„Rok Wilka” w Biebrzańskim Parku Narodowym

"Rok Wilka" w Biebrzańskim Parku Narodowym
Pixabay / @ NeuPaddy / CC0

Szerokiej edukacji na temat wilka jako gatunku ma służyć ogłoszony w Biebrzańskim Parku Narodowym „Rok Wilka”. Przez cały 2019 rok będzie o nim mowa na różnych spotkaniach, by podnosić wiedzę przyrodniczą w społeczeństwie o tych zwierzętach.

Biebrzański Park Narodowy jest największym polskim parkiem narodowym. Chroni jedne z najcenniejszych w Europie obszarów bagiennych. Park informuje, że z danych szacunkowych wynika, iż na jego terenie żyją 23 wilki.

Wilki pozostają na szczycie drabiny troficznej. Limitują zagęszczenie populacji dzikich ssaków kopytnych. Przynoszą ekonomiczne korzyści gospodarce leśnej, rolnej i ochronie przyrody.

mówi o roli wilków Beata Głębocka z działu edukacji Biebrzańskiego Parku Narodowego

Park chce edukować społeczeństwo na temat wilków, bo ocenia, że wiedza o roli tych zwierząt w przyrodzie nie jest wystarczająca.

Wilkom będzie poświęcona w marcu organizowana przez Biebrzański Park Narodowy „Wszechnica Biebrzańska”. Wszechnica to okazja do wysłuchania wykładów specjalistów, a także wycieczka terenowa. W lipcu planowane są warsztaty plastyczne „Dzień wilka” – podaje park w harmonogramie wydarzeń zaplanowanych na 2019 rok.

Biebrzański PN informuje, że według danych z „Atlasu ssaków Polski”, na przełomie 2013 i 2014 r. w Polsce było ok. 900-1000 wilków. Wilki są pod ścisłą ochroną.

Wilki zawsze budziły kontrowersje. Przez lata były przez ludzi tępione, jako zwierzęta niepożądane zagrażające zwierzętom gospodarskim. Jeszcze niedawno były zabijane dla cennego futra, a za każdego zastrzelonego osobnika wypłacano nagrodę. Na szczęście na przestrzeni ostatniego półwiecza człowiek zaczął spoglądać na wilka łaskawiej. To, że wilki są pod ochroną to efekt wielu przeprowadzonych badań naukowych o tym jaką rolę odgrywają wilki w środowisku.

Fakt, że jeszcze niedawno zwalczane były na wszelkie możliwe sposoby sprawia, że myśląc o tych zwierzętach należy się zastanowić nad człowiekiem i jego wszechwładnym stosunkiem do przyrody.

podkreśla park

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X