Powstanie pierwszy w Polsce odwiert geotermalny do produkcji energii elektrycznej

W Szaflarach na Podhalu powstanie pierwszy w Polsce odwiert geotermalny, z którego ciepło ma służyć nie tylko do ogrzewania domów, ale i do produkcji energii elektrycznej. 

Umowę na rozwój Geotermii Podhalańskiej podpisali w Zakopanem przedstawiciele miejscowych samorządów oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Umowa zakłada budowę odwiertu, który zasili istniejącą sieć ciepłowniczą oraz budowę magistrali ciepłowniczej z Szaflar do Nowego Targu. Z nowego odwiertu, najgłębszego z dotychczasowych 5,5 tys. metrów, sięgającego triasu dolnego, popłynie woda o temperaturze 130°C. Dzięki temu będzie możliwa produkcja energii elektrycznej. Obecnie eksploatowane są odwierty z głębokości około 3 tys. metrów, czyli triasu górnego, gdzie temperatura wody osiąga około 90°C.

Projekt zakłada wykorzystanie tak zwanej kaskadowości, czyli w pierwszej kolejności ze źródeł geotermalnych produkowana będzie energia elektryczna, a po schłodzeniu woda trafiałaby do sieci ciepłowniczej. Byłoby to pierwsze w Polsce takie przedsięwzięcie

Wykonanie odwiertu zajmie około 6-7 miesięcy, ale uzyskanie wszystkich formalnych pozwoleń i koncesji potrwa około 2 lat. Szacunkowy koszt wykonania odwiertu to 50 mln zł. Budowa magistrali ciepłowniczej do Nowego Targu to koszt około 20 mln zł.

O fundusze na inwestycje będzie występowała gmina Szaflary, na terenie której będzie zlokalizowany odwiert.

źródło: materiały prasowe

1 thought on “Powstanie pierwszy w Polsce odwiert geotermalny do produkcji energii elektrycznej”

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top