fbpx

Prawie 100 tysięcy Polaków wsparło potrzebę skutecznej ochrony morświna

Prawie 100 tysięcy Polaków wsparło potrzebę skutecznej ochrony morświna
Depositphotos/ @ Morphart

Udało się zebrać ponad 100 tysięcy podpisów za zatwierdzeniem programu ochrony morświna, jedynego krewniaka delfina z Bałtyku. Podpisy zostały przekazane Ministrowi Środowiska.

Minister zapowiedział, że kierowany przez niego resort przystąpi do rozpoczęcia procedury zatwierdzenia programu. Deklaracja ta pokazuje, że społeczny głos w tej sprawie został wysłuchany.

Proces zatwierdzania programu oznacza przedstawienie projektu do konsultacji wewnątrz resortowych oraz z innymi resortami, odpowiadającymi za zarządzanie przestrzenią, rybołówstwem i obronnością w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.

Ministerstwo Obrony Narodowej zadeklarowało wolę chronienia morświnów w ramach wykonywania swoich statutowych zadań na morzu. Inne ministerstwa jeszcze się w tej sprawie nie wypowiedziały, ale to od ich stanowiska będzie zależał dalszy los programu ochrony i stanu populacji bałtyckich morświnów.

Równie ważny będzie etap konsultacji społecznych, oraz praktyczne działania prowadzące do ograniczania zagrożeń i wyeliminowania wysokiej śmiertelności tych zwierząt.

Program ochrony morświna jest niezależny od planów dla obszarów morskich Natura 2000.

Morświn jest jedynym gatunkiem waleni stale występującym w Morzu Bałtyckim. Populacja tego bałtyckiego krewniaka delfina została oszacowana na około 450 osobników, a Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznała ją za krytycznie zagrożoną wyginięciem.

źródło: wwf.pl

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X