Rybnik najbardziej zatrutym miastem na świecie

Rybnik najbardziej zatrutym miastem na świecie
Flickr / @ Matteo Catanese / CC BY 2.0

Rybnik najbardziej zatrutym miastem na świecie. Według informacji urzędu miasta dopuszczalne normy pyłu zawieszonego w powietrzu zostały przekroczone o 1000%. W niektórych dzielnicach wyniki były nawet trzykrotnie gorsze i sięgały 3126% normy.

Prezydent Rybnika ogłosił darmową komunikację miejską i zachęcił do nie wychodzenia z domów. Zdecydował też, że uczniowie jutro i pojutrze nie będą musieli iść do szkół i przedszkoli. Dla dzieci, które zostaną zaprowadzone do placówek przez rodziców będzie jednak zapewniona opieka nauczycieli. Urzędnicy zalecają dzisiaj niewychodzenie z domu wszystkim, którzy mogą sobie na to pozwolić.

Niechlubny rekord czyli 3126% normy miała wskazać o 2 w nocy stacja pomiarowa w dzielnicy Orzepowice. Norma (50 µg/m3) została przekroczona o 3126%.”

Przyjmuje się, że gdy stężenia pyłów zawieszonych PM10 przekraczają 200 jednostek mamy do czynienia z bardzo złą jakością powietrza i zaleca się unikanie przebywania na zewnątrz. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

Według raportu Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody Śląskiego „w poniedziałek jakość powietrza będzie sukcesywnie ulegać poprawie, jednakże przewidywana jest nadal możliwość przekroczenia poziomu informowania (200 g/m3) ze względu na poziom stężenia PM10 w aglomeracji górnośląskiej, rybnicko-jastrzębskiej oraz w powiecie żywieckim.”

źródło: materiał prasowy

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X