Poradniki ekologiczne

Największe w polskim internecie alfabetyczne zestawienie poradników na tematy związane z ekologią i ochroną środowiska.

Uwaga! Brak tu Twojego ulubionego poradnika ekologicznego? Jesteś autorem/autorką książki na w/w tematy? Chcesz ocenić wymieniony w przeglądzie poradnik ekologiczny? Pisz na adres wlaczoszczedzanie@gmail.com. Dodam twoją recenzję do opisu.

Liczba: 57 poradników ekologicznych

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022

Kosmetyki naturalne

ABC kosmetyki naturalnej. Tom I Owoce

Autor: Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Wydawnictwo: Gaj
Liczba stron: 95

ABC kosmetyki naturalnej. Tom I Owoce

Wszystkie zaproponowane w poradniku przepisy są proste i szybkie – można je przygotować z łatwo dostępnych składników. W I tomie „ABC kosmetyki naturalnej” prezentujemy naturalne, domowe kosmetyki z ponad 30 gatunków owoców od arbuza, awokado i banana począwszy na truskawkach, winogronach i wiśniach skończywszy. Pomogą przy wielu dolegliwościach

Wykorzystując naturalne metody w kosmetyce domowej można zaradzić takim dolegliwościom jak: wysuszona, zwiotczała skóra, zmarszczki, piegi, przebarwienia, wypryski, trądzik, sińce pod oczami, przetłuszczające się, słabe, kruche, rozdwajające się włosy, szorstkie dłonie, obrzęki i wiele innych.

ABC kosmetyki naturalnej. Tom II Warzywa

Autor: Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Wydawnictwo: Gaj
Liczba stron: 95

ABC kosmetyki naturalnej. Tom II Warzywa

W II tomie „ABC kosmetyki naturalnej” prezentujemy naturalne, domowe kosmetyki z ponad 25 gatunków warzyw od cebuli, chrzanu i czosnku począwszy na sałacie, selerze i ziemniakach skończywszy. Pomogą na pospolite dolegliwości

Wykorzystując naturalne metody w kosmetyce domowej można zaradzić takim dolegliwościom jak: wysuszona, zwiotczała skóra, zmarszczki, piegi, przebarwienia, wypryski, trądzik, sińce pod oczami, przetłuszczające się, słabe, kruche, rozdwajające się włosy, szorstkie dłonie, obrzęki i wiele innych.

Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki

Autor: Angelika Gumkowska
Wydawnictwo: PWN
Liczba stron: 304

Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki

„Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki” to książka przede wszystkim dla kobiet, które lubią decydować o tym, co wsmarowują we własną skórę. Zawiera 50 receptur na naturalne kosmetyki, które możesz wykonać samodzielnie we własnym domu. Może nie brzmi to zbyt porywająco wiec powiem, że nie są to wcale przepisy na maseczki z płatków owsianych czy okład z dziurawca. O nie. To prawdziwe kremy, balsamy, sera, mydła i perfumy! To spora dawka wiedzy o tym jak bezpiecznie robić naturalne kosmetyki niezawierające niepotrzebnych konserwantów czy dodatków jedynie wypełniających pudełko. To receptury, które możesz modyfikować tak by dopasować gotowe produkty idealnie do twoich potrzeb i skóry.

W książce znajdziesz sporą dawkę porad i wskazówek jak stworzyć w domu małe laboratorium, w którym będziesz mogła wyprodukować nawet własną linie kosmetyków. Takie produkty to nie tylko świadoma decyzja dotycząca składników jakie będziesz stosować na własne ciało, ale też dobra zabawa. Możesz zaangażować własne dzieci i zrobić z nimi np. żelowe mydełka rozwijając w ten sposób pasję do eksperymentowania. Własnoręcznie zrobione produkty, w ozdobnych opakowaniach to świetny sposób na oryginalny prezent.

W książce znajdziesz też dodatkowe wskazówki tyczące się modyfikacji receptur, by zachęcić cię do coraz większej kreatywności, tak byś w przyszłości stała się autorką własnych unikatowych receptur. Przedstawię zasady jakimi należy się kierować robiąc różne rodzaje kosmetyków.

Less i Zero Waste

Bez marnowania. Kuchnia zero waste

Autor: Anna Lena Leszcz
Wydawnictwo: RM
Liczba stron: 280

Bez marnowania. Kuchnia zero waste

Gospodarność i niemarnowanie jedzenia to tradycyjne wartości, które są też istotnymi elementami światowego ruchu zero waste. U jego podstaw leżą wrażliwość ekologiczna (ochrona zasobów Ziemi) oraz społeczna (moralny obowiązek dzielenia się żywnością z tymi, którym jej brakuje). Ta książka to zero waste w praktyce kuchni domowej.

Autorka uczy świadomego planowania zakupów spożywczych, poprawnego przechowywania produktów, oszczędnego wytwarzania potraw i komponowania posiłków z zachowaniem prozdrowotnych składników, przemyślanego przechowywania i wykorzystywania niezjedzonych potraw. Proponuje też blisko 100 przepisów spełniających główne zasady idei zero waste. Wszystkie receptury – przejrzyste i opatrzone praktycznymi wskazówkami – zachęcają nawet mniej zaawansowanych do kreatywnej aktywności kulinarnej.

Anna Lesz – filolog, mama dwóch wspaniałych urwisów, żona. Autorka bloga kulinarnego www. Zjem-Cie.pl. Oscyluje między kuchnią klasyczną oraz jej odpowiednikami wege i fit. Jej pasją jest fotografia kulinarna oraz gotowanie bezresztkowe. Niczego nie marnuje. Z mięsa po rosole zrobi pierogi, z żółtka budyń, a z zalewy po ciecierzycy wegański mus

Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia

Autor: Jagna Niedzielska
Wydawnictwo: Pascal
Liczba stron: 272

Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia

Czy wiesz, że wyrzucamy 30% naszych zakupów spożywczych? Najwięcej marnujemy pieczywa, wędlin, owoców, warzyw, nabiału. Jest jednak sposób, żeby temu przeciwdziałać! Kuchnia zero waste! Przyjrzyj się temu, co twoim zdaniem nie nadaje się do zjedzenia, i przekonaj się, jak zdrowo i naprawdę pysznie możesz to wykorzystać w kuchni. Wykorzystaj, nie marnuj!

Gotowanie zero waste to smaczne jedzenie, oszczędność, ekologia i brak wyrzutów sumienia! Bo wyrzucanie jedzenia to nie tylko problem etyczny, ale również strata pieniędzy.

Zupa dyniowa zagęszczana czerstwym chlebem. Pizza ze spodem z gniecionych ziemniaków. Omlet z resztkami warzyw. Jagna Niedzielska, szefowa kuchni i doradca kulinarny, odpowiada na pytania, jak robić zakupy, jak przechowywać żywność, jak gotować z resztek, a co rzeczywiście należy wyrzucić. Kuchnia zero waste to nie tylko gotowanie, ale sposób na życie.

Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce

Autor: Katarzyna Kędzierska
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 256

Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce

Mniej przedmiotów to więcej wolności. Mniej rzeczy to więcej spokoju i radości z tego, co już masz. Mniej toksycznych relacji to więcej czasu dla siebie i najbliższych.

Czy wiesz, że na bluzkę z wyprzedaży albo kolejny błyszczyk pracujesz nawet kilka godzin? Gromadzenie rzeczy, kupowanie „w nagrodę za ciężki dzień” wcale nie uszczęśliwia i nie czyni nas lepszymi. I na dodatek odbiera przyjemność wyboru tego, co naprawdę istotne.

Korzystaj z życia świadomie. Poznaj zaskakująco prosty i konkretny plan pozbycia się przytłaczającego nadmiaru. Zacznij od drobnych zmian. Od małych bastionów chaosu: szafki z przyprawami, szuflady z biżuterią… Spróbuj spędzić 21 dni bez czegoś, co wydawało się niezbędne – to wystarczy, by wyrobić w sobie nawyk. Segreguj, wystawiaj, porządkuj!

Ekologiczne nawyki

Dbam o środowisko. Ekologia, natura, ochrona przyrody

Autor: Karolina Matoga
Wydawnictwo: SBM
Liczba stron: 32

Dbam o środowisko. Ekologia, natura, ochrona przyrody

Dokąd trafiają nasze śmieci? Skąd się bierze prąd w domu? Czy woda może się skończyć? Z czego robi się plastikowe opakowania? Książka Dbam o środowisko odpowie na pytania dzieci zainteresowanych ekologią. Pomoże poznać świat, który nas otacza, oraz pokaże, jak dbać o środowisko w domu oraz najbliższej okolicy.

Dom bez chemii. Sprzątam, robię zapasy, dbam o zdrowie i urodę

Autor: Joanna Tołłoczko
Wydawnictwo: REA-SJ
Liczba stron: 256

Dom bez chemii. Sprzątam, robię zapasy, dbam o zdrowie i urodę

Poradnik przedstawia naturalne sposoby dbania o siebie i własne otoczenie. Trzy działy poświęcone czystości w domu, zdrowym kosmetykom i żywności bez chemii to trzy wyznaczniki zdrowego stylu życia.

Czy można wyeliminować wszechobecną chemię? Na pewno warto ograniczyć, by organizm mógł powrócić do naturalnej równowagi. Z książki dowiesz się, jak to jest możliwe. Znajdują się tu przepisy na domowe sery i jogurty, sposoby na nowoczesne zapasy na zimę, a także przepisy na smaczny peeling (tak, można go też zjeść!) czy antyalergiczny krem. Produkty wykonane w domu nie mają żadnych ukrytych składników ani aromatów identycznych z naturalnymi. One po prostu są naturalne. Koniec z alergiami i niestrawnością, nadwagą.

Sięgnij po wiedzę, która tak łatwo można wykorzystać.

Dom w zgodzie z naturą. Żyj prosto, zdrowo i ekologicznie

Autor: Christine Liu
Wydawnictwo: Kobiece
Liczba stron: 160

Dom w zgodzie z naturą. Żyj prosto, zdrowo i ekologicznie

Chcesz żyć zdrowo i być przyjaznym naturze? Dowiedz się, co to jest less waste, jak produkować mniej śmieci i dbać o środowisko każdego dnia!

Christine Liu, autorka popularnego lifestylowego bloga, podpowie ci, jak prostsze życie w duchu minimalizmu może stać się pierwszym krokiem w kierunku dbania o planetę. W jej książce odnajdziesz proste wskazówki do życia w duchu „less waste”. Sprawdź, jak niewiele trzeba zrobić, aby twój salon, kuchnia czy łazienka były gospodarowane w sposób zgodny z naturą.

Dowiedz się: Jak robić zakupy i gotować, aby marnować mniej jedzenia? Jak oczyszczać powietrze, dzięki roślinom doniczkowym? Jak przygotować ekologiczne kosmetyki i środki do czyszczenia? Jak wydawać mniej pieniędzy na ubrania i dodatki do domu? Naucz się mniej marnować – bez wyrzeczeń i radykalnych zmian!

Christine Liu to blogerka lifestylowa, której konto na instagramie obserwuje wiele osób. Serca fanów z całego świata podbiła swoją fascynacją minimalizmem w codziennym wydaniu. Swoim eksperymentem z „less waste” zainspirowała wiele osób, a roczna przygoda zmieniła jej życie i codzienne nawyki. Efektem tej próby, która miała prowadzić do zmniejszenia ilości produkowanych odpadów, jest pierwsza książka, w której Christine z niezwykłą lekkością opisuje jak łatwa i przyjemna może być zmiana nawyków na bardziej eko.

Domowe kosmetyki na skórę i włosy zrób je sam

Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Vital
Liczba stron: 224

Domowe kosmetyki na skórę i włosy zrób je sam

Zapomnij o niezdrowych i drogich produktach z drogerii. O wiele lepsze środki możesz łatwo zrobić sam w domu! Nieskazitelna skóra, białe zęby i błyszczące włosy – z tą książka to nie problem. Tu znajdziesz 137 przepisów dopasowanych do Twoich potrzeb.

Dowiesz się również jak nie wpaść w uzależnienie od syntetycznych i rakotwórczych składników. Samodzielnie wykonasz żele, szampony, mydła, pianki, woski, a nawet farby do włosów. Poznasz przepisy na toniki, peelingi, kremy czy maseczki do twarzy. Zadbasz również o higienę jamy ustnej i przygotujesz własną pastę, płyn czy olej do zębów. Ponieważ skóra narażona jest na wiele czynników zewnętrznych samodzielnie przygotujesz lecznicze maści, balsamy, a nawet spray na komary. Proste, skuteczne, trwałe i tanie kosmetyki.

Domowe receptury na naturalne kosmetyki

Autor: Stephanie Tourles
Wydawnictwo: Zielone
Liczba stron: 380

Domowe receptury na naturalne kosmetyki

Dbaj o siebie. Pielęgnuj swoją naturalną urodę. Odkryj, jak dużo radości daje samodzielne tworzenie naturalnych kosmetyków dostosowanych do własnych potrzeb. Baw się, eksperymentuj, twórz własne kosmetyki.

W książce znajdziesz przepisy na naturalne specyfiki do każdej części ciała: stymulujące maseczki do twarzy, zmysłowe kremy, relaksujące mieszanki ziołowe do kąpieli, szampony, odżywki do włosów, jak i naturalne sposoby na komary. Jest też coś wyłącznie dla kobiet – porady w sprawach intymnych, a dla zakochanych na romantyczne chwile – ziołowe eliksiry miłosne pobudzające zmysły.

Domowe receptury na naturalne kosmetyki to coś więcej niż poradnik kosmetyki naturalnej. To wyjątkowe źródło wiedzy i inspiracji z zakresu kosmetologii holistycznej. Oferuje ponad 200 receptur na zdrowe preparaty na bazie ziół oraz naturalnych składników, które odżywiają, oczyszczają i chronią skórę. Dzięki nim twoja twarz będzie promienna, skóra rozświetlona, włosy błyszczące, a dłonie i paznokcie wypielęgnowane.

Domowe SPA. Naturalne kosmetyki, skuteczny detoks, witaminy młodości

Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Olimp Media
Liczba stron: 160

Domowe SPA. Naturalne kosmetyki, skuteczny detoks, witaminy młodości

Zbyt duży wybór kosmetyków w drogeriach przyprawia Cię o zawrót głowy? Zapewne masz dość poszukiwania idealnych kosmetyków i nie chcesz już stosować chemii. Zastanawiasz się, jak zadbać o urodę, nie wydając przy tym fortuny?

Dzięki tej książce dowiesz się, jak stworzyć naturalne kosmetyki we własnej kuchni oraz poznasz domowe sposoby na odżywienie skóry, włosów i paznokci. Domowe SPA to nie tylko kosmetyki, lecz także spokój, relaks i odprężające kąpiele. O piękno warto zatroszczyć się także od wewnątrz, dostarczając niezbędnych składników wraz z pożywieniem. Naturalna pielęgnacja to także odpowiednie nawodnienie, witaminy i bogactwo antyoksydantów w diecie.

E

EKO Kuchnia. Jedz naturalnie

Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Olimp Media
Liczba stron: 160

EKO Kuchnia. Jedz naturalnie

Wyeliminuj z jadłospisu półprodukty, dania gotowe, fast foody, gazowane napoje oraz pełne cukru i tłuszczów trans słodycze. W zamian postaw na świeże, jak najmniej przetworzone składniki pochodzące z godnych zaufania źródeł – po prostu uczyń swoją kuchnię ekologiczną i jedz w zgodzie z naturą.

Małe zmiany = wielkie korzyści

Jeszcze kilka lat temu żyłam zamknięta w czterech ścianach w swoim mieszkaniu w jednym z wielkich miast Europy. Podobnie jak wy wolność odzyskiwałam w weekend, wtedy pakowałam walizki i jechałam na łono natury poza miasto – im dalej, tym lepiej. Ciągle mi czegoś brakowało, czułam się osaczona, miałam wrażenie, że wpadłam w ten sławny wyścig szczurów jak śliwka w kompot. A gdzie w tym wszystkim czas na życie?

Natura i prostota – to było moje lekarstwo. Powrót do życia nie musi oznaczać przeprowadzki na wieś. Weźcie tę książkę do domu i poznajcie wyjątkową drogę, która kiedyś pomogła mi odnaleźć samą siebie i poczuć wolność. Dajcie mi szansę, a zobaczycie, że ekologia to nie tylko segregowanie śmieci, lecz także życie w harmonii ze sobą i światem. Pozwólcie mi pokazać wam, jakie to wszystko proste.

W kilka chwil pozbądźcie się z domu toksyn, aby był bezpieczny i stał się oazą w miejskiej dżungli; prawdziwym miejscem wypoczynku po ciężkim dniu. Zakochajcie się w jakości i prostocie, dzięki którym znikną dziury w domowym budżecie. Nauczcie się naturalnej pielęgnacji skóry, której pozazdrości wam niejedno SPA. Poznajcie moje tricki, dzięki którym eko wcale nie jest dla bogaczy. Dajcie się zainspirować i rozpocznijcie zieloną rewolucję na miarę swoich możliwości!

Ekocentryczka w kuchni

Autor: Daria Rogowska
Wydawnictwo: Publicat
Liczba stron: 208

Ekocentryczka w kuchni Sezonowo, roślinnie, less waste

Książka dla każdego, kto chce być bardziej eko w kuchni i gotować w sposób przyjazny dla planety, ale nie wie, jak się za to zabrać. Ponad 80 pysznych przepisów bazujących na sezonowych warzywach i owocach zachęci do odkrywania prostej kuchni wegańskiej. Dodatkowe porady z obszaru „less waste” pozwolą na wprowadzenie mniejszych i większych zmian na co dzień.

Pasję do gotowania odkryłam w sobie, kiedy przeszłam na dietę roślinną. Warzywa i owoce okazały się wdzięcznym obiektem kulinarnych eksperymentów. Przekonałam się, że aby w pełni cieszyć się ich smakiem, trzeba jeść je wtedy, kiedy jest na nie sezon. Świadomość tego, że nie powinno się marnować różnych dóbr, nie tylko żywności, towarzyszy mi od dziecka, choć gdy byłam dziewczynką, nie wiedziałam, że określa się to terminem less waste. Ja sama rozsądnego gospodarowania produktami nauczyłam się od moich dziadków, którzy każdego dnia pokazywali mi, jak bez szczególnego wysiłku wyrzucać mniej. Odkąd sama prowadzę dom, robię zakupy świadomie – kupuję wyłącznie jedzenie dobrej jakości i wykorzystuję je do ostatniego okruszka. Szanuję pracę ludzi, którzy produkują żywność. Przejmuję się stanem naszej planety i staram się jak najmniej ją zaśmiecać. Pamiętaj, że każdy krok ku bardziej świadomemu życiu ma ogromne znaczenie!

Daria Rogowska – autorka bloga ekocentryczka.pl

Ekologia dla Każdego. 100 Sposobów na to, jak Każdego Dnia Dbać o Środowisko Naturalne

Autor: Mckay Kim, Bonnin Jenny
Wydawnictwo: National Geographic
Liczba stron: 128

Ekologia dla Każdego. 100 Sposobów na to, jak Każdego Dnia Dbać o Środowisko Naturalne

Razem możemy ocalić świat. Globalne ocieplenie, nadmierna eksploatacja surowców naturalnych, zanieczyszczenie powietrza i wody. Ogrom problemów w zakresie dewastacji środowiska sprawia często, że czujemy się bezsilni. Jednak problemy, z którymi przychodzi nam się naprawdę zmierzyć, najczęściej mają źródło tuż obok nas, w naszych domach. Przedstawiamy 100 niepozornych, ale skutecznych sposobów, dzięki którym możesz wiele zmienić w domu, w ogrodzie, w pracy, w czasie podróży, a także w lokalnej społeczności.

Lepiej założyć sweter zamiast włączać grzejnik – w ten sposób zmniejszysz emisję dwutlenku węgla. Nie używaj plastikowych toreb, a zmniejszysz ilość odpadów. Wyłączaj urządzenia elektryczne z kontaktu, aby zmniejszyć zużycie energii. Wybieraj produkty z recyklingu i korzystaj kilkakrotnie z rzeczy, które posiadasz. Chodź pieszo lub jedź rowerem raz lub dwa razy w tygodniu, aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i zaoszczędzić surowce.

Te proste rady są praktyczne, łatwe do stosowania i ważne dla środowiska – pokazują, w jaki sposób wprowadzenie małych zmian do codziennego życia może poprawić kondycję naszej planety. Ekologiczny styl życia stał się koniecznością, zatem już od dziś zacznij stosować się do wskazówek podanych w tej książce.

