Producent ciągników Ursus zapowiada powstanie elektrycznego pojazdu dostawczego

Producent ciągników Ursus zapowiada powstanie elektrycznego pojazdu dostawczego
Ursus Elvi

Ursus znany z produkcji ciągników zapowiada powstanie prototypu elektrycznego pojazdu dostawczego. Pojazd produkowany w Lublinie ma być przeznaczony głównie do jazdy miejskiej, a w zamierzeniu jego odbiorcami mogą stać się firmy pocztowe i kurierskie.

Przedsiębiorstwa Cegielski-Poznań oraz Ursus zawarły w Hanowerze porozumienie dotyczące współpracy przy opracowywaniu dostawczego samochodu elektrycznego o masie do 3,5 tony. Cegielski ma opracować i wdrożyć innowacyjny napęd elektryczny, a Ursus zaprojektować i wyprodukować pojazd.

Samochód o nazwie ELVI ma mieć dopuszczalną masę całkowitą do 3,5 tony, pomieści trzy osoby, a jego ładowność to 1100 kilogramów. Zasięg na jednym ładowaniu baterii ma wynosić 150 km, a prędkość maksymalna 100 km/h. Baterie litowo jonowe będą miały możliwość szybkiego doładowania do 90% pojemności w czasie zaledwie 15 minut.

Jeżeli chodzi o silnik, to w grę wchodzą dwie opcje. Pierwsza zakłada umiejscowienie silnika centralnie, który będzie dysponował mocą 60-70 kW (około 100 KM). Drugie rozwiązanie polega na rozłożeniu mocy na dwa silniki, każdy o mocy 35 kW.

Producent chce jak najszybciej uzyskać homologację dla samochodu i wprowadzić go do produkcji. Liczy na to, że już w przyszłym roku będzie on dostępny w sprzedaży.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X