która nie była w stanie właściwie zarządzać przepływem energii. Dlatego oba silniki nie mogły równocześnie osiągnąć pełnej mocy.

Zmianę specyfikacji auta odkryła grupa norweskich właścicieli, która wytoczyła Tesli pozew zbiorowy, domagając się odszkodowania. Każdy z ponad setki właścicieli tego modelu żądał od firmy rekompensaty w wysokości 50 tysięcy norweskich koron (około 6 tys. dolarów), które miałoby wyrównać różnicę z tańszym modelem P85D o analogicznej mocy silnika.

Tesla początkowo nie zgadzał się z zarzutami i twierdziła, że informacje o mocy pojazdu były rzetelne, lecz klienci nie do końca je zrozumieli. W końcu firma zdecydowała się zakończyć sprawę i pójść na ugodę z klientami. Każdemu z nich zaoferowała w gotówce po 65 tys. koron lub 80 tys. koron (9,5 tys. dolarów) w bonach bezgotówkowych, które będzie można przeznaczyć na zakup ulepszeń lub dodatkowych akcesoriów. Oferta została przyjęta przez wszystkich 132 uczestników pozwu zbiorowego.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X