Rozpoczęła się wiosenna akcje ochrony płazów w parkach narodowych

Rozpoczęła się wiosenna akcje ochrony płazów w parkach narodowych
Pixbay / @ Couleur

Wiosenną akcję ochrony płazów migrujących do miejsc rozrodu prowadzą pracownicy parków narodowych Biebrzańskiego i Białowieskiego. Pomagają płazom w bezpiecznym pokonywaniu dróg, by nie ginęły pod kołami aut. Tegoroczne akcje zaczęły się jeszcze zanim w kraju ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego w związku z koronawirusem.

W Białowieskim Parku Narodowym akcja czynnej ochrony płazów ma już ponad 20-letnią tradycję. W parku tym występuję 12 gatunków płazów. BPN informuje, że akcja jest cały czas prowadzona, płazy przenoszą pracownicy parku. Białowieski PN przypomina, że pomoc płazom jest konieczna, bo gdy wiosną wędrują one do miejsc rozrodu, natrafiają po drodze na różne bariery, np. drogi.

Trasy migracji są stałe, gdyż płazy zapamiętują miejsce, w którym przyszły na świat i tam wracają. Szczególnie ważny dla liczebności populacji jest okres wiosennych wędrówek. Większość ginących wówczas pod kołami pojazdów płazów, to osobniki dojrzałe płciowo, a więc przygotowane do rozrodu.

tłumaczy Białowieski PN

Specjalne płotki ustawiono w trzech miejscach w dolinie rzeki Narewki, gdzie drogi przecinają szlaki migracji płazów: przy fragmencie trasy Białowieża-Pogorzelce (przy wejściu na kładkę +Żebra Żubra+), na ul. Paczoskiego w Białowieży blisko Parku Pałacowego i w pobliżu miejscowości Olchówka w gminie Narewka.

Przy płotkach wkopane zostały wiaderka – pułapki mające na celu zatrzymanie płazów przed wejściem na pas drogowy. Przynajmniej dwa razy dziennie zwierzęta będą wyjmowane z wiaderek i przenoszone na drugą stronę drogi. Przy okazji prowadzona będzie również inwentaryzacja pozwalająca określić gatunek i płeć odławianych płazów.

Płazom pomagają również pracownicy Biebrzańskiego PN. Dyrektor parku Andrzej Grygoruk informuje, że akcja ochrony płazów prowadzona jest przy tzw. carskiej drodze. Płazy przenoszą tam pracownicy parku.

W związku z zagrożeniem koronawirusem, w obu parkach nieczynne do odwołania są obiekty turystyczne. W Białowieskim PN zamknięty jest rezerwat pokazowy żubrów, muzeum przyrodniczo-leśne, punkt informacji turystycznej, Obręb Ochronny Rezerwat. W Biebrzańskim PN nieczynna jest sala z ekspozycją w Centrum Edukacji i Zarządzania parku w Osowcu-Twierdzy, odwołano również wszystkie imprezy planowane do 4 kwietnia.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top