San Francisco zakazało wszelkich styropianowych pojemników

Flickr / @ staticantics/ CC BY ND 2.0
Flickr / @ staticantics/ CC BY ND 2.0

San Francisco zakazało wszelkich styropianowych pojemników. Wprowadzony zakaz jest najpełniejszym i najrozleglejszym w USA, dotyczącym stosowania taniej pianki izolacyjnej do zabezpieczania towarów i utrzymywania temperatury napojów i żywności.

Pojemniki z polistyrenowej pianki nie nadają się do powtórnego użytku, recyklingu, kończąc swój żywot na wysypiskach śmieci. Unoszą się na powierzchni zbiorników wodnych i dryfują z innymi śmieciami po oceanie. Kiedy ulegają rozdrobnieniu, stają się przypadkowym pokarmem dla ptaków lub zwierząt morskich, z fatalnym dla siebie skutkiem. Badania sugerują, że u ludzi mogą powodować raka i zaburzenia hormonalne.

San Francisco już w 2007 roku zabroniło sprzedawania plastikowych jednorazówek. Wcześniej w 2006 roku, miasto wprowadziło zarządzenie nakazujące producentom żywności i restauracjom korzystanie z pojemników z materiałów nadających się do recyklingu lub kompostowania. Oznaczało to, że nie wolno stosować spienionego polistyrenu, powszechnie nazywanego styropianem.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X