Rekordowo dużo śmieci ląduje na plażach które do pory uchodziły za rajskie

Rekordowo dużo śmieci ląduje na plażach które do pory uchodziły za rajskie - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ Kevin Krejci / CC BY 2.0
Flickr / @ Kevin Krejci / CC BY 2.0

Rekordowo dużo śmieci ląduje na plażach, które do pory uchodziły za rajskie. Plastikowych butelek, toreb i jednorazowych naczyń jest o 80% więcej niż wcześniej obliczano.

Dr Jennifer Lavers z Institute of Marine and Antarctic Studies na Uniwersytecie w Tasmanii uważa, że dane dotyczące zanieczyszczeń na świecie są jedynie wierzchołkiem góry lodowej, jaką są śmieci dla środowiska naturalnego.

Ekspertka z grupą naukowców wzięła sprawę w swoje ręce. Ekolodzy na odcinku zaledwie trzech kilometrów zebrali ponad dwie tony śmieci. Celem akcji nie było tylko sprzątanie, bo każdy zebrany odpadek został dokładnie sprawdzony, zidentyfikowany oraz wpisany do specjalnego rejestru.

Tak jest na przykład na pięknych Wyspach Kokosowych na Oceanie Indyjskim, które dosłownie zalewane są przez ocean plastikowych śmieci. Odpadki płyną prądem ze Sri Lanki, Malediwów, Tajlandii, a nawet Chin. To prawdziwa plaga dla 600 wyspiarzy, ponieważ całe ich życie jest związane z wodą. W ciągu kilku dnia na niewielkiej plaży na Wyspach Kokosowych wolontariusze zebrali ponad 50 tys. odpadków, a 80% z nich to plastik.

Zdaniem niektórych ekologów do 2050 roku w wodach naszej planety może być więcej śmieci niż ryb.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X