Samochodów mniej na ulicach, a smog dalej w polskich miastach

Samochodów mniej na ulicach, a smog dalej w polskich miastach
Pixabay / @ Arcaion

Od wielu tygodni ulice, drogi, autostrady są niemal puste. O korkach prawie zapomnieliśmy. Zmiany te w naszym codziennym życiu wywołała epidemia koronawirusa. Można się było spodziewać, że w takiej ciszy będziemy żyć bez smogu. Nic bardziej mylnego. Wysoki poziom smogu, pomimo zmniejszenia aktywności ludzi, można prześledzić w wynikach badań. Pomiary IQAir z 29 marca 2020 r. pokazują, że w tym dniu, na przykład, Warszawa miała najgorszą jakość powietrza na świecie – poziom pyłu PM2,5 został przekroczony o ponad 400%, a PM10 o 260%. Spacery na świeżym powietrzu nie były też dobrym pomysłem w tym czasie w Łodzi, Lublinie, Katowicach, Kielcach czy Krakowie.

Eksperci jasno wskazują na źródło problemu.

Za smog przede wszystkim odpowiedzialne są nieocieplone budynki, których mamy w Polsce ok. 3,6 miliona, a które generują ogromne ilości szkodliwych substancji do atmosfery. Emisja spalin z domów jednorodzinnych odpowiada za 88% przekroczeń poziomów alarmowych PM10, 87% w przypadku pyłu PM2,5 i 98% w przypadku benzo(a)pirenu. Jest to szczególnie widoczne obecnie, gdy większość Polakówprzebywa w domach, a temperatury na zewnątrz w ciągu ostatnich 2-3 tygodni były dosyć niskie.

mówi dr inż. Konrad Witczak, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w ROCKWOOL Polska

Poznaj stan powietrza w Twoim regionie

Każdy z nas może na bieżąco sprawdzać poziom smogu w miejscu, gdzie aktualnie przebywa. Wystarczy smartfon, odpowiednia aplikacja lub strona internetowa, która poda nam stężenie szkodliwych substancji w powietrzu. Przykładem jest mapa zanieczyszczeń powietrza ROCKWOOL, która przedstawia aktualne dane dotyczące jakości powietrza oraz poziomu zanieczyszczeń. Użytkownik może wybrać swoje województwo i rodzaj zanieczyszczenia, by sprawdzić bieżący poziom emisji.

Warto monitorować aktualny poziom zanieczyszczeń w powietrzu, ponieważ nawet krótki czas ekspozycji na smog może mieć istotny wpływ na nasze zdrowie.

Jest sposób na smog. Sprawdź jaki

By podjąć skuteczną walkę ze smogiem i zawalczyć o czyste powietrze w długoterminowej perspektywie, właściciele domów powinni postawić na kompleksową termomodernizację budynku, zachowując odpowiednią kolejność działań.

Kompleksowa termomodernizacja budynku składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest ocieplenie domu – należy rozpocząć od izolacji, a następnie dostosować nowe źródło ciepła. Sama wymiana pieca nie wystarczy. Co prawda, spowoduje ona niewielkie zmniejszenie smogu, jednak w długoterminowej perspektywie nastąpi wzrost kosztów za ogrzewanie naweto 172%. Dlaczego? Nowoczesne kotły wymagają stosowania wysokiej jakości paliwa, które są jednocześnie drogie. Dlatego warto najpierw zmniejszyć straty ciepła, aby móc mniej go dostarczać, czyli innymi słowy mniej zużywać drogiego paliwa.

Główną przyczyną smogu w Polsce jest brak ocieplenia lub bardzo słabe ocieplenie domów, a przez to konieczność dogrzewania i zużywania jeszcze większej ilości paliwa. Przez to właściciele domów, by uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, często uciekają się do stosowania tanich paliw, których spalanie generuje ciepło w pomieszczeniu, ale jednocześnie powoduje wysoką emisję trujących substancji. Ich przeniknięcie do atmosfery tworzy z kolei smog. Takie podejście niestety nie pomoże w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Dlatego tak istotne jest budowanie świadomości, jak można zmniejszyć koszty ogrzewania i mieć realny wpływ na poprawę jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy.

mówi dr inż. Konrad Witczak

Zachowanie odpowiedniej kolejności przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych i wykorzystanie materiałów wysokiej jakości gwarantuje w długiej perspektywie nie tylko spore oszczędności, ale i efektywnie rozwiązuje problem smogu.

Wyniki raportu „Szóste Paliwo” od ROCKWOOL Polska pokazują, że przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 60%, a poziom emisji smogu obniżyć aż o
96%.

Skorzystaj z programu „Czyste powietrze”

Zwiększenie społecznej świadomości w kwestii metod walki ze smogiem i efektywności energetycznej budynków to założenia rządowego projektu „Czyste powietrze”. Beneficjenci programu mogą otrzymać dotację na zakup i montaż materiałów do docieplenia budynku, wymianę starych źródeł ciepła, zakup i montaż nowych kotłów, a także instalację odnawialnych źródeł energii.

Pomoc przyznawana na przeprowadzenie termomodernizacji budynku to duża szansa na zwiększenie efektywności energetycznej i świadomą walkę o poprawę jakości powietrza. Przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji budynku pozwoli nie tylko na zwiększenie komfortu użytkowania pomieszczeń przez domowników, ale również wesprze działania mające na celu poprawę jakości powietrza i zmniejszenie zanieczyszczeń. Korzyści są więc ogromne, a podjęcie walki ze smogiem jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek.

źródło: materiały prasowe Rockwool

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top