Puszcza to najważniejsze słowo roku 2017

Puszcza to najważniejsze słowo roku 2017
Flickr / @ Greg Clarke / CC BY ND 2.0

Puszcza to najważniejsze słowo roku 2017 według kapituły konkursu zorganizowanego przez Uniwersytet Warszawski. Na kolejnych miejscach znalazły się smog, sąd i konstytucja.

Ogólnopolski plebiscyt mający na celu wyłonienie najważniejszego słowa minionego roku po raz 7 zorganizował Instytut Języka Polskiego UW przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury i Fundacji Języka Polskiego.

Prof. Marek Łaziński, sekretarz kapituły konkursu, zaznaczył, że zwykle werdykty kapituły, złożonej z językoznawców i internautów były zbieżne, jednak w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, było inaczej.

Ubiegłoroczne słowa były bardzo polityczne, wiązały się z wydarzeniami, które bardzo wyraźnie ogniskowały uwagę i spory. W tym roku, można powiedzieć, że puszcza jest słowem pozornie od polityki zdystansowanym, chociaż jak przypomnimy sobie – dlaczego została słowem roku i w jakich kontekstach była używana w prasie – no to rzecz jasna wszystkie się wiązały z decyzjami, które są podejmowane i realizowane w życiu politycznym.

powiedział prof. Łaziński

Jak zaznaczył, wybieramy słowa roku z dwóch powodów i te powody są różne, co nie znaczy, że konkurujące ze sobą.

Językoznawcy chcieliby badać słowa, a słowa mają nie tylko znaczenia, ale mają też skojarzenia. Otóż te skojarzenia, którymi słowa są obudowane, są często nie mniej ważne niż znaczenia. I językoznawcy, i przeciętni użytkownicy języka chcieliby wykorzystywać słowa oraz pojęcia reprezentowane przez te słowa jako symbole. W soczewce tych symboli w jakimś sensie ogniskuje się pamięć o odchodzącym roku. I oczywiście tutaj nie odpowiemy, dlaczego puszcza, a nie co innego.

uznał prof. Łaziński

Zasiadający w kapitule prof. Jerzy Bralczyk powiedział, że cieszy go, że wygrało słowo puszcza.

Cieszy, że to polskie słowo – puszcza – chociaż wiąże się z wycinką, kornikiem drukarzem i innymi elementami, to jest to słowo piękne i może po latach się okaże, że w historii tych słów to będzie taki ślad powrotu do natury.

W głosowaniu internauci słowem roku wybrali rezydenta, a na kolejnych miejscach znalazły się smog i puszcza.

Internauci mogli wybierać spośród proponowanych wyrazów najczęściej pojawiających się w 2017 roku w mediach, a także zgłosić inne.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top