Solaris Urbino 12 electric najlepszym autobusem roku 2017

Solaris Urbino 12 electric najlepszym autobusem roku 2017
@ Solaris Urbino 12 electric

Za najlepszy autobus miejski 2017 roku „Bus of the Year” został uznany polski Solaris Urbino 12 electric. To pierwsze wyróżnienie dla producenta z Polski i pierwsza nagroda dla pojazdu elektrycznego.

Solaris produkuje autobusy elektryczne marki Urbino electric od 2011 roku. Do końca 2015 roku takie autobusy trafiły do odbiorców w Austrii, Czechach, Hiszpanii, Niemczech i Szwecji. W Polsce pojazdy jeżdżą w Warszawie, Krakowie, Inowrocławiu, Jaworznie i Ostrołęce.

Solaris Urbino 12 electric nowej generacji jest niskopodłogowy, ma długość 12 metrów i 30 miejsc siedzących. Został wyposażony w baterie o pojemności 240 kWh oraz dwa systemy ładowania – poprzez pantograf (wtedy ładowanie odbywa się na przystankach) oraz złącze plug-in (umożliwia ono ładowanie poprzez ładowarkę znajdującą się na terenie zajezdni). Łącznie po Europie jeździ już ok. 70 autobusów elektrycznych wyprodukowanych przez polską firmę.

Solaris Urbino 12 electric
Solaris Urbino 12 electric

Solaris rywalizował z markami: Ebusco, Irizar, Van Hool oraz Mercedes. Ostatni z producentów zaproponował autobus napędzany gazem ziemnym (CNG). Testy odbywały się od 30 maja do 3 czerwca w Brukseli.

Jak informuje producent, w trakcie konkursu w Brukseli Solaris Urbino 12 electric był ładowany za pomocą ładowarki nowej generacji o mocy wyjściowej 80 kW, opracowanej i wyprodukowanej przez firmę Ekoenergetyka – Polska. Mobilna ładowarka typu plug-in została podłączona do specjalnie przygotowanego w tym celu słupa z pantografem. To sprawiło, że zasięg polskiego elektrycznego autobusu jest w praktyce nieograniczony. Jurorzy wcielali się w rolę zarówno kierowców, jaki i pasażerów. Oceniali m.in. przyspieszenie, drogę hamowania, poziom drgań i hałasu.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top