Śmiecimy wszędzie. Nawet w Tatrach!

Śmiecimy wszędzie. Nawet w Tatrach!
Pixabay / @ JerzyGorecki

Tylko około 1% powierzchni naszego kraju stanowią obszary parków narodowych. Niestety, nawet tam można napotkać mnóstwo śmieci. Fantazyjnie porozrzucane papierki po batonach i chusteczki widziałem na każdym z tatrzańskich szlaków, które odwiedziłem we wrześniu. Jest jednak nadzieja – mówi Szymon Zdziebłowski.

W tym roku latem Tatry odwiedziła rekordowa liczba osób. W lipcu po Tatrzańskim Parku Narodowym (TPN) przechadzało się blisko 770 tys. turystów. Według statystyk to rekordowy lipiec pod względem frekwencji – dotychczasowy rekord z analogicznego okresu 2017 r. wynosił ponad 655 tys. Rekordowy pod względem frekwencji był również tegoroczny czerwiec, gdy TPN odwiedziło 482 tys. turystów.

Ta olbrzymia liczba zwiedzających przekłada się na to, co widać na szlakach – śmieci. Śmiecenie jest niestety powszechnym zjawiskiem w naszym kraju. A świadomość ekologiczna niestety niska. Z badań CBOS z 2020 roku wynika, że stan środowiska naturalnego w miejscowości zamieszkania jest przedmiotem troski jedynie co czwartego respondenta (25%). Co ciekawe, bardzo duży lub duży niepokój o stan środowiska w skali całego świata deklaruje zdecydowana większość badanych (70%). Czyli jest źle, ale tam gdzie nas nie ma?

W Tatrach obowiązuje prosta zasada – wszystko, co ze sobą wniosłeś na teren TPN, weź ze sobą na dół. Jednak z moich obserwacji na szlakach Tatr Zachodnich wynika, że bardzo wiele osób się do niej nie stosuje. Opakowania po batonach, cukierkach, wypalone papierosy i chusteczki „umilają” wędrówkę po pięknych polskich górach. Odniosłem wrażenie, że takiego zaśmiecenia dawno na górskich szlakach nie wiedziałem. Ale ponoć jest lepiej niż w latach poprzednich.

Z depeszy PAP z 1 sierpnia wynika, że wolontariusze zebrali w Tatrach ponad pół tony śmieci. Pół tony!

Zgodnie z otrzymanymi danymi, wolontariusze zebrali dokładnie 589 kg odpadów. Po segregacji śmieci zostały podzielone na następujące frakcje: zmieszane (187,4 kg), papier (89,5 kg), plastik i tworzywa sztuczne (161,2 kg), odpady bio (20,6 kg) oraz szkło (130,4 kg).

czytamy w depeszy

Kiedy zaczynaliśmy 10 lat temu, śmieci było zdecydowanie więcej. Nie tylko butelki, czy papierki, ale też klapki, kalosze, czy nawet stare opony. Z roku na rok jest lepiej. Dziś, kiedy wychodzimy w Tatry jest to już niemal czysta przyjemność.

zauważa ambasador i współtwórca wydarzenia Rafał Sonik

Tak więc – jest lepiej, bo śmieci jest mniej.

Dostrzegłem też inny pozytyw. Bardzo dużą część śmieci stanowią różnego rodzaju chusteczki, czasem fantazyjnie zawieszone na konarach drzew, czasem niezdarnie, jakby z pewną nieśmiałością przygniecione kamyczkiem. Najpewniej stosowane są w czasie czynności związanych z toaletą. Oznacza to zatem, że Polki i Polacy dbają o higienę, co należy uznać za kolejną dobrą nowinę! Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by nawet tego typu śmieci zabrać ze sobą.

Traktujmy parki narodowe jak muzea na otwartej przestrzeni, gdzie nie śmiecimy i nie zbieramy napotkanych okazów roślin (nie nabijamy też grzybów kijkami trekkingowymi – co również widziałem w tym roku w Tatrach). Zróbmy to nie tylko dla przyrody, ale we własnym interesie – by po szlakach maszerowało się z czystą przyjemnością.

Z badań CBOS z 2018 roku wynika, że turystyka piesza, chodzenie po górach, wędrowanie po szlakach jest trzecią najpopularniejszą formą aktywności fizycznej w Polsce. Zadeklarowało ją 14 proc. badanych. Szkoda, że nadal w tej dość elitarnej grupie jest sporo osób, które nie dbają o dziką przyrodę.

źródło: naukawpolsce.pap.pl, Szymon Zdziebłowski

Turystyka ekologiczna – dodatkowe informacje:
carbon offset, certyfikaty ekoturystyki, ekoturysta i ekotyrystyka, filozofia Leave No Trace, gatunki zagrożone wyginięciem, kodeks czyli dekalog podróżnika, Konwencja Waszyngtońska CITIES, Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, masowa turystyka, Natura 2000 – obszary ptasie, obszary siedliskowe, obszary chronionego krajobrazu, park krajobrazowy, park narodowy, pomnik przyrody, przełowienie, przyłów, rezerwat, ślad węglowy czyli carboon footprint, ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad wodny (water footprint), transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, użytki ekologiczne, Wildlife Selfie Code, zespoły przyrodniczo–krajobrazowe

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne
, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry