Ruszył projekt którego celem jest przebadanie wpływu roślin na ludzi w przestrzeniach biurowych

Ruszył projekt którego celem jest przebadanie wpływu roślin na ludzi w przestrzeniach biurowych
Projekt 4Nature System – Wertykalni we współpracy z PLGBC i Politechniką Śląską

Rośliny pozytywnie wpływają na komfort pracy m.in. nawilżają i oczyszczają powietrze oraz poprawiają akustykę pomieszczeń. Bezpośredni kontakt z naturą redukuje również stres. Na zlecenie firmy 4Nature System – Wertykalni, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC oraz Politechnika Śląska badają oddziaływanie roślin na ludzi oraz potrzeby pracowników.

Badanie wpływu roślin na ludzi w przestrzeniach biurowych jest jednym z głównych zagadnień projektu opracowanego przez 4Nature System – Wertykalni i zleconego ekspertom z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC i Politechniki Śląskiej.

Celem projektu jest dokładne przebadanie oddziaływania roślinności na parametry środowiska biurowego oraz poznanie potrzeb i preferencji pracowników dotyczących natury w biurze. Wyniki będą punktem wyjścia do stworzenia przez 4Nature System – Wertykalni unikalnej linii mebli biurowych połączonych z roślinnością.

Analiza prowadzona jest w dziesięciu firmach, w tym m.in. w IKEA, SKANSKA, WSP POLAND, VASTINT, KELLER WILLIAMS POLAND, HB REAVIS, JLL oraz na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Śląskiej.

Do przestrzeni biurowych firm wstawiono ścianki z modułami roślinnymi. Ustawiono je w różnych miejscach i odległościach od pracowników. Większość została zamontowana, jako dwustronne ścianki dzielące open-space. Za pomocą czujników badana jest zmiana parametrów środowiska w biurze (m.in.: temperatura i wilgotność powietrza). Dodatkowo analizie poddano subiektywne odczucia pracowników, w tym ich ocenę jakości powietrza, akustykę, estetykę otoczenia oraz zmianę samopoczucia i wydajności pracy. Szczegółowy raport z badań przedstawiony będzie wiosną br.

Powyższe badanie jest elementem projektu badawczo-rozwojowego firmy 4Nature System – Wertykalni pt. „Innowacyjny system mebli do przestrzeni komercyjnych z wbudowanym systemem ogrodu wertykalnego”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

źródło: www.plgbc.org.pl, www.facebook.com/PolishGreenBuildingCouncil

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X