Record Guinnessa dla hybrydowego crossovera Kia Niro

Record Guinnessa dla hybrydowego crossovera Kia Niro
@ Kia Niro

Kia Niro nie tylko wygląda atrakcyjnie, ale jest w stanie uzyskać średnie spalanie na poziomie 3 litrów na sto kilometrów. Taki wynik osiągnęli Wayne Gerdes oraz Robert Winger, którzy przejechali Kia Niro z Los Angeles do Nowego Jorku, bijąc przy tym rekord Guinessa.

Do pokonania dystansu 5.945 km spod ratusza w Los Angeles pod ratusz nowojorski wystarczyło zaledwie 181,8 litrów benzyny czyli 4,1 zbiornika paliwa. Żeby osiągnąć takie spalanie na poziomie 3,08 l/100 km Kia Niro nie była do tej podróży w jakikolwiek sposób modyfikowana.

Kia Niro to hybrydowy crossover skonstruowany na płycie podłogowej, powstałej z lekkich i wytrzymałych materiałów. Hybrydę napędza 1,6-litrowa, 105 kon­na jednostka benzynowa, pracująca w cyklu Atkinsona. Kia ma bezpośredni wtrysk paliwa oraz systemem odzyskiwania ciepła ze spalin, co przyspiesza jej nagrzewanie. Wspomaga ją silnik elektryczny o mocy 43,5 KM i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 170 Nm. Układ napędowy crosso­vera wytwarza łącznie 265 Nm, w zakresie od 1000 do 2500 obr./min.

Akumulatory litowo-jonowe ważą 33 kg. Zostały umieszczone pod tylną kanapą, dzięki czemu nie wpływają na zachowanie się auta na zakrętach. W odróżnieniu od wielu współczesnych hybryd Kia Niro korzysta z nowoczesnej dwusprzęgłowej przekładni automatycznej, dzięki której crossover znacznie mniej pali.

źródło: kia.com/pl/models/niro/

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X