Smog oddziałuje nie tylko na otwartych przestrzeniach. Do wnętrza mieszkania przedostawać się może nawet 70% zanieczyszczeń

Smog oddziałuje nie tylko na otwartych przestrzeniach. Do wnętrza mieszkania przedostawać się może nawet 70% zanieczyszczeń
Flickr / @ Natasha d.H / CC BY 2.0

Za powstawanie smogu odpowiada przede wszystkim tak zwana niska emisja, czyli pyły i szkodliwe gazy pochodzące z transportu, domowych palenisk, czy lokalnych kotłowni, w których spalanie odbywa się w sposób nieefektywny. Niska emisja oddziałuje na wysokości do 40 metrów i właśnie dlatego jest ona szczególnie niebezpieczna dla zdrowia ludzi.

Lekarze radzą, by w przypadku pogorszenia jakości powietrza nie opuszczać mieszkań. Jednak do mieszkania przedostawać się może nawet 70% zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz.

To na ile mamy zanieczyszczone mieszkanie, zależy od tego, jakiego typu mamy okna, w jakim budynku mieszkamy, jaka jest w nim wentylacja i na którym piętrze się ono znajduje. Niestety, aby uchronić się przed smogiem, nie zawsze wystarczy zamknąć okna. Często są one nieszczelne, a nasza wentylacja nie funkcjonuje prawidłowo. W rezultacie w pomieszczeniach mamy zanieczyszczenie porównywalne z tym, co jest na zewnątrz.

Jeśli mieszkamy w miejscu, gdzie powtarzają się epizody smogowe, to możemy kupić maski antysmogowe, które zabezpieczają nas, gdy jesteśmy na zewnątrz. Żeby chronić się w domu, potrzebujemy oczyszczacza powietrza, który może usunąć nawet do 100% zanieczyszczeń. O jego zakupie powinni pomyśleć zwłaszcza rodzice małych dzieci, kobiety w ciąży czy osoby starsze.

Produkowane obecnie oczyszczacze oferują różnorodne technologie i szereg dodatkowych funkcji, takich jak między innymi nawilżanie powietrza. Różna jest także wydajność urządzeń, która stanowi kluczowy parametr przy dobieraniu oczyszczacza do metrażu mieszkania. Najpopularniejsze oczyszczacze wyposażone są w filtry HEPA, które oznaczane są klasami od E10 do E13.

Im wyższa klasa filtra, tym większa zdolność do usuwania zanieczyszczeń z powietrza. To głównie od filtra zależy efektywność urządzenia. Dla przepływu powietrza o wartości 100 m3 na godzinę, współczynnik przechwytywania zanieczyszczeń w filtrze E10 wynosi 85 m3/h, czyli jego skuteczność wynosi 85 proc. Filtr H13 zatrzymuje już 99,97% niepożądanych alergenów, takich jak kurz, pyłki, roztocza czy sierść zwierząt.

Oczyszczacze wyposażane są ponadto w czujniki pokazujące aktualne stężenie niepożądanych cząstek w powietrzu i informujące o stanie jakości powietrza wewnątrz pomieszczenia. W zależności od firmy i modelu urządzenia potrafią filtrować powietrze w pomieszczeniu o powierzchni nawet powyżej 100 m2.

źródło: newseria.pl, oddechtozycie.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top