Ekologiczny dom. 100 inspirujących pomysłów na stworzenie ekologicznego środowiska we własnym domu

Autor: Mckay Kim, Bonnin Jenny
Wydawnictwo: National Geographic
Liczba stron: 144

Ekologiczny dom. 100 inspirujących pomysłów na stworzenie ekologicznego środowiska we własnym domu

Usprawnienia oszczędzające energię. Techniki ekologicznej uprawy ogrodu. Pranie bez chemii. Oszczędność wody w domu i ogrodzie. Przyjazne dla środowiska meble i dodatki. Twój dom też może być ekologiczny!

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem domu lub apartamentu, czy też tylko go wynajmujesz albo dopiero budujesz czy remontujesz, możesz zrobić wiele, aby na co dzień wspomóc naszą planetę. 100 zamieszczonych tu porad zainspiruje każdego i pomoże stworzyć piękny dom, oszczędzić pieniądze oraz zmniejszyć nasz ślad węglowy, czyli wkład w emisję związków węgla.

A oto niektóre z zamieszczonych w książce pomysłów: Budując dom, zwróć uwagę na jego orientację w przestrzeni – wykorzystaj słońce i wiatr do ogrzewania oraz chłodzenia domu. Zasadź drzewa i krzewy zrzucające liście, aby zacieniły dom latem, a zimą nie blokowały słońca. Sporządź własne, niechemiczne środki odwaniające, czyszczące i nawożące, wykorzystując proste składniki codziennego użytku. Kupuj dobrej jakości, energooszczędne produkty – mają większą trwałość i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że po kilku miesiącach trafią na wysypisko. Wieszaj pranie na zewnątrz i wykorzystuj słońce oraz wiatr do suszenia – suszarki wytwarzają ponad 3 kg gazów cieplarnianych podczas jednego cyklu!

Kim McKay i Jenny Bonnin przedstawiają praktyczne ekologiczne wskazówki, dotyczące wszystkiego, co się dzieje w domu od wykorzystania domowych, przyjaznych dla środowiska substancji w kuchni i ogrodzie przez wybór odpowiednio wyprodukowanych, wolnych od toksyn mebli do sypialni czy pokoju dziennego po możliwie jak najlepsze wykorzystanie naturalnego światła i wentylacji w całym domu. Książka zawiera także dane dziesięciu firm i organizacji, które włączyły ekologię do podejmowanych przedsięwzięć – są to niezwykle inspirujące przykłady innowacji oraz działań zmierzających do ochrony środowiska.

Ekologiczna Praca. 100 Sposobów, aby Ochrona Środowiska Stała się Naszym Znakiem Firmowym

Autor: Mckay Kim, Bonnin Jenny
Wydawnictwo: National Geographic
Liczba stron: 144

Ekologiczna Praca. 100 Sposobów, aby Ochrona Środowiska Stała się Naszym Znakiem Firmowym

Każdy może dokonać zmian na lepsze w miejscu pracy! Niezależnie od tego, czy pracujesz w biurze, sklepie, czy fabryce, prowadzisz własny biznes czy kierujesz korporacją, możesz w prosty sposób zadbać o środowisko naturalne. Kim McKay i Jenny Bonnin z zespołu Clean Up The World, wraz z Timem Wallacem, dziennikarzem zajmującym się problematyką biznesową, przedstawiają 100 łatwych sposobów na to, jak być bardziej ekologicznym i produktywnym w miejscu pracy.

Stosuj przyjazne dla środowiska oświetlenie – zmniejszysz rachunki i emisję dwutlenku węgla. Drukuj dwustronnie – zmniejszysz zużycie papieru o połowę. Zorganizuj akcję podwożenia się do pracy – zmniejszysz skażenie powodowane przez samochody. Hoduj rośliny doniczkowe – poprawisz zdrowie i samopoczucie.

Te proste rady można wykorzystać w każdym miejscu pracy. Są praktyczne, łatwe do stosowania i ważne dla środowiska – pokazują, co zrobić, żeby zdrowsze było nie tylko nasze miejsce pracy, lecz także cała planeta. Nie wystarczy być miłym – trzeba być też ekologicznym.

Ekologiczna Apteczka Warzywna. Tom I, Tom II, Tom III

Autor: Zbigniew Przybylak, Karol Przybylak
Wydawnictwo: Gaj
Liczba stron: T I 80, T II 80, T III 80

Ekologiczna Apteczka Warzywna. Tom I

Porady, recepty jak stosować najpopularniejsze warzywa w kuracjach domowych leczących najrozmaitsze schorzenia od wątroby, nerek, reumatyzmu, serca począwszy na skórze, nerwach, przeziębieniach skończywszy

Rady ile, kiedy, jakie warzywa jeść by zapobiegać chorobom, wzmacniać organizm. Prezentacja walorów dietetycznych warzyw i ich rolę w profilaktyce wielu chorób. Omówienie zastosowania najpopularniejszych warzyw jako domowych kosmetyków. Porady jak najlepiej wykorzystywać walory warzyw w kuchni. Przepisy kulinarne na potrawy o walorach uzdrawiających. Wskazówki z jakich upraw, kiedy i od kogo najlepiej kupować warzywa, jak je przechowywać, konserwować. Informacje czym różnią się warzywa ekologiczne od tych z marketu, dlaczego są wartościowsze, cenniejsze zdrowotnie. Sposoby na warzywne menu dla dzieci.

Szczegółowe informacje o walorach antyrakowych poszczególnych warzyw i ich wykorzystaniu w PROFILAKTYCE ANTYRAKOWEJ.

Ekologiczne sprzątanie. Skutecznie, zdrowo, tanio

Autor: Urszula Giercarz
Wydawnictwo: Biobooks
Liczba stron: 94

Ekologiczne sprzątanie. Skutecznie, zdrowo, tanio

Ten nowoczesny bioporadnik przedstawia łatwy, skuteczny i tani sposób sprzątania z wykorzystaniem, oprócz siły własnych mięśni, wyłącznie naturalnych środków, takich jak mydła, soda, sól, oliwa z oliwek, cytryna, ocet, olejki eteryczne. Adresowany jest do osób, które dbają o zdrowie, chcą uniknąć nadmiaru chemii w swoim otoczeniu i preferują model życia w stylu eko.

EKOsprzątanie. Cudowne środki czystości

Autor: Sylvie Fabre, Isabelle Louet
Wydawnictwo: Jedność
Liczba stron: 224

EKOsprzątanie. Cudowne środki czystości

Czyszczenie domowymi środkami jest prawdziwą przyjemnością! Już nasze babcie sięgały po ocet spirytusowy, sodę oczyszczoną, cytrynę i glinki, aby zadbać o czystość w domu. Do dzisiaj wszystkie opisane w książce produkty są wyjątkowo skutecznymi i jednocześnie nietoksycznymi środkami. Warto poznać ich zalety, dowiedzieć się, jak je stosować, a następnie zacząć wymyślać własne przepisy na tanie ekologiczne produkty.

W tej książce znajdziecie porady dotyczące sprzątania, dezynfekowania oraz usuwania plam i nieprzyjemnych zapachów, a także liczne receptury na środki do wnętrz, mebli i sprzętów domowych.

W sklepach pełno jest środków czystości do wszystkiego, działających bakteriobójczo, rozsiewających zapach czystości, dostępnych w pięknych opakowaniach i szeroko reklamowanych. Do środków czystości producenci dodają kolejne rozpuszczalniki, kolejne składniki chlorowane i powierzchniowo czynne, byle tylko były coraz skuteczniejsze. Składniki przemysłowych środków czystości są szkodliwe dla naszego zdrowia i jeszcze bardziej dla środowiska naturalnego.

Soda oczyszczona, ocet spirytusowy, mydło marsylskie, czarne mydło, cytryna były już używane przez nasze babcie. Wymienione produkty to wyjątkowo skuteczne, nietoksyczne środki czystości. W dodatku są biodegradowalne i generują umiarkowane ilości dwutlenku węgla, również z tego powodu, że sprzedawane są w niewielkich, zazwyczaj kartonowych opakowaniach albo dostępne są luzem, jak cytryny.

Ekoszafa. Ubieraj się dobrze

Autor: Elizabeth L. Cline
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 484

Ekoszafa. Ubieraj się dobrze

Jeśli chcesz zmienić świat na lepsze, zacznij od własnej szafy. Elizabeth L. Cline – dziennikarka, fashionistka i ekspertka w dziedzinie ubrań – prezentuje przejrzysty przewodnik po etycznej i ekologicznej modzie, w którym podpowiada, jak stworzyć wspaniałą pod każdym względem garderobę.

Ekoszafa to coś więcej niż tylko poradnik mody. To manifest, wezwanie do czynu, apel o zainicjowanie zmian w funkcjonowaniu jednej z najbardziej szkodliwych branż na świecie – branży mody. Cline bierze pod lupę przemysł odzieżowy. Podpowiada, jak wyzwolić się z trybów fast fashion, jak od nowa pokochać, szanować i rozumieć modę – bez obciążania środowiska i sumienia, a zarazem bez szkody dla własnego stylu. Z tej książki dowiemy się, gdzie i w jaki sposób powstają nasze ubrania oraz jak dołączyć do międzynarodowego ruchu społecznego modowych rewolucjonistów.

Ekoszafa to szafa człowieka świadomego, czyli zestaw ubrań skompletowany z większą dbałością i świadomością: skąd pochodzą, z czego zostały uszyte i dlaczego są ważne. Niniejszy poradnik pomoże przeobrazić osobistą garderobę i ułatwi dokonywanie lepszych, wartościowszych wyborów odzieżowych bez większych wyrzeczeń. Znajdziesz w nim informacje o ekologicznych materiałach, przyjaznych środowisku producentach, dowiesz się wszystkiego o ekologicznej pielęgnacji ubrań i nauczysz rozpoznawać dobrej jakości tkaniny, a także przedłużać ich trwałość. To kompletny zbiór wskazówek, jak dobrze wyglądać, dobrze się czuć i dokonywać właściwych wyborów w kwestiach garderoby.

Książka ta jest również zaproszeniem do rewolucji w modzie. Prawda jest bowiem taka, że świadoma moda to nie towar, który kupujemy. Świadoma moda to stan umysłu, ruch społeczny, styl życia. Manifest i wezwanie do działania. Wykorzystajmy cudowną siłę mody, aby zmienić ją samą, a w efekcie być może cały świat!

