Renault podejrzewany o fałszowanie wyników testów spalin

Renault podejrzewany o fałszowanie wyników testów spalin
Flickr / @ Alain PAPIN / CC BY SA 2.0

Francuski producent samochodów Renault podejrzewany jest o fałszowanie wyników testów spalin. Takie wnioski płyną z raportu przesłanego do sądu w Paryżu, według którego praktyki dotyczące fałszowania danych Renault stosowało od 25 lat. Sprawa miałaby dotyczyć około 900 tysięcy samochodów, zarówno niektórych modeli silników Diesla, jak i benzynowych.

Francuski rząd zlecił przeprowadzenia analiz i sporządzenia raportu po tym jak wybuchł skandal związany z samochodami Volkswagena w 2015 roku.

Autorzy raportu z Generalnej Dyrekcji do spraw Konkurencji, Konsumpcji i Ścigania Nadużyć stwierdzają, że koncern Renault wprowadzał w błąd klientów, przedstawiając im nieprawdziwe dane dotyczące zanieczyszczania powietrza. Firma fałszowała wyniki testów mających stwierdzić wydalanie trujących substancji do atmosfery. Inne informacje przedstawiano po próbach laboratoryjnych, a inne były rzeczywiste dane dotyczące samochodów przeznaczanych do sprzedaży. Takie postępowanie nosi znamiona greenwashingu.

Dyrekcja firmy zaprzecza zarzutom i twierdzi, że ma dowody na to, iż wszystko odbywało się zgodnie z normami, a stosowne dokumenty przedstawi w sądzie.

Jeżeli zarzuty się potwierdzą, to konsekwencje dla pozycji firmy na giełdzie i sprzedaży mogą być bardzo poważne. Przedstawione zarzuty mogą także uruchomić dochodzenia w innych krajach, bo Renault sprzedaje w Europie i na całym świecie.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X