
Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze cały czas rośnie. Naukowcy chcąc pokazać skalę problemu wykonali wizualizację 3D rozprzestrzeniania się tego gazu cieplarnianego. Symulacja pokazuje, jak długo wyemitowany dwutlenek węgla pozostaje w atmosferze, oraz jak wysoko dochodzą zanieczyszczenia.
Z wizualizacji można odczytać, gdzie wędrują gazy cieplarniane, oraz w jakim okresie ich stężenie jest najwyższe, a jakie najniższe.
Naukowcy tworząc model wykorzystali dane z satelity Orbiting Carbon Observatory-2 (OCO-2). Wizualizacja przedstawia okres od września 2014 do września 2015 roku. Format 3D pozwala zobaczyć to z zupełnie innej perspektywy.
Człowiek emituje największą ilość dwutlenku węgla na północnej półkuli późną zimą i wiosną. Wtedy stężenie tego szkodliwego gazu jest najwyższe w ciągu roku.
Zgodnie z prognozą Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) 2016 prawdopodobnie stanie się pierwszym rokiem, kiedy średnie stężenie przekroczy 400 ppm (liczba części na milion). Naukowcy obawiają się, że poziom ten został przekroczony na stałe, a klimat na Ziemi wchodzi w nową erę. Oznacza to nieodwracalne zmiany klimatyczne, między innymi rosnący poziom oceanów, a także upały i ulewne deszcze o niespotykanym jeszcze dziś natężeniu. Według naukowców możemy nawet osiągnąć poziom 450 ppm.
źródło: materiały prasowe