Elizabeth L. Cline

Ekoturystyka

Autor: Dominika Zaręba
Wydawnictwo: PWN
Liczba stron: 232

Ekoturystyka

Książka podejmuje bardzo aktualny problem rozwoju turystyki jako gałęzi gospodarki w powiązaniu z ochroną środowiska przyrodniczego. Głównym jej założeniem jest propagowanie turystyki zrównoważonej, usiłującej godzić sprzeczne interesy turysty, który pragnie przebywać w środowisku przyrodniczym jak najmniej zdegradowanym, a jednocześnie sam to środowisko niszczy, zarówno bezpośrednio, jak i wymagając coraz liczniejszych udogodnień cywilizacyjnych ? dróg, hoteli itp.

Książka napisana przystępnie, z dużą znajomością przedmiotu i osobistym zaangażowaniem. Podano w niej liczne przykłady rozwiązań proekologicznych w turystyce krajowej i zagranicznej.

Pozycja przeznaczona dla studentów i wykładowców na kierunkach turystyka i rekreacja, geografia, ochrona środowiska oraz akademii rolniczych i ekonomicznych, na których omawiane są zagadnienia ekoturystyki.

F

Nie możesz spać, bo dręczą cię myśli o 51 bilionach fragmentów plastiku pływających w oceanach? Nie panikuj! Wojna z plastikiem już się rozpoczęła. Kolejne rządy, firmy i korporacje na całym świecie przyglądają się pandemii plastiku, zanim jednak ich działania przyniosą wymierne rezultaty i na rynku pojawią się dobre zamienniki dla tego tworzywa, sami możemy aktywnie przystąpić do działania. W tej książce znajdziesz 101 wskazówek, co możesz zrobić – jako pojedynczy człowiek – aby nie korzystać z jednorazowych wyrobów plastikowych i pomóc uratować planetę.

Żywność i napoje – możesz kupować świeże warzywa zamiast mrożonych, a zamiast folii spożywczej używać owijki z woskiem pszczelim.
W domu – możesz kupować mydło w kostce zamiast w płynie, możesz też zrezygnować z gąbek do mycia naczyń na rzecz naturalnych ścierek.
Styl życia – możesz zorganizować przyjęcie bez użycia plastiku, możesz też znaleźć dobre kosmetyki do makijażu dostępne w ekologicznych opakowaniach.

Razem możemy uratować oceany. Razem uratujemy oceany.

G

Gotuję, nie marnuję. Kuchnia Zero Waste po polsku

Autor: Sylwia Majcher
Wydawnictwo: Buchmann/GW Foksal
Liczba stron: 192

Gotuję, nie marnuję. Kuchnia Zero Waste po polsku

Czy wiesz, że do śmietników na całym świecie trafia 1.3 miliarda ton żywności rocznie? Polacy produkują ponad 280 kg śmieci na osobę rocznie! Sylwia Majcher, dziennikarka i blogerka, przekonuje, że resztki zamiast do kosza mogą trafić na talerze.

Filozofia Zero Waste staje się coraz popularniejszym nurtem, a coraz więcej osób decyduje się świadomie minimalizować produkcję odpadów w swoim życiu. Korzystając z kreatywnych koncepcji na niemarnowanie jedzenia, przyczynisz się do dbania o środowisko oraz odczujesz zmianę na plus w swoim portfelu.

W książce znajdziesz nie tylko fantastyczne przepisy na dania z resztek, ale także pomoc w planowaniu jadłospisu i układaniu listy zakupów.

Dowiesz się, jak ograniczyć kupowanie za dużej ilości jedzenia, a także jak najlepiej przechowywać produkty spożywcze. Co i jak mrozić, kisić, pasteryzować, suszyć i jak odczytywać datę ważności konkretnych pokarmów – aby tylko nie wyrzucać!

Pierwsza tak przystępna książka pokazująca, jak każdy z nas może uratować świat.

Jeszcze niedawno Areta Szpura robiła furorę w przemyśle modowym. Ubrania marki „Local Heroes”, której jest współzałożycielką, nosiły Rihanna, Miley Cyrus, Ellie Goulding, Kylie Jenner czy Justin Bieber. Pasmo sukcesów nie zmniejszyło jednak wrażliwości autorki na to, jak nieekologiczny jest świat mody. Przerażona tym, jak ogromne ilości śmieci produkuje przemysł tekstylny, Areta porzuciła pracę nad świetnie prosperującą marką, by skupić się na ratowaniu planety. To ona, wraz z redakcją serwisu Noizz, zapoczątkowała akcję „Tu pijesz bez słomki”. Jednak samo ograniczenie słomek to za mało, czas na wielkie zmiany!

Przed Wami pierwszy kompleksowy poradnik pokazujący, jak małymi krokami każdy z nas może dbać o planetę. Porady Arety i jej rozmowy ze specjalistami z zakresu ekologii, zero waste, zdrowego (dla nas i planety) żywienia pokażą Ci, jak ekologicznie dbać o swój dom, minimalizować liczbę wytwarzanych odpadów i korzystać z zasobów naszej planety tak, by nie nadwerężać jej sił.

Oczywiście Areta nie byłaby sobą, gdyby nie zadbała o to, aby książka została wydana w maksymalnie ekologiczny sposób.

Jak zerwać z plastikiem

Autor: Will McCallum
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 256

Jak zerwać z plastikiem

Ponosimy za to odpowiedzialność, każdy z nas.

David Attenborough

Każdego roku do oceanów trafia niemal 13 milionów ton plastiku. Umiera z tego powodu milion ptaków morskich i sto tysięcy żyjących w wodzie ssaków. W 2050 roku w ocenach może znaleźć się więcej plastiku niż ryb.

Ten przystępny poradnik napisany przez czołowego działacza ruchu na rzecz walki z plastikiem pomoże ci wprowadzić do codziennego życia drobne zmiany (kupno kubka termicznego, porządki w parku lub na plaży w twojej okolicy itp.), które przyniosą dalekosiężne skutki.

Z tej książki dowiesz się między innymi: że warto prać ubrania w worku, ponieważ wyłapuje on mikrowłókna tworzyw sztucznych (aż 30% plastikowych odpadów trafiających do oceanów to właśnie mikrowłókna uwalniające się w trakcie prania), że warto zastąpić zwykły szampon szamponem w kostce, co zrobić, żeby twój supermarket ograniczył ilość plastikowych woreczków dostępnych dla klientów, jak urządzić urodzinowe przyjęcie bez plastikowych słomek, kubków i innych tego typu przedmiotów, jak przekonać znajomych do rezygnacji z plastiku.

Plastik nie zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Przygotujcie się do walki. Musimy stworzyć ruch, do którego dołączą miliardy ludzi z różnych kultur i środowisk. Działania tych osób będą odczuwalne na całym świecie – od małych wiosek po pełne wieżowców metropolie. To, co czytacie, to wezwanie do broni – przystąpcie do nas, wspólnie poradzimy sobie z naszym uzależnieniem od plastiku.

K

Kosmetyki, które zrobisz w domu

Autor: Klaudyna Hebda
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 320

Kosmetyki, które zrobisz w domu

Aby mieć piękną i zdrową skórę, wcale nie potrzeba drogich kosmetyków ani specjalistycznych zabiegów! Wystarczy ukręcić własny krem, przygotować maseczkę z przypraw i owoców bądź zrobić leczniczą maść ziołową. To naprawdę proste! Składniki można wyszperać w kuchennej szafce, zebrać na łące lub w ogrodzie albo kupić w internecie.

„Kosmetyki, które zrobisz w domu” to unikatowy na polskim rynku przewodnik po naturalnych sposobach pielęgnacji ciała. Zawiera przegląd najpopularniejszych składników, w tym olejów, maseł i olejków eterycznych, oraz około 90 sprawdzonych przepisów wykorzystujących pospolite zioła (m.in. nagietek, dziurawiec i nawłoć), różne produkty spożywcze (np. oleje, miód, sodę), a także najnowsze zdobycze kosmetyki (w tym naturalny kwas hialuronowy i płynny jedwab). Znajdziemy tu zarówno receptury tradycyjne, jak i nowoczesne, dla początkujących oraz zaawansowanych, przepisy na lekkie kremy do twarzy, regenerujące balsamy do ciała, luksusowe sera, pieniste i delikatne mydełka, musujące babeczki do kąpieli, perfumy w kremie, oczyszczające toniki, smakowite pomadki do ust, żel do włosów oraz wiele, wiele innych. Dzięki zdjęciom pokazującym proces produkcji krok po kroku nawet laik będzie w stanie stworzyć kosmetyki opisane w książce oraz skomponować własne.

Książkę wzbogacono o listę sprzedawców, u których można nabyć składniki, oraz stron internetowych pomocnych w opracowywaniu nowych receptur. Dodatkowo pod adresem klaudynahebda.pl umieszczono filmy instruktażowe do wybranych przepisów.

Kosmetyki naturalne DIY

Autor: Lena Sokolovska, Jovita Vysniauskiene, Migle Tylaite
Wydawnictwo: Kobiece
Liczba stron: 190

Kosmetyki naturalne DIY

Kosmetyki naturalne DIY. Receptury na pachnące i naturalne kremy, toniki, balsamy, maski, płukanki, szampony, masła do ciała i sole do kąpieli prosto od założycielki firmy Uoga.

Nowe wydanie bestsellera Kosmetyki naturalne DIY. Gubisz się w gąszczu kosmetyków naturalnych? Nie masz pewności, które naprawdę są eko i pozbawione SLS-ów, sztucznych barwników i dodatków szkodliwych dla skóry? Zacznij produkować własne kremy, balsamy, masła, toniki i inne produkty do pielęgnacji urody, których składu będziesz na 100% pewna! Bogata w liczne fotografie, pięknie wydana książka Kosmetyki naturalne DIY autorstwa Leny Sokolovskiej to idealna publikacja dla każdej kosmetykomaniaczki i fanki eko stylu życia, a także pozycja obowiązkowa dla tych kobiet, które szukają kosmetyków łagodnych dla ich cery.

Założycielka Uoga Uoga, ekologicznej marki naturalnych kosmetyków, dzieli się z czytelnikami: unikalnymi i prostymi recepturami na delikatne i aromatyczne masła do ciała, kule do kąpieli, kremy do twarzy, toniki, maseczki, szampony oraz odżywcze eliksiry, wiedzą o olejkach i wyciągach z ziół, które mają kojący i odżywczy wpływ na skórę, tajnikami pielęgnacji różnych typów cery za pomocą dostępnych w Polsce ziół, olejków, hydrolatów i minerałów.

