Przyrodnicy z Parku Narodowego „Ujście Warty” w Lubuskiem zapraszają do udziału w „Akcji Karmnik”

Przyrodnicy z Parku Narodowego „Ujście Warty” w Lubuskiem zapraszają do udziału w „Akcji Karmnik”
Pixabay / @ AdinaVoicu

To okazja, by wziąć udział w obserwacji i obrączkowaniu ptaków, a przy okazji poznać wiele ciekawostek na ich temat.

Jak poinformował PN „Ujście Warty”, co dwa tygodnie przy karmniku w siedzibie Parku w Chyrzynie obrączkarz będzie rozstawiał sieci ornitologiczne, aby złapać odwiedzające to miejsce ptaki. Następnie będzie określał, jaki to gatunek, ważył, mierzył i zakładał obrączkę.

Zaobrączkowany ptak ma swoją historię w Centrali Obrączkowania Ptaków. Jest ona tworzona dzięki pracy ornitologów czy miłośników przyrody, którzy odczyty z obrączek przesyłają do bazy danych drogą internetową za pośrednictwem specjalnego formularza.

W takim formularzu jest zapisane m.in. to, gdzie i kiedy ptak był widziany. Dzięki temu ornitolodzy wiedzą, które gatunki odlatują od nas na zimę, którędy przebiegają trasy ich wędrówek a nawet jak szybko mogą się przemieszczać.

Podczas akcji można zobaczyć, jak wygląda obrączkowanie, nauczyć się odróżniać gatunki, które odwiedzają nasze karmniki i zobaczyć je z bliska – serdecznie zapraszamy na spotkania.

mówi Olga Betańska z PN „Ujście Warty

Dodaje, że spotkania będą się rozpoczynać o wschodzie słońca i potrwają około pięciu godzin. Można do nich dołączyć w dowolnym momencie – biorąc pod uwagę, że ptaki są najaktywniejsze wcześnie rano, więc prawdopodobnie najwięcej będzie ich na początku spotkania.

Pierwsze ze spotkań odbędzie się w niedzielę 5 grudnia br., a ostatnie zaplanowano 27 lutego 2022 roku. Ich harmonogram można znaleźć na stornie internetowej PN „Ujście Warty”. Na spotkania nie trzeba się zapisywać.

Rozlewiska i łąki tego parku narodowego to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków – nie tylko w sezonie lęgowym, ale również w innych okresach: w czasie pierzowiska oraz migracji. Zatrzymują się tu liczne ptaki siewkowe, a jesienią nadwarciańskie łąki obejmują we władanie gęsi, których jest wówczas zwykle 60-80 tys., a maksymalnie nawet 200 tys.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Włącz oszczędzanie na Patronite

Dziękuje, że przeczytałaś/eś powyższy artykuł do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Włącz oszczędzanie na własną domową miarę

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top