Tegoroczna edycja akcji Godzina dla Ziemi w Polsce będzie poświęcona Puszczy Karpackiej

Tegoroczna edycja akcji "Godzina dla Ziemi" w Polsce będzie poświęcona Puszczy Karpackiej

Tegoroczna edycja akcji Godzina dla Ziemi w Polsce będzie poświęcona Puszczy Karpackiej. Fundacja WWF Polska chce w ten sposób przybliżyć ideę ochrony tego cennego przyrodniczo miejsca, położonego na Podkarpaciu. Akcja odbędzie się 24 marca.

Godzina dla Ziemi WWF to największa akcja ekologiczna łącząca ludzi z różnych miejsc na Ziemi. Co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na siedmiu kontynentach. W tym roku 24 marca na całym świecie o 20:30 czasu lokalnego słynne budowle pogrążą się w ciemnościach na 60 minut w symbolicznym geście solidarności z ideą ochrony przyrody. W Polsce światła zgasną tym razem dla Puszczy Karpackiej, a hasło tegorocznej edycji akcji brzmi: „Ratujmy serce Karpat”.

WWF zwraca w ten sposób uwagę na potrzebę ochrony lasów o powierzchni ok. 18 tys. ha, położonego kilkanaście kilometrów na południe od Przemyśla, na terenie gmin Bircza, Fredropol i Ustrzyki Dolne, w nadleśnictwie Bircza. Jest to najdziksza część Karpat Wschodnich, leżąca na pograniczu Pogórza Przemyskiego i Gór Sanocko-Puszczańskich.

Żyją tam wszystkie duże drapieżniki, jakie można spotkać w Polsce – niedźwiedź, wilk, ryś i żbik, a także 113 gatunków ptaków, wśród nich – orzeł przedni, orlik krzykliwy, puszczyk uralski, sóweczka, bocian czarny i wszystkie dziewięć gatunków dzięciołów.

mówi biolog z tej organizacji Stefan Jakimiuk

W Puszczy Karpackiej żyje mnóstwo unikatowych gatunków roślin i zwierząt: od mchów i porostów po bardzo stare drzewa, nierzadko osiągające wiek nawet 300 lat. Pod względem przyrodniczym Puszcza Karpacka jest drugą Białowieżą.

podkreśla Piotr Klub z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze

Z inwentaryzacji przyrodniczej, jaką członkowie tej fundacji przeprowadzili na terenie 18 tys. ha lasu wynika, że niemal 7 tys. drzew – buków, jodeł, jaworów i grabów – spełnia kryteria drzew pomnikowych.

Ekolodzy podkreślają, że jest to jeden z nielicznych w Europie lasów nieposadzonych ręką człowieka. Obecnie jednak jest on traktowany jak zwykły las użytkowy i trwa tam wycinka drzew. WWF przypomina, że w 2018 roku zaplanowano tam wycinkę obejmującą ponad 67 tys. m sześc. drzew, z tego ponad 60% (41 tys. m sześc.) przypada na obszar planowanego rezerwatu przyrody „Reliktowa Puszcza Karpacka”.

WWF Polska zbiera podpisy pod petycją i apelem o zwiększenie ochrony Puszczy Karpackiej i o przyspieszenie prac nad utworzeniem Turnickiego Parku Narodowego (SerceKarpat.pl). Pomysł ten wywodzi się z 20-lecia międzywojennego.

Na przełomie lat 80. i 90. powstał też projekt stworzenia parku narodowego, ale ówczesny minister środowiska go nie podpisał. Powstanie Parku Narodowego wymaga obecnie zgody władz samorządowych, w tym wypadku – trzech wspomnianych gmin. Te jednak boją się, że zostaną skansenem i stracą dostęp do drewna.

powiedział przedstawiciel Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze

Już wcześniej Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze przygotowała projekt stworzenia w tym lesie rezerwatu o powierzchni 8 tys. ha, położonego na południe i wschód od rzeki Wiar, należącego do gminy Bircza i częściowo gminy Fredropol. Projekt ten został złożony do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Nie wiadomo jednak, kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie. Do tej pory zebrano już 100 tys. podpisów.

Mamy do czynienia z lasem wyjątkowym, który powinien być udostępniony turystycznie, udostępniony do badań, powinien służyć lokalnej społeczności i po to, aby rozwijać turystykę.

podsumowuje Stefan Jakimiuk.

źródło: WWF Polska

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top