Rozprzestrzenia się wyciek ropy z tankowca Sanchi
cen.acs.org / Chemical & Engineering News / @ Ekaterina Popova

Rozprzestrzenia się wyciek ropy z tankowca Sanchi, który z ładunkiem prawie miliona baryłek lekkiej ropy z Iranu zatonął na Morzu Wschodniochińskim. Ropa naftowa rozproszyła się na cztery oddzielne plamy, a jej powierzchnia w przeciągu kilku dni wzrosła trzykrotnie.

Według zdjęć satelitarnych plamy ropy pokrywają obecnie obszar ponad 332 km kwadratowych. W środę było to 100 km kwadratowych. Czarna plama pod wpływem wiatru i prądów morskich przemieszcza się na północ, potencjalnie zagrażając wybrzeżom Korei Południowej i Japonii.

Chińska Państwowa Administracja Oceaniczna (SOA) poinformowała, że pobrała próbki wody z 19 miejsc wycieku ropy i stwierdziła, że w 5 przypadkach woda zawierała substancje ropopochodne w ilościach przekraczających normy.

Tankowiec Sanchi leży na głębokości 115 metrów. W chwili zderzenia przewoził 111 tysięcy ton kondensatu, a w swoich zbiornikach miał 1000 ton ciężkiego oleju napędowego do obsługi maszyn.

Według organizacji Greenpeace dotknięty katastrofą ekologiczną obszar jest ważnym rejonem tarła kilku gatunków ryb, skorupiaków i kalmarów. Jest to również rejon, przez który migrują walenie wędrowne, jak wieloryby szare i humbaki.

źródło: materiały prasowe, cen.acs.org

Dodaj komentarz