Prezes PAN zaapelował o oddolne działania na rzecz ochrony klimatu

Prezes PAN zaapelował o oddolne działania na rzecz ochrony klimatu
Pixabay / @ Geralt / CC0

O podejmowanie oddolnych działań np. ograniczenie użycia aut czy oszczędzanie wody zaapelował prezes PAN, prof. Jerzy Duszyński odnośnie kryzysu klimatycznego. Wszyscy powinni się domagać szybkich zmian na rzecz ochrony klimatu i środowiska.

Prof. Jerzy Duszyński, Prezes Polskiej Akademii Nauk zauważa, że coraz wyraźniej wchodzimy w kryzys klimatyczny zagrażający bezpośrednio nam i naszej cywilizacji.

Mnożą się ekstremalne zjawiska pogodowe, nienotowane w historii wysokie lokalne temperatury, niszczycielskie wiatry, długie okresy suszy, pustynnienie czy stepowienie dużych obszarów oraz towarzysząca temu olbrzymia redukcja bioróżnorodności.

napisał w apelu Prof. Jerzy Duszyński

Jak przypomina, 23 września br. w Nowym Jorku odbył się Szczyt Klimatyczny ONZ, podczas którego światowi przywódcy omawiali kwestie kryzysu klimatycznego. Trzy dni wcześniej 20 września, w różnych miejscach na świecie odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, którego intencją było motywowanie decydentów do zdecydowanych działań.

Uważam, że wszyscy powinniśmy domagać się szybkiego wprowadzania zmian na rzecz ochrony klimatu i środowiska naturalnego! Nie tylko decydenci, ale i my wszyscy powinniśmy zdecydowanie działać.

Zaapelował, by w miarę możliwości zrezygnować z samochodów i korzystać z komunikacji publicznej, zrezygnować z jedzenia mięsa, maksymalnie oszczędzać wodę i energię,z rezygnować z plastikowych opakowań.

Czas, w którym kryzys klimatyczny zmusi nas do takiego postępowania, zbliża się nieubłaganie. Już dziś musimy zrobić wszystko co możliwe, aby nadszedł on jak najpóźniej i przygotować się do nowego trybu życia.

apeluje prof. Duszyński

źródło: naukawposce.pap.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top