fbpx

Szokujący film o skutkach zanieczyszczenia środowiska

Szokujący film o skutkach zanieczyszczenia środowiska
Flickr / @ Hillary Daniels / CC BY 2.0

Morza i oceany zajmują 71% powierzchni Ziemi, wytwarzają 70% dostępnego tlenu, wywierają ogromny wpływ na klimat. W oceanach żyje więcej niż gdziekolwiek najróżniejszych organizmów. Dostarczają pożywienia i pozwalają na utrzymanie wielu gałęzi gospodarki.

Rocznie na świecie wytwarza się ponad 300 mln ton plastiku, z czego 10% trafia do ścieków, a potem do mórz i oceanów. Szacuje się, że obecnie stosunek plastiku do planktonu wynosi 1:2.

Po oceanach swobodnie pływają zakrętki butelek, zapalniczki, plastikowe siatki i wiele innych odpadów, które pochodzą z rzek i kanalizacji. Ptaki jako doskonały wyznaczniki morskiego ekosystemu polują na ryby i zwykle przez przypadek połykają plastikowe elementy.

Naukowcy ostrzegają że jeżeli ludzie nie przestaną zanieczyszczać środowiska, to już w 2050 roku w morzach będzie więcej plastiku niż ryb, a 99% ptaków morskich będzie jeść plastik. W końcu trafi ono do naszego łańcucha pokarmowego

Film „Midway” w szokujący sposób pokazuje jak zanieczyszczenie środowiska plastikowymi odpadkami dotyka nawet tak odległe rejony jak wyspy na środku Pacyfiku.


źródło: materiały prasowe

Leave a Reply

Przewiń do góry
X