Program Mój Prąd 2022. Kiedy startuje nowe dofinansowanie do fotowoltaiki?

Program Mój Prąd 2022. Kiedy startuje nowe dofinansowanie do fotowoltaiki?

W obliczu kryzysu energetycznego, rosnących cen kontraktu na dostawę energii na Towarowej Giełdzie Energii i ciągłych podwyżek cen prądu obserwuje się boom na odnawialne źródła energii. Dotychczas popularność zielonej energii wynikała z troski o planetę oraz potrzeby wprowadzenia modelu dekarbonizacji. Dziś jest to także troska o finanse. 2021 rok okazał się udany pod względem rosnącej liczby prosumentów i prosumentek. Świadczy o tym ogromna liczba złożonych wniosków o dofinansowania w ramach programów wspierających mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii. Z kolei 2022 rok przyniósł kolejne podwyżki cen prądu, a tym samym pośrednio pogłębiła się potrzeba stworzenia nowych dofinansowań do fotowoltaiki. Warto więc dowiedzieć się o najnowszych dofinansowaniach.

Program Mój Prąd 2022

Jednym z najpopularniejszych programów wspierających rozwój energetyki prosumenckiej oraz energetyki odnawialnej jest program Mój Prąd. Za jego pośrednictwem otrzymywane jest dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych PV. Z uwagi na ogromne zainteresowanie dotychczasowymi edycjami i wyczerpanie się dotychczasowego budżetu 500 mln złotych Ministerstwo Klimatu zaplanowało kolejną edycję. W 2022 roku czeka nas już 4. edycja! Zapoznajmy się więc z jej szczegółami.

Nowości programu Mój Prąd 4.0

W nowej edycji możemy spodziewać się nie tylko rozszerzonego budżetu (ok. 1 mld złotych!) ale i wielu zmian. Dopłaty dotyczyć będą już nie tylko instalacji fotowoltaicznej.

Jak wskazuje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyk,

Mój Prąd 4.0 umożliwi także magazynowanie wyprodukowanej energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych oraz magazynowanie ciepła/chłodu. Zwiększona zostanie też efektywność zarządzania wyprodukowaną energia elektryczną. Co istotne nowa odsłona programu pozwoli również na rozwój elektromobilności poprzez dofinansowywanie zakupu i montażu punktów ładowania samochodów elektrycznych.

Dzięki dofinansowaniu do punktów ładowania samochodów elektrycznych, inteligentnych systemów zarządzania energią w domu, magazynów chłodu i ciepła oraz magazynów energii elektrycznej nowa edycja programu Mój Prąd rozszerza autokonsumpcję energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. To z kolei ma przyczynić się do zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym.

Więcej informacji o nowej edycji programu Mój Prąd: https://www.rachuneo.pl/artykuly/moj-prad-4-0-nowe-dofinansowanie-juz-w-2022-roku

Dla kogo program Mój Prąd 2022

Program wciąż pozostaje otwarty dla osób fizycznych, które mają zawartą umowę kompleksową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. O dofinansowanie do nowych elementów programu Mój Prąd (na przykład inteligentne systemy zarządzania energią) mogą ubiegać się także beneficjenci i beneficjentki edycji poprzednich programów Mój Prąd czy Czyste Powietrze.

Kiedy mogę złożyć wniosek?

Start programu Mój Prąd 4.0 został przewidziany na pierwszy kwartał 2022 roku. Od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dowiadujemy się, że przyjmowanie wniosków ruszy raczej na przełomie I i II kwartału, a więc między kwietniem a majem 2022 roku. Według informacji podanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska forma ubiegania się o dotację ma pozostać tak samo prosta, jak w poprzednich edycjach.

Co warto wiedzieć o warunkach dofinansowania

Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji środki z dotacji otrzymujemy dopiero po zrealizowaniu inwestycji, a więc po pokryciu kosztów na przykład montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych, czy montażu systemu inteligentnego zarządzania energią.

Pamiętaj, że dotacja nie przysługuje instalacjom starszym niż 24 miesiące.

Zaplanuj już teraz

Na możliwość złożenia wniosku jeszcze chwilę poczekamy, ale już teraz możesz zacząć planować i przyjrzeć się ofertom paneli fotowoltaicznych dla Twojego gospodarstwa domowego. Zrób to za darmo i bez wychodzenia z domu za pośrednictwem porównywarki fotowoltaiki Rachuneo.

Dowiedz się także więcej na temat kosztów instalacji fotowoltaicznej: https://www.rachuneo.pl/artykuly/ile-kosztuje-instalacja-fotowoltaiczna

źródło: materiał prasowy, sponsorowany

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Odnawialne źródła energii – dodatkowe informacje:
bateria ze stałym elektrolitem, biogaz, biomasa, biometan, biopaliwo, biowodór, efektywność energetyczna, energetyka prosumencka, energetyka jądrowa, energetyka rozproszona, energia cieplna oceanu, energia geotermalna, energia prądów morskich pływów i falowania, energia słoneczna, energia wiatru, energia wodna, fuzja termojądrowa, klastry energii, kryzys energetyczny, magazyny energii, offshore, perowskit, prosument, prosument lokatorski, prosument zbiorowy, REPowerEU, Small Modular Reactor (SMR), spółdzielnie energetyczne (wspólnoty energetyczne), system net-billingu, transformacja energetyczna, wodór, ubóstwo energetyczne, zielona energia, zrównoważona energetyka

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top