Rolnictwo w Polsce stawia na sieci gazowe i biogazownie na terenach wiejskich

Rolnictwo w Polsce stawia na sieci gazowe i biogazownie na terenach wiejskich
Flickr / @ Bilfinger SE / CC BY ND 2.0

Utworzenie sieci gazowych i biogazowni na terenach wiejskich, wsparcie dla OZE i produkcji biogazu rolniczego jako źródła energii odnawialnej to jedne z głównych projektów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w zakresie innowacyjności.

KOWR to nowa jednostka wykonawcza, utworzona we wrześniu ubiegłego roku. Powstała z połączenia Agencji Rynku Rolnego i Agencja Nieruchomości Rolnych. Najważniejsze jej zadania to m.in. gospodarowanie nieruchomościami Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, promocja polskich produktów w kraju i zagranicą, wsparcie rodzimych producentów na rynkach zagranicznych, nadzór nad spółkami Skarbu Państwa oraz rozwój innowacyjności w sektorze rolno-spożywczym.

Jednym z obszarów innowacyjności jest energetyka na obszarach wiejskich. Chcemy wspólnie z Polską Spółką Gazownictwa stworzyć sieci gazowe o charakterze wyspowym. Mogłyby one korzystać również z biogazowni, które też chcielibyśmy rozwijać na obszarach wiejskich. Chodzi o to, żeby sieć zaopatrywała odbiorców w jakimś określonym promieniu, tam, gdzie nie opłaca się budować klasycznego gazociągu.

mówi Witold Strobel, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

Do zadań KOWR związanych z innowacyjnością należy m.in. wspieranie rozwoju OZE na terenach wiejskich oraz monitorowanie produkcji biogazu rolniczego jako źródła energii odnawialnej. Witold Strobel ocenia, że przyczyni się to do poprawy jakości życia na obszarach wiejskich.

źródło: newseria.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top