Dzięki przepisom i wskazówkom z książki Kosmetyki naturalne DIY wyeliminujesz drogeryjne kosmetyki wypełnione chemią i zastąpisz je przyjaznymi skórze, zrobionymi w zaciszu własnej kuchni specyfikami, takimi jak: tonik z chabrów, balsam w kostce z awokado, masło kawowe czy krem z nagietka. Zdrowa i piękna skóra? Naturalnie!

Naturalne, zdrowe i ekologiczne kosmetyki, które możesz przygotować w warunkach domowych. W książce znajdziesz zbiór receptur i przepisów, które łatwo zmodyfikować i idealnie dopasować do swoich potrzeb i rodzaju skóry. Autorka opisuje rośliny i składniki, które są w zasięgu ręki zwracając uwagę na ich właściwości prozdrowotne i lecznicze.

Z książki dowiesz się m.in.: Czym jest mydło sodowe i jakie ma właściwości? Do czego służą oleje i jaką rolę odgrywają w pielęgnacji cery? Co to jest hydrolat, jak go przygotować i stosowa? Jaką funkcję pełnią peelingi do twarzy i ciała? Jak zrobić domowy scrub, mydło czy maseczki do cery suchej, wiotkiej lub odwodnionej.

Ponadto w poradniku znajdziesz spis kosmetyków z informacją, do jakiej cery mogą być stosowane oraz charakterystyką jej poszczególnych typów.

Wiktoria Mucha – studiując na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, specjalizowała się w roślinach leczniczych i prozdrowotnych. Miłośniczka roślin, ziół oraz kosmetyki bazującej na surowcach naturalnych. Mieszka w małej wsi Szalowa w Beskidzie Niskim, gdzie łączy upragnione slow life ze swoją pasją. Właścicielka i założycielka marki produkującej kosmetyki rzemieślnicze MydłoStacja. Miłośniczka książek oraz jesiennej aury.

Kosmetyki naturalne w moim ogrodzie

Autor: Katharina Bodenstein, Jutta Schneider
Wydawnictwo: WAM
Liczba stron: 128

Kosmetyki naturalne w moim ogrodzie

Młody, piękny i zdrowy wygląd w zasięgu twojej ręki! Już dziś sięgnij po najskuteczniejsze kosmetyki. Ich składniki są niedrogie, a często darmowe, jeśli zbierzesz je sama. Są również łatwo dostępne w Polsce – możesz je znaleźć w sklepach, w lesie, wyhodować we własnym ogrodzie, a nawet w doniczce na balkonie.

Od dziś kremy, maseczki, peelingi i wiele innych naturalnych produktów przygotujesz w domu. Efekt ich stosowania będzie zniewalający. Poczujesz się, jakbyś korzystała z ekskluzywnego SPA, a pieniądze, które wydałabyś na drogie zabiegi, będziesz mogła przeznaczyć na wymarzony relaks.

W książce znajdziesz 123 proste receptury na kosmetyki do pielęgnacji urody. Każdy przepis to kombinacja naturalnych, łatwo dostępnych składników. Wypróbowane zasady pielęgnacji dopasowane do rodzaju cery oraz pór roku. Kosmetyki sezonowe staną się twoim sposobem na życie zgodne z naturą. Praktyczne informacje, jak stworzyć własne, domowe SPA bez użycia specjalistycznych sprzętów.

Katharina Bodenstein i Jutta Schneider to znane biolożki, które w książkach opisują własny sposób na życie zgodne z naturą. Przepisy z Kosmetyków naturalnych w moim ogrodzie przetestowały na sobie i stosują je w codziennym życiu. Zaletą książki są składniki kosmetyków, łatwo dostępne w Twoim otoczeniu. Zobacz, co możesz przygotować z pospolitej pokrzywy!

M

Kupuj mniej, posiadaj więcej. Czy to możliwe? Ba! Z tą książką to łatwe i przyjemne. Najwyższa pora postawić na jakość, trwałość i klasykę!

Masz wszystko, czego potrzebujesz to lektura obowiązkowa dla każdego, kto pragnie podejmować przemyślane decyzje dotyczące posiadanych przedmiotów, ograniczyć konsumpcję i zrobić coś dobrego dla środowiska. Tara Button demaskuje praktyki stosowane przez marketingowców, które wzbudzają w nas nieustanne pragnienie nabywania rzeczy. Skrupulatnie ujawnia niemoralne praktyki dużych marek, omawia strategię „planowanego zużycia” i wywierania presji poprzez angażowanie celebrytów w kampanie promocyjne.

Kiedy półki sklepowe uginają się od różnorodnych produktów, zewsząd atakują nas reklamy, a woda wyrzuca na brzeg coraz więcej śmieci – należy raz a dobrze wyleczyć się z kompulsywnego kupowania nowych, a jednocześnie zbędnych przedmiotów. To sztuka dokonywania świadomych wyborów, które prowadzą do zdrowszego życia w harmonijnym otoczeniu i dają poczucie, że nasze działania nie szkodzą, a wręcz pomagają środowisku.

Mniej mięsa

Autor: Sylwia Majcher
Wydawnictwo: Buchmann/GW Foksal
Liczba stron: 208

Mniej mięsa

Nie od dziś wiadomo, że nadmiar mięsa w diecie szkodzi. Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe i gdzie szukać inspiracji?

W nowej książce Sylwii Majcher, autorki bestsellerowego poradnika Gotuję, nie marnuję, znaleźć można fleksitariańskie przepisy dla całej rodziny. Autorka podkreśla, że warto we wszystkich działaniach zachować umiar i do ograniczania mięsa w diecie podchodzić zdroworozsądkowo. Kuchnia Sylwii Majcher jest różnorodna, więc nikt nie zatęskni za schabowym lub mielonym. W jej kuchni królują strączki, świeże warzywa i zioła. Nie zabraknie także rozwiązań kulinarnych w duchu idei zero waste.
Przygotuj fleksitariański jadłospis dla siebie i swoich bliskich, aby przekonać się, że częściowa rezygnacja z mięsa jest o wiele prostsza, niż ci się wydaje.

N

Naturalne antybiotyki

Autor: Claudia Ritter
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 160

Naturalne antybiotyki

Szukasz alternatywy dla antybiotyków konwencjonalnych, które coraz częściej są powodem lekooporności drobnoustrojów i przyczyną zniszczenia flory jelitowej? Sięgnij na półkę z przyprawami, po rośliny zawierające substancje o działaniu antybiotycznym, aby zapobiegać chorobom, a nierzadko także je leczyć.

Zioła i przyprawy organizm zazwyczaj toleruje bardzo dobrze, zawarte w nich substancje witalne wzmacniają układ odpornościowy. Terapeutka medycyny naturalnej Claudia Ritter wyjaśnia, przy jakich chorobach i dolegliwościach zastosowanie antybiotyków naturalnych ma sens (zapalenie oskrzeli, biegunka, infekcje grypopodobne, grypa, zakażenie dróg moczowych, uporczywy kaszel, zapalenie migdałków, ucha środkowego, jamy ustnej i gardła oraz zatok) i jak one działają. Podaje sprawdzone informacje o możliwościach i granicach samoleczenia. Liczne przepisy – od naparów po okłady i smakołyki – mogą się przyczynić do szybszego zdrowienia i poprawy samopoczucia. Całość uzupełniają portrety czterdziestu pięciu najważniejszych ziół oraz przypraw o działaniu antybiotycznym.

Jak zrobić ekologiczny proszek do prania? Czy da się umyć wannę za pomocą octu i cytryny? Jak sprzątać, nie szkodząc przy tym środowisku?

Książka zawiera przepisy na ekologiczne środki czystości. Dzięki niej zaoszczędzimy pieniądze wydawane na środki chemiczne, a przy okazji pomożemy uratować naszą planetę. Na 250 stronach znajdziemy ponad 120 przepisów podzielonych pod kątem przestrzeni, którą musimy posprzątać. Proste, praktyczne i bardzo satysfakcjonujące!

Nie śmieci

Autor: Julia Wizowska
Wydawnictwo: Na nowo śmieci
Liczba stron: 348

Nie śmieci

Jak marnować mniej jedzenia? Na co zwracać uwagę, kupując ubrania, by miały one długie życie? Czy wszystkie produkty reklamowane jako „bio” i „eko” rzeczywiście są przyjazne dla środowiska? Od czego zacząć ograniczanie odpadów na co dzień? Dokąd śmieci trafiają po wyrzuceniu i co się z nimi dalej dzieje? Czy recykling w Polsce – to fikcja? Po co segregować, skoro wszystko zabiera jedna śmieciarka? Jak w małej kuchni zmieścić pięć koszy? Dlaczego rosną opłaty za wywóz odpadów? Jak sprawić, by odpady zostawały surowcami, nie śmieciami?

P

Podróże po świecie. Międzynarodowe podróże ekologiczne

Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 288

Podróże po świecie. Międzynarodowe podróże ekologiczne

Coś umrze w nas, ludziach, jeśli dopuścimy do zniszczenia tego, co zostało jeszcze z przyrody…. jeżeli zatrujemy resztki czystego powietrza, zanieczyścimy pozostałe strumienie i poprowadzimy nasze wyasfaltowane drogi przez ostatnie miejsca, gdzie panuje cisza.

Wallace Stenger (1909-93)

Podróże po świecie to wspaniale ilustrowany praktyczny przewodnik po dzikich miejscach świata, od południowego zachodu Ameryki, po trawiaste równiny Afryki Wschodniej i lodowe kry Antarktyki, to niezbędny element dla każdego podróżnika, któremu zależy na ochronie środowiska naturalnego.

Pokochaj swój dom. Zero Waste Home, czyli jak pozbyć się śmieci, a w zamian zyskać szczęście, pieniądze i czas

Autor: Bea Johnson
Wydawnictwo: Agora
Liczba stron: 398

Pokochaj swój dom. Zero Waste Home, czyli jak pozbyć się śmieci, a w zamian zyskać szczęście, pieniądze i czas

Książka dla wszystkich, których przygniata ilość spraw, rzeczy i śmieci w domu. Ale także poza nim. Na przykład w pracy, czy w damskiej torebce. Pokochaj swój dom opowiada, jak żyć zgodnie z ideą Zero Waste Home, czyli mądrzej, taniej i wygodniej. Autorka książki, Bea Johnson, pewnego dnia totalnie zmieniła swoje podejście. Dziś wraz z mężem i dwoma synami produkują zaledwie jeden słoik śmieci rocznie, a do tego mają więcej czasu, oszczędzają 40 procent dawnych wydatków i są zdrowsi niż kiedykolwiek.

Dzięki praktycznym poradom Bei nawet najbardziej zapracowani przestaną koncentrować się na rzeczach kosztem przeżyć. A przy okazji dowiedzą się, jak planować odpowiedzialne zakupy, pakować obiady dla dzieci bez użycia zbędnych plastikowych pojemników i czerpać przyjemności z wakacji bez poczucia winy związanego z nadmierną konsumpcją.

Ta książka odpowie na nurtujące Cię pytania: Jak odzyskać czas, który w tej chwili poświęcasz na swój dom?• W jaki sposób oszczędzić pieniądze na zbędnych wydatkach? Jak pozbyć się bałaganu raz na zawsze dzięki ograniczania ilości śmieci? Dlaczego idea Zero Waste Home może podnieść jakość twojego życia? Jak na co dzień żyć zdrowiej, ale nie wydać na to fortuny? Jak osiągnąć szczęście dzięki zrównoważonemu życiu?

R

Rośliny oczyszczające powietrze

Autor: Ariene Boixiere-Asseray, Genevieve Chaudet
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 80

Rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny pokojowe to naturalne filtry antysmogowe efektywnie pomagające oczyścić powietrze w pomieszczeniach. Zieleń domowa potrafi dezaktywować wiele niewidocznych gołym okiem toksyn i fal emitowanych przez urządzenia elektroniczne. Dodatkowo rośliny doniczkowe niwelują niekorzystne działanie drobnoustrojów i alergenów.

Ten poradnik prezentuje rośliny pokojowe najskuteczniej ograniczające zanieczyszczenia powietrza w domu. Znajdziesz w nim: przegląd przyczyn zanieczyszczeń w pomieszczeniach (farby ścienne, tworzywa sztuczne, środki czyszczące, zapachy do domu), porady pozwalające zidentyfikować źródła zanieczyszczeń w domu i wybrać odpowiednie rośliny, zasady ekooczyszczania, opis 20 najbardziej dobroczynnych roślin.

Rośliny nas ocalą

Autor: Miriam Borovich
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 224

Rośliny nas ocalą

Książka o roślinach leczniczych zdolnych puścić koncerny farmaceutyczne z torbami.

Miriam Borovich dorastała w rodzinie, w której praktykowano leczenie naturalne. Wyniosła z domu szeroką wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie, oraz sposób życia zorientowany na harmonię z przyrodą i szacunek dla środowiska naturalnego. Jej pojmowanie zdrowia opiera się na przekonaniu, że ciało nie choruje w sposób niezależny od umysłu, emocji oraz otoczenia. Przekonana o tym, że metabolizm reaguje na bodźce płynące ze środowiska, w którym przebywamy, postanowiła podzielić się w tej książce swoim doświadczeniem i wiarą w potęgę roślin. Proponuje, abyśmy zadali sobie pytanie: jak bardzo trujemy się niepotrzebnymi substancjami, które zamiast pomagać, szkodzą?

Powrót do natury, do wsłuchiwania się we własne ciało oraz świadomego dbania o zdrowie pozwalają odnaleźć rozwiązania skuteczne w przypadku codziennych dolegliwości. Ta książka zachęca, by zapoznać się z właściwościami roślin leczniczych i nauczyć się korzystać z dobroczynnego działania roślin, by wkroczyć na drogę ku zdrowotnej równowadze.

Rozstanie z plastikiem

Autor: Clara Williams Roldan, Louisse Wiliams
Wydawnictwo: Liniaseria Biała plama
Liczba stron: 192

Rozstanie z plastikiem

Chcesz ograniczyć ilość plastiku w swoim życiu, ale nie wiesz, od czego zacząć? To niełatwe, szczególnie, że plastik to nie tylko widelczyki, słomki i foliowe torebki – robi się z niego także ubrania, meble i wiele innych rzeczy. Chodzimy po nim i prawdopodobnie także go połykamy. Gdziekolwiek spojrzysz, plastik jest w zasięgu ręki – nawet na Antarktydzie i Kole Podbiegunowym.

Nie zrezygnowałyśmy z plastiku w ciągu jednego dnia – jego redukowanie to niekończący się projekt – ale od czasu, gdy uznałyśmy, że chcemy się go pozbyć, wiele się nauczyłyśmy. Wyszukiwałyśmy informacje, rozmawiałyśmy z ludźmi, sprawdzałyśmy, co według nas działa, a co nie. Znalazłyśmy odpowiedź na dręczące nas pytania: „Jak będę myć włosy?”, „Czy mam przestać jeść krakersy?”, „Co z workami na śmieci?” oraz przede wszystkim „Czy to będzie drogie?”.

Kiedy stopniowo pozbywałyśmy się plastiku, odkryłyśmy, że lepiej nam się żyje w lokalnej społeczności, jemy zdrowiej i mamy znacznie mniej sprzątania. To wspaniałe uczucie!

S

Slow Life. Zwolnij i zacznij żyć

Autor: Joanna Glogaza
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 272

Slow Life. Zwolnij i zacznij żyć

Bywasz tak zamyślona, że wrzucasz pudełko po jogurcie do zlewu, a łyżeczkę do kosza? Odpoczywasz z poczuciem winy, że w kolejce czeka mnóstwo zadań? Znów łapiesz się na tym, że zamiast sprawnie wykonywać zadania, surfujesz po sieci? Kiedy ostatnio byłaś na randce z samą sobą?

W codziennym zabieganiu wydaje nam się, że wszystko jest tymczasowe, a kiedyś zaczniemy żyć naprawdę. Ale to właśnie zwykłe dni decydują o tym, jak przeżywamy swoje życie. Wyobraź sobie, że masz czas na odpoczynek, na spacer, pogłaskanie kota, popołudniową wycieczkę. Że możesz sobie pozwolić na przerwę i wolny dzień.

Nie odkładaj życia na potem. Planuj odpoczynek. Wyznaczaj priorytety. Próbuj nowych rzeczy. Znajdź czas na codzienne rytuały. Życie we własnym tempie jest sztuką. Zacznij stawiać pierwsze kroki. Slow life to nie moda. To konieczność!

Styl życia Zero Waste

Autor: Amy Korst
Wydawnictwo: Vivante
Liczba stron: 384

Styl życia Zero Waste

Czy masz czasami wrażenie, że wokół ciebie panuje wieczny bałagan i część przedmiotów, które cię otaczają, są zbędne? Czy znasz to poczucie winy, gdy po rodzinnym obiedzie zostaje mnóstwo resztek, które lądują w koszu? Styl życia Zero Waste to praktyczny poradnik, który podpowie, co zrobić, aby żyć oszczędniej, produkować mniej odpadów, nie tracąc na wygodzie i zyskując przy tym więcej czasu na cieszenie się życiem!

Amy Korst, która ekologiczny styl życia opanowała do perfekcji, radzi, jak ograniczyć produkcję śmieci w każdym pomieszczeniu w domu, pracy, samochodzie, a także w podróży.

Dzięki tej książce dowiesz się: Jak krok po kroku wprowadzać zmiany w swoim otoczeniu, aby wyrobić w sobie nowe, zdrowsze nawyki? Jak być świadomym konsumentem i na co zwracać uwagę w trakcie zakupów? Jak zaprowadzić porządek w swoim domu? W jaki sposób żyć ekologicznie, nie wydając fortuny, a wręcz oszczędzając pieniądze. Poznaj sposoby na ponowne wykorzystanie odpadów i ograniczenie śmieci w swoim domu, dzięki którym będziesz żyć oszczędniej i zaczniesz skutecznie dbać o planetę!

Superfood z ogrodów, łąk i lasów

Autor: Karin Greiner
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 128

Superfood z ogrodów, łąk i lasów

Superżywność jest na ustach wszystkich pragnących zdrowo żyć. Jeżeli do tej pory uważaliście, że jak chia czy jagody goi musi pochodzić z zamorskich krajów, teraz macie okazję zmienić zdanie. Roślinne pakiety detoksykujące, zapobiegające starzeniu, wspomagające układ odpornościowy i pomagające się odprężyć znajdziecie tuż za progiem swojego domu.

Tak niepożądane chwasty, jak czosnek niedźwiedzi, mniszek lekarski czy koniczyna łąkowa oraz pospolite krzewy, na przykład dzika róża czy tarnina, są w rzeczywistości wykwintną superżywnością zawierającą wiele składników odżywczych. Z naszego poradnika dowiecie się, kiedy i jak najlepiej zbierać najwartościowsze dziko rosnące rośliny i jak je przyrządzić, aby przyniosły jak najwięcej pożytku organizmowi.

Sztuka minimalizmu w codziennym życiu

Autor: Dominique Loreau
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron: 208

Sztuka minimalizmu w codziennym życiu

Żyjemy w świecie nadmiaru. Nadmiaru możliwości, nadmiaru dóbr materialnych, nadmiaru przedmiotów. Ich wielość nie oznacza jednak zwiększenia satysfakcji i zadowolenia z życia. Nadmiar posiadanych przez nas rzeczy ogranicza naszą wolność i nasz wewnętrzny rozwój.

Minimalizm i pozbycie się niepotrzebnych rzeczy jest kluczem do osiągnięcia wewnętrznej harmonii, spokoju, jasności umysłu i pogody ducha. Poprawia jakość naszego życia, przynosi nam uczucie lekkości i wolności.

Autorka, opierając się na licznych przykładach, podaje konkretne, praktyczne rady pozwalające uświadomić sobie nasze prawdziwe potrzeby, pozbyć się lęków przywiązujących nas do rzeczy, uniknąć pułapek społeczeństwa konsumpcyjnego, nie ulegać modom.

Sztuka prostoty

Autor: Dominique Loreau
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron: 256

Sztuka prostoty

Prowadząc skromniejsze życie, wzbogacasz swoją egzystencję.

Współczesne społeczeństwo konsumpcyjne twierdzi coś innego? Nie wierz. Mieszkająca od wielu lat w Japonii Dominique Loreau przyjęła styl życia swojej przybranej ojczyzny. Jest on oparty na zasadzie „mniej znaczy więcej”, stosowanej we wszystkich dziedzinach – od spraw materialnych po życie duchowe.

T

Turystyka zrównoważona

Autor: Andrzej Kowalczyk
Wydawnictwo: PWN
Liczba stron: 324

Turystyka zrównoważona

Pierwsza tak obszerna publikacja na rynku polskim, w której omówiono jednocześnie teoretyczne aspekty turystyki zrównoważonej, jej formy, jak i rozwiązania praktyczne – m.in. działania władz publicznych, organizacji pozarządowych, instytucji ponadnarodowych w ramach szeroko rozumianej polityki turystycznej i planowania turystycznego.

Książka składa się z 3 części:
Część I zawiera rozważania na temat teoretyczno-metodologicznych aspektów turystyki zrównoważonej (geneza, definicja, podział wewnętrzny, związane z nią koncepcje teoretyczne, problemy planowania i zarządzania).
Część II poświęcona jest przyrodniczym aspektom turystyki zrównoważonej (m.in. turystyka geologiczna, ornitologiczna, botaniczna).
Część III dotyczy kulturowych aspektów turystyki zrównoważonej (m.in. turystyka etnograficzna, przemysłowa, historyczna, kulinarna).

Książka przeznaczona jest dla osób interesujących się różnorodnymi formami turystyki kulturowej (od turystyki religijnej po rozrywkową) i przyrodniczymi uwarunkowaniami turystyki, a także jej rolą w aktywizacji społeczno-gospodarczej miejscowości i regionów. Sięgną po nią studenci i badacze interesujący się turystyką, geografią, socjologią turystyki i antropologią kulturową. To również cenny materiał dla pracowników administracji rządowej i samorządowej zajmujących się organizacją i promocją turystyki oraz planowaniem przestrzennym.

W

Wykorzystuję, nie marnuję

Autor: Sylwia Majcher
Wydawnictwo: Buchmann/GW Foksal
Liczba stron: 224

Wykorzystuję, nie marnuję

Zmiana codziennych nawyków może być prosta i przyjemna! Rozpocznij pozytywne dla siebie i środowiska zmiany w swoim życiu z ekoplanerem!

Znajdziesz w nim cotygodniowe ekowyzwania na cały rok, dzięki którym metodą małych kroków systematycznie i efektywnie wprowadzisz dobre zmiany w duchu zero waste w swoim życiu. Sylwia Majcher, autorka bestsellerowej książki Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku pomoże stworzyć indywidualny i dopasowany do subiektywnych potrzeb projekt zmian. W książce znajdziesz jeszcze wywiady z ekspertami (psychologami, wykładowcami, aktywistami), przydatne tipy i ciekawe rozwiązania na czas podróży, podczas codziennych dni w pracy, w domu, w kuchni, w szkole. Pełno tu także przepisów na smaczne dania sezonowe i podpowiedzi, jak gotować, aby niczego nie zmarnować.

Wykorzystuję, nie marnuję to doskonała propozycja dla tych, którzy chcieliby wprowadzić pozytywne dla siebie oraz dla środowiska zmiany w swoim życiu. Planer został podzielony na cztery części zgodnie z porami roku, by jeszcze lepiej odpowiadać indywidualnym potrzebom. Możesz zacząć go uzupełniać, kiedy tylko chcesz!

Wyrzuć chemię z domu

Autor: Ewa Kozioł
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 288

Wyrzuć chemię z domu

Książka na wagę zdrowia. Przekonaj się jak niewiele trzeba, by żyć prosto, zdrowo i tanio.

Ewa Kozioł pokazuje, że Twój dom może być czysty, zadbany i bezpieczny bez chemicznych środków czyszczących. Podkreśla, że by wyglądać młodo i zdrowo, Twoje ciało nie potrzebuje nasyconych konserwantami drogich kosmetyków. Na zwykłe dolegliwości zdrowotne Twojej rodziny poleca bezpieczne naturalne leki, które z łatwością przygotujesz sama w domowym zaciszu.

W książce znajdziesz konkretne porady, wiele łatwych przepisów na kosmetyki, środki czystości i preparaty ziołowe. Dowiesz się, jakie substancje są niebezpieczne dla organizmu, czego unikać, by żyć zdrowo i chronić rodzinę przed alergiami i rakiem. Dzięki tym radom nie tylko nie zrujnujesz swojego domowego budżetu, ale zyskasz czas dla siebie i swoich najbliższych. Zobaczysz, jak niewiele trzeba, żeby z dnia na dzień zamienić chemię na zdrowie!

Z

Zamień chemię na energię. Zdrowie i siła na wynos

Autor: Julita Bator
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 208

Zamień chemię na energię. Zdrowie i siła na wynos

Żyjesz w pośpiechu i chcesz solidnej porcji składników odżywczych? Szukasz zdrowej przekąski dla dziecka? Wybierasz się w góry lub na spacer i chcesz zapakować do plecaka lekki, zdrowy posiłek? Jesteś po treningu, a twoje mięśnie potrzebują regeneracji? Julita Bator, która zrewolucjonizowała nawyki żywieniowe Polaków i pokazała, jak jeść bez chemii i nie zbankrutować, teraz powraca z pierwszą książką o potrawach proteinowych.

To ponad 50 przepisów na przekąski o wysokiej zawartości białka, błonnika oraz węglowodanów złożonych. Są szybkie w przygotowaniu, bardzo sycące, dodają energii, wspomagają odporność oraz mają niski indeks glikemiczny. W przeciwieństwie do gotowych sklepowych produktów są tanie, smaczne, zdrowe i nie zawierają emulgatorów ani konserwantów. To doskonałe produkty na wynos, które możesz przygotować w większej ilości na zapas. Sprawdzają się na wycieczce, w pracy, w szkole czy na siłowni.

Zamień chemię na jedzenie

Autor: Julita Bator
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 200

Zamień chemię na jedzenie

Pierwsza książka o tym, jak jeść bez chemii i nie zbankrutować. Książka, która nie zawiera chemii ani polepszaczy smaku!

Co to znaczy zdrowo się odżywiać? Zacznij od unikania chemicznych dodatków. Nie tylko nie są potrzebne, one szkodzą! Jednego czekoladowego batona można przegryźć bez obaw, ale rozmaite barwniki, słodziki, wzmacniacze smaku i aromaty zjedzone także w płatkach śniadaniowych, w domowej(!) zupie czy lodach sumują się. I rujnują twoje zdrowie. Są przyczyną alergii, niestrawności, złego samopoczucia, a być może także zespołu ADHD.

Niewiele przeprowadzono rzetelnych badań dotyczących sztucznych dodatków do żywności. Julita Bator weryfikuje dane od producentów. Ponieważ dzieci autorki wykazują silną alergię na „polepszacze” i konserwanty musiała zmienić styl odżywiania się i życia całej rodziny. Od czterech lat próbuje, nie wydając dużych sum na kupowanie wyłącznie ekologicznych produktów, żyć bez „chemii”. Jej książka może być dla nas przewodnikiem po kuchni, która pachnie tak, jak jedzenie pamiętane z naszego dzieciństwa.

W dwudziestu rozdziałach udziela porad, jak unikać szkodliwej żywności, ale także jakie naczynia stosować w kuchni, jak przemycać wartościowe produkty w potrawach. Podaje 81 przepisów, które przywracają polskiej kuchni dawną, utraconą przed laty świetność.

Zamień chemię na jedzenie. Nowe przepisy

Autor: Julita Bator
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 208

Zamień chemię na jedzenie. Nowe przepisy

Julita Bator zmieniła nawyki żywieniowe Polaków. Pokazała jak jeść bez chemii i nie zbankrutować. Teraz przedstawia książkę pełną prostych i praktycznych przepisów sprawdzonych na własnej rodzinie. Autorka myślała, że nie ma rady na choroby jej dzieci. Wystarczyła jednak zmiana sposobu żywienia. Teraz sama piecze bułki orkiszowe i przyrządza domowy jogurt bez chemicznych dodatków. Małymi krokami wprowadziła rewolucyjne zmiany i nie martwi się już antybiotykami ani wizytami u lekarzy.

Odpowiadając na potrzeby czytelników proponuje praktyczną książkę złożoną z 80 nowych przepisów na dania bez polepszaczy i sztucznych barwników. W książce znajdziesz proste i niedrogie pomysły na: własne pieczywo, drugie śniadanie do pracy i szkoły, nietypowe potrawy na przyjęcia dla dzieci, desery dla łasuchów, dania świąteczne.

Zero waste. 101 sposobów na życie w zgodzie z naturą

Autor: Kathryn Kellogg
Wydawnictwo: Septem
Liczba stron: 240

Zero waste. 101 sposobów na życie w zgodzie z naturą

Przeciętny mieszkaniec Polski produkuje ponad 350 kilogramów śmieci rocznie. Niestety, nie znikają one po opróżnieniu kosza. Część odpadów zostanie odzyskana, jednak wciąż zbyt wiele śmieci ląduje na składowiskach. Efektem tego jest nie tylko rosnące zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby, ale także zbyt szybkie zużywanie zasobów Ziemi.

Z powodu wiecznie niezaspokojonej potrzeby kupowania zbędnych rzeczy oraz korzystania z wielu produktów jednorazowych – opakowań, naczyń czy ręczników papierowych – uniemożliwiamy naszej planecie zregenerowanie się. Jedynym racjonalnym sposobem, by przerwać to błędne koło, jest realizacja celu: zero waste!

Dzięki tej książce poznasz praktyczną stronę koncepcji zero waste – filozofii, która łączy się z ideą minimalizmu i życia w zgodzie z naturą. Osiągnięcie równowagi w minimalizmie sprawia, że człowiek zyskuje zadowolenie, staje się niepodatny na manipulacje specjalistów od marketingu i wciąż ma to, czego potrzebuje: czas i miejsce, aby skupić się na tym, co naprawdę kocha. Ta książka pokaże ci, jak do tego dojść.

Dowiesz się, jak i gdzie kupować, jakie zmiany wprowadzić w swojej kuchni, które kosmetyki i środki czystości można bez trudu zrobić samodzielnie, jak poradzić sobie z kompostowaniem oraz jak postępować zgodnie z ideą zero waste w różnych okolicznościach. Nagrodą za wprowadzenie zmian będzie lepsze samopoczucie, zdrowsze odżywianie się i… sporo zaoszczędzonych pieniędzy!

W tej książce między innymi: Dlaczego ruch zero waste może uratować świat? Jak kupować mniej i ograniczyć wytwarzanie śmieci? Które produkty można zrobić samodzielnie? Jak stopniowo podążać w kierunku mądrego minimalizmu? Czy można opiekować się psem i kotem w duchu zero waste.

Zero waste. Nowa jakość życia w 30 dni

Autor: Anita Vandyke
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 192

Zero waste. Nowa jakość życia w 30 dni

Ta książka to praktyczny poradnik jak mniej marnować. Możesz wyrzucać aż o 80% mniej rzeczy, wydawać mniej pieniędzy – i pełniej żyć! To także refleksja nad tym, w jaki sposób można zacząć działać na rzecz środowiska i – podobnie jak autorka – przestawić się z maksymalizmu na minimalizm, odbywając w przeciwną stronę drogę opisywaną przez znane powiedzenie „od zera do bohatera”.

Nie, autorka wcale nie dorastała w rodzinie hipisów i przez większość życia nie interesowała się środowiskiem naturalnym. Próbowała znaleźć szczęście tam gdzie wszyscy. Sądziła, że jego źródłem mogą być pieniądze, władza, status społeczny. Niestety, sukces mierzony takimi kategoriami nie przyniósł jej tego, czego oczekiwała. Znalazła szczęście zupełnie gdzie indziej – w życiu zero waste!

Anita Vandyke jest inżynierem aeronautyki. Prowadzi na Instagramie profil poświęcony życiu zero waste. Urodziła się w Kantonie w Chinach, wychowała w Australii. Obecnie dzieli swój czas między studiami medycznymi w Sydney oraz mężem i domem w San Francisco. Regularnie pisze o swoich pasjach – minimalizmie, podróżach i życiu przyjaznym dla środowiska naturalnego.

Zielone kosmetyki. Twoje domowe SPA

Autor: Gabriela Nedoma
Wydawnictwo: Vital
Liczba stron: 380

Zielone kosmetyki. Twoje domowe SPA

Czy wiedziałaś, że Twój szampon rośnie na drzewach, pasta do zębów kwitnie na łące, a ochrona przed słońcem krzewi się w ogrodzie? Kosmetyki naturalne i ich samodzielne przygotowanie staje się coraz bardziej popularne. W ich skład wchodzą produkty pochodzenia roślinnego, których dobroczynne działanie jest znane od wieków. Pozbawione są szkodliwych substancji chemicznych, konserwantów i sztucznych barwników, a na dodatek są bezpieczne dla naszej skóry i środowiska, w którym żyjemy. Ponadto kosmetyki samodzielnie wykonane w domu są tanie, zdrowe i proste do zrobienia, a ich składniki dostępne niemal w każdej kuchni. Co więcej, ich stosowanie przynosi spektakularne efekty.

Dzięki tej książce przekonasz się jak łatwo można wykonać samodzielnie preparaty do codziennej pielęgnacji. Poznasz naturalne alternatywy dla dezodorantów zawierających aluminium, kremów z parabenami czy produktów testowanych na zwierzętach. Wszystkie zaprezentowane przez Autorkę kosmetyki są tak czyste, że śmiało możesz je zjeść. Jednocześnie stanowią kurację regeneracyjną dla komórek. Poradnik zawiera ponad 130 przepisów wraz z kolorowymi ilustracjami na kosmetyki pielęgnujące ciało „od stóp do głów”. Są w nim zawarte instrukcje wykonania krok po kroku różnych kremów, maści, musów do skóry, dezodorantów, szamponów, środków do pielęgnacji zębów, jak również kosmetyków do depilacji, opalania, dla niemowląt i wiele innych. Wszystkie zaprezentowane preparaty przeznaczone są dla całej rodziny i do wszystkich rodzajów skóry.

Ż

Życie Zero Waste

Autor: Katarzyna Wągrowska
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 336

Życie Zero Waste

Praktyczny poradnik, jak uratować świat!

Kiedy pierwszy raz usłyszałam o ludziach, którzy nie produkują śmieci, myślałam, że to albo wielkie oszustwo, albo morderczy wysiłek. Nic bardziej mylnego! Zero waste to droga do lepszego życia. To kupowanie na targach i w małych sklepikach świeżych produktów bez opakowań, u sprzedawców, którzy ze zdziwieniem odkładają na bok foliowe torebki. To półki, na których stoją tylko szklane opakowania, to smak i zapach bez sztucznych dodatków. Wreszcie – to czas spędzany wspólnie na aktywnościach, które okazują się lepszym prezentem dla najbliższych niż kolejny niepotrzebny przedmiot. Zero waste to frajda z tego, że ja sama mogę zrobić coś dobrego i wielkiego dla przyszłych pokoleń.

Chciałabym zaprosić cię do tego świata i dać ci praktyczny poradnik, jak żyć świadomie bez wytwarzania odpadów. Jak pozbyć się plastiku z domu? Jak zrobić bezśmieciowe zakupy? Jakich składników kosmetycznych unikać? Jak zrobić domowy jogurt, makaron lub mydło? Zdziwisz się, jakie to proste! Ta książka pokaże ci, jak czerpać ze świata pełnymi garściami, nie niszcząc go.

Katarzyna Wągrowska, autorka bloga ograniczamsie.com, wielka entuzjastka minimalizmu i ruchu zero waste. Mieszka wraz z rodziną w Poznaniu. Od kilku lat wprowadza w życie zasady zero waste. Z różnym skutkiem, ale z niezmiennym entuzjazmem.

123…

5 domowych środków, które zastąpią całą drogerię

Autor: Irena Kloskowska
Wydawnictwo: Vital
Liczba stron: 240

5 domowych środków, które zastąpią całą drogerię

Czy wiesz ile masz w mieszkaniu najróżniejszych środków do szorowania, płynów do czyszczenia, tabletek, proszków do prania, jak również kremów, balsamów, mydeł, szamponów i innych produktów kosmetycznych, higienicznych i czyszczących? Średnio w każdym domu jest ich od 40 do 60.

Dzięki tej książce poznasz alternatywę dla każdego z nich. Wystarczy, że kupisz 5 składników: sodę oczyszczoną, sodę (do prania), ocet, kwas cytrynowy i szare mydło, a samodzielnie stworzysz z nich różnego rodzaju środki do zastosowania w domu, ogrodzie, kuchni. A najlepsze jest to, że są one niezwykle tanie i wszędzie dostępne. 300 zastosowań dla domu, ogrodu i ciała.

Zobacz również:

Biblioteka ekologa
Największe w polskim internecie alfabetyczne zestawienie książek, poradników dla młodzieży i dorosłych czytelników, na tematy związane z ekologią, ochroną środowiska i zagrożeniami ekologicznymi.

Biblioteka ekologa

Biblioteka młodego ekologa
Największe w polskim internecie alfabetyczne zestawienie książek, poradników dla dzieci i młodzieży, na tematy związane z ekologią, ochroną środowiska i zagrożeniami ekologicznymi.

Biblioteka młodego ekologa

Przegląd wydawców

Powyższe opisy poszczególnych poradników pochodzą od wydawców:

Agora: Pokochaj swój dom. Zero Waste Home, czyli jak pozbyć się śmieci, a w zamian zyskać szczęście, pieniądze i czas

Biobooks: Ekologiczne sprzątanie. Skutecznie, zdrowo, tanio

Czarna owca: Sztuka minimalizmu w codziennym życiu, Sztuka prostoty

Foksal Grupa Wydawnicza: Gotuję, nie marnuję. Kuchnie zero waste po polsku, jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety, Mniej mięsa, Naturalne środki czyszczące. Ekologiczne sposoby na sprzątanie domu, Wykorzystuje nie marnuję

Gaj: ABC kosmetyki naturalnej. Tom I Owoce, ABC kosmetyki naturalnej. Tom II Warzywa, Ekologiczna Apteczka Warzywna. Tom I, Tom II, Tom III

Insignis: Jak zerwać z plastikiem

Jedność: EKOsprzątanie. Cudowne środki czystości

Kobiece: Dom w zgodzie z naturą. Żyj prosto, zdrowo i ekologicznie, Kosmetyki naturalne DIY

Linia seria Biała plama: Rozstanie z plastikiem

Literackie: Masz wszystko, czego potrzebujesz. Jak zachować równowagę w świecie zakupów i konsumpcji?

Muza: Naturalne antybiotyki, Podróże po świecie. Międzynarodowe podróże ekologiczne, Rośliny oczyszczające powietrze, Rośliny nas ocalą, Superfood z ogrodów, łąk i lasów

Na nowo śmieci: Nie śmieci

National Geographic: Ekologia dla Każdego. 100 Sposobów na to, jak Każdego Dnia Dbać o Środowisko Naturalne, Ekologiczny dom. 100 inspirujących pomysłów na stworzenie ekologicznego środowiska we własnym domu, Ekologiczna Praca. 100 Sposobów, aby Ochrona Środowiska Stała się Naszym Znakiem Firmowym

Nasza księgarnia: Kosmetyki, które zrobisz w domu

Olimp Media: Domowe SPA. Naturalne kosmetyki, skuteczny detoks, witaminy młodości, EKO Kuchnia. Jedz naturalnie

Pascal: Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia

Prószyński i S-ka: Ekoszafa. Ubieraj się dobrze, F**k plastik. 101 sposobów jak uwolnić się od plastiku i uratować świat, Zero waste. Nowa jakość życia w 30 dni

Publicat: Ekocentryczka w kuchni. Sezonowo, roślinnie, less waste

PWN: Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki, Ekoturystyka, Turystyka zrównoważona

REA-SJ: Dom bez chemii. Sprzątam, robię zapasy, dbam o zdrowie i urodę

RM: Bez marnowania. Kuchnia zero waste

SBM: Dbam o środowisko. Ekologia, natura, ochrona przyrody

Septem: Zero waste. 101 sposobów na życie w zgodzie z naturą

Słowne: Eko w wielkim mieście, czyli kilka kroków do szczęśliwego życia

Vital: Domowe kosmetyki na skórę i włosy zrób je sam, Zielone kosmetyki. Twoje domowe SPA, 5 domowych środków, które zastąpią całą drogerię

Vivante: Styl życia Zero Waste

WAM: Kosmetyki naturalne w moim ogrodzie

Zielone: Domowe receptury na naturalne kosmetyki

Znak: Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce, Slow Life. Zwolnij i zacznij żyć, Wyrzuć chemię z domu, Zamień chemię na energię. Zdrowie i siła na wynos, Zamień chemię na jedzenie, Zamień chemię na jedzenie. Nowe przepisy, Życie Zero Waste

Zwierciadło: Kosmetyki naturalnie dla Ciebie. Mydła. Hydrolaty. Olejki. Peelingi

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Scroll to Top