Radom rozpoczął realizację projektu adaptacji do zmian klimatu

Radom rozpoczął realizację  projektu adaptacji do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej. Jego główne cele to przeciwdziałanie powodziom oraz skutkom susz i tworzenie przyjaznego mikroklimatu. Chodzi o stworzenie warunków do gromadzenie nadmiaru wody w okresie wzmożonych opadów i wykorzystywanie zgromadzonych zapasów wody w okresie suszy. Oprócz zagospodarowania wody deszczowej w zbiornikach uwzględnia on rozszerzenie bioróżnorodności do terenu miejskiego i poprzez to zmianę klimatu miejskiego.

Łączna wartość projektu to prawie 24,3 mln zł, z czego ok. 60 proc. stanowi dofinansowanie z funduszy Komisji Europejskiej, a 27 proc. – ze środków krajowych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Cele projektu mają być osiągnięte m.in. poprzez zwiększenie objętości retencyjnej głównego radomskiego zbiornika Borki oraz poprawę jakości wody w zalewie, który pełni także funkcję rekreacyjną. W planach jest również przywrócenie naturalnego biegu rzeki Mlecznej w Radomiu, w miejscu w którym powstaje Park Kulturowy, oraz  budowa zbiornika retencyjnego na Potoku Północnym, o powierzchni blisko 2 ha. Ma on pełnić funkcję zarówno retencyjną, jak i rekreacyjną.

W ramach programu planowana jest także budowa na terenie miasta ok. 20 mniejszych zbiorników i niecek chłonnych, w których gromadzić się będą wody opadowe w pobliżu miejsc zagrożonych lokalnymi podtopieniami. W ich okolicach będą tworzone mikrosiedliska m.in. płazów, ważek i ptaków.

Projekt ma być wdrożony do końca roku 2020. Miasto Radom realizuje go wraz Wodociągami Miejskimi, Uniwersytetem Łódzkim oraz firmą FPP ENVIRO, zajmującą się ochroną środowiska i klimatu.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X