Sposoby na zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej

Sposoby na zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej
Sposoby na zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej / @ Pixabay

Liczba osób, które decydują się na wykorzystanie systemów fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej, dynamicznie rośnie. Są jednak tacy, którzy zastanawiają się, jak wygląda kwestia bezpieczeństwa tej technologii. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Nie, pod warunkiem, że zarówno projekt instalacji PV, jak i jej wykonanie odbędą się z uwzględnieniem obowiązujących w Europie standardów i dobrych praktyk. Jak więc zabezpieczyć przydomową elektrownię słoneczną?

Co grozi instalacji fotowoltaicznej

Aby zrozumieć, w jaki sposób zabezpiecza się fotowoltaikę, warto najpierw uświadomić sobie, przed jakimi ryzykami trzeba chronić tę instalację. Mają one dwojaki charakter.

Zagrożenia można podzielić na te wywołane:

  • czynnikami zewnętrznymi – chodzi przede wszystkim o ewentualne uderzenia pioruna, a także np. mechaniczne uszkodzenie instalacji, które doprowadzi do przepięcia
  • czynnikami wewnętrznymi – chodzi o wszelkiego rodzaju awarie i nieprawidłowości działania samego systemu, wynikające z wadliwych jego elementów lub (najczęściej, choć nadal bardzo rzadko) z nieprawidłowego montażu

I chociaż w ogólnym ujęciu systemy PV są bezpieczne, a poważne awarie zdarzają się niezwykle rzadko – istnieje obowiązek prawidłowego zabezpieczenia instalacji.

Jakie są najważniejsze zabezpieczenia systemów PV?

Istnieje kilka kluczowych komponentów, których obecność musi być uwzględniona na etapach projektowania i montażu fotowoltaiki.

Ograniczniki przepięć

Ograniczniki przepięć (SPD – surge protection device) montuje się zarówno po stronie prądu stałego, jak i zmiennego. Ich zadaniem jest – zgodnie z nazwą – ochrona systemu PV przed przejściowymi przepięciami, wynikającymi np. z wyładowania atmosferycznego, jak również z pojawienia się zwarcia. Składają się one z podstawy ochronnika oraz wymiennej wkładki, w której znajduje się element zabezpieczający. W instalacjach fotowoltaicznych stosuje się najczęściej ograniczniki typu 2 (klasa C). Są w nich zastosowane wkładki warystorowe, które zmniejszają swoją rezystancję w chwili wystąpienia przepięcia i pozwalają na odpłynięcie prądu do uziomu.

Wyłączniki nadprądowe

Ich zadanie polega na tym, że w momencie, gdy natężenie prądu przekracza określoną wcześniej wartość, dochodzi do odcięcia obwodu elektrycznego. Warto podkreślić, że ten element chroni przede wszystkim przewody łączące poszczególne komponenty, a pośrednio panele fotowoltaiczne, falownik i inne urządzenia elektryczne, które są podpięte do źródła prądu przemiennego. Praktykuje się również stosowanie rozłączników i wyłączników – są one montowane przy ogniwach paneli fotowoltaicznych – albo w odpowiedniej obudowie, albo na wolnym powietrzu.

Optymalizatory mocy

Służą przede wszystkim – zgodnie z nazwą – do optymalizacji mocy poszczególnych modułów fotowoltaicznych w celu ograniczenia negatywnych skutków zacienienia niektórych z nich. Efektem tego, że na jedne panele pada cień, a na inne nie, może być nie tylko obniżenie ogólnej mocy systemu. Może także dojść do zwarcia, a w rezultacie do uszkodzenia komponentów. Ponadto optymalizatory pozwalają na obniżenie napięcia po stronie paneli w sytuacji, gdy dojdzie do awarii systemu.

Należy również zadbać o prawidłowo działającą instalację odgromową i podłączyć do niej system PV.

Gdzie szukać odpowiednich zabezpieczeń fotowoltaiki?

Dobrej jakości zabezpieczenia systemu PV to podstawa jego bezpiecznej i wydajnej pracy. Dlatego przy ich dobieraniu nie można sobie pozwolić na kompromisy. Komponenty, których zadaniem jest kontrola mocy, napięcia, natężenia i innych parametrów po stronie AC i DC, muszą:

  • spełniać normy bezpieczeństwa obowiązujące w Polsce i na terenie UE,
  • pochodzić od zaufanego producenta – powinna to być firma, na którą stawiają profesjonalni instalatorzy,
  • być dopasowane do kluczowych komponentów systemu, tj. paneli oraz inwertera – typ falownika oraz modułów warunkują zastosowanie konkretnych elementów.

Z tych powodów warto się w nie wyposażyć w profesjonalnym punkcie dystrybucji, specjalizującym się w fotowoltaice. Jednym z nich jest np. hurtownia fotowoltaiczna Muno. To miejsce, w którym zaopatrują się instalatorzy, a także klienci indywidualni. W tego typu hurtowniach fotowoltaicznych można liczyć na korzystne stawki, sprawną dostawę oraz fachową pomoc techniczną.

źródło: materiał prasowy sponsorowany

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top