Prezydent Donald Trump zamierza wycofać się z porozumienia ONZ o przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym

Prezydent Donald Trump zamierza wycofać się z porozumienia ONZ o przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym
Flickr / @ Gage Skidmore / CC BY SA2.0

Prezydent USA Donald Trump zamierza wycofać się z podpisanego w grudniu 2015 roku w Paryżu porozumienia ONZ o przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. O wypełnienie zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego przez USA apelowali do prezydenta Trumpa partnerzy z grupy G7.

Trump niejednokrotnie wyrażał swój sprzeciw wobec postanowień umowy paryskiej uznając przyjęte w niej założenia za zbyt kosztowne dla USA.

Sprawa klimatu wywołała największy spór w czasie obrad grupy G7 w Taorminie. Media przytaczały wypowiedź Merkel, która oceniła, że cała dyskusja na temat zmian klimatycznych była trudna i niesatysfakcjonująca. Ostatecznie wypracowano kompromisowe rozwiązanie z ustępstwem wobec amerykańskiej administracji – pozostawiające jej czas na wypracowanie stanowiska.

Porozumienie paryskie zostało podpisane w grudniu 2015 roku przez 195 państw w celu utrzymania wzrostu średniej temperatury światowej na poziomie poniżej 2°C. Wymagało ratyfikacji co najmniej ze strony 55 państw, które łącznie wytwarzają 55% globalnych zanieczyszczeń.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X