Prezydent Donald Trump ogłosił wycofanie USA z porozumienia paryskiego które wymaga ograniczenia emisji gazów cieplarnianych

Prezydent Donald Trump ogłosił wycofanie USA z porozumienia paryskiego które wymaga ograniczenia emisji gazów cieplarnianych
Flickr / @ DonkeyHotey / CC BY SA 2.0

Prezydent Donald Trump ogłosił wycofanie USA z porozumienia paryskiego, które wymaga od Stanów Zjednoczonych ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Jak zaznaczył, porozumienie takie można zawrzeć tylko „na warunkach, jakie są uczciwe dla Stanów Zjednoczonych, ich firm, ich pracowników, ich narodu, ich podatników”.

Według Trumpa porozumienie paryskie przynosi korzyść wyłącznie innym krajom, a on sam został wybrany, by reprezentować mieszkańców Pittsburgha, a nie Paryża. Pittsburgh był dawniej jednym z głównych ośrodków hutnictwa stali w USA, ale jego rola pod tym względem znacznie podupadła.

Prezydent oświadczył, że wycofanie Stanów Zjednoczonych Ameryki z paryskiego porozumienia nie będzie miało dużego wpływu na klimat. Dodał, że jak dotąd firmy w USA oraz amerykańscy podatnicy ponosili koszty tego porozumienia.

Decyzję Trumpa skrytykował były prezydent Barack Obama, który napisał, że administracja Trumpa odrzuca przyszłość. Obama wyraził jednak nadzieję, że amerykańskie stany, miasta oraz firmy podejmą teraz większe wysiłki i będą ciężej pracować, aby chronić planetę, nawet jeśli obecna administracja dołączyła do małej grupy krajów, które odrzucają przyszłość.

Unijny komisarz ds. klimatu Miguel Arias Canete napisał, że to smutny dzień dla globalnej społeczności, gdy kluczowy partner odwraca się od walki o zmiany klimatyczne. Podkreślił jednak, że umowa paryska przetrwa, a świat może nadal liczyć na Europę jako globalnego przywódcę w walce ze zmianami klimatu.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podkreślił że Donald Trump popełnił błąd, który będzie miał konsekwencje dla przyszłości USA i całej planety. Stwierdził również, że nie będzie ponownych negocjacji paryskiego porozumienia klimatycznego. Nie ma planu B, ponieważ nie ma planety B!

Rząd Niemiec oświadczył, że zapowiadając wycofanie się z paryskiego porozumienia klimatycznego, prezydent USA Donald Trump popełnił polityczny błąd i szkodzi sobie, Europejczykom i wszystkim pozostałym narodom świata.

Kto zaprzecza zmianom klimatu i nie zwalcza ich, ten będzie miał nie tylko do czynienia ze skutkami coraz cięższych nawałnic, suszy i powodzi, lecz jego strategia »beze mnie« uniemożliwi też wzrost gospodarczy i techniczny postęp. Kto wypowiada paryskie porozumienie klimatyczne, ten zamyka drogę do wzrostu gospodarczego i narusza fundamenty życia przyszłych pokoleń.

ostrzega niemiecki rząd

Przyjęte w grudniu 2015 roku na konferencji klimatycznej ONZ w Paryżu porozumienie ratyfikowało dotąd 147 państw, a USA uczyniły to we wrześniu ubiegłego roku. Zobowiązały się w ten sposób do podjęcia działań na rzecz ograniczenia wzrostu średniej temperatury na świecie do 2, a jeśli to możliwe do 1,5 °C w porównaniu z epoką przedindustrialną